DOM DARMSTADT

Dom Darmstadt jest integralną częścią Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki pełniącą funkcję centrum oświatowo – kulturalnego. Głównym celem placówki jest szeroko pojęte propagowanie w Płocku kultur krajów miast partnerskich Płocka oraz rozwijanie współpracy między Płockiem i jego miastami partnerskimi, z wiodącą rolą Darmstadt, miasta partnerskiego Płocka w Niemczech.

telefon: 24 367 67 20
e-mail: darmstadt@pokis.pl

Największym pomieszczeniem w Domu Darmstadt jest sala koncertowa z fortepianem, gdzie prezentowane są wystawy i regularnie odbywają się różne imprezy kulturalne, na przykład koncerty, pokazy, odczyty, spotkania dyskusyjne. W Domu Darmstadt znajduje się ogólnodostępna niemieckojęzyczna biblioteka z czytelnią. Są tu też 3 dwuosobowe pokoje gościnne z kuchnią, łazienką i salonikiem.

Budynek Domu Darmstadt został odrestaurowany w latach 1995 – 96. Budowę wsparła finansowo Fundacja Współpracy Polsko – Niemieckiej oraz miasta partnerskie: Płock i Darmstadt.

W latach 1802 – 1804 mieszkał w Domu Darmstadt (dawny Hotel Berliński) jeden z najwszechstronniejszych niemieckich romantyków Ernst Theodor Amadeus Hoffmann. Słusznie określa go więc Franz Fühmann jako: „uniwersalnego geniusza”, gdyż Hoffmann był kompozytorem, rysownikiem, karykaturzystą, psychologiem, eseistą, krytykiem i poetą; ponadto także dociekliwym i odważnym prawnikiem, kapelmistrzem, dyrektorem teatralnym, scenografem, pedagogiem muzycznym, pianistą koncertowym, a nawet handlarzem komisowym.

0

Start typing and press Enter to search