FESTIWAL MUZYKI JEDNOGŁOSOWEJ

Festiwal Muzyki Jednogłosowej prezentuje najstarsze zabytki chrześcijańskiej kultury muzycznej z pietyzmem przechowywane w zaciszu klasztornych bibliotek w różnych częściach Europy. Obok chorału gregoriańskiego, głównej i najstarszej formy muzycznej liturgii rzymskiej, w ramach wieczornych spotkań w katedrze płockiej słychać również muzykę kościołów wschodnich.

Tegoroczna edycja poświęcona została polskim śpiewom wielkopostnym, które są wyrazem muzycznego i poetyckiego geniuszu polskiego gminu. Ich maestria przywodzi na myśl sztukę wokalną Środkowego Wschodu. Osią XXIV Festiwalu Muzyki Jednogłosowej będzie występ Adama Struga i Monodii. Artyści praktykują dawne polskie pieśni religijne i świeckie w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga w Łomżyńskiem i na Kurpiach Zielonych.

Pierwszy Festiwal Muzyki Jednogłosowej odbył się w Płocku w 1995 roku. Od tamtej pory płocczanie każdego roku mogą uczestniczyć w mistycznych koncertach, wysłuchując kompozycji sięgających często wczesnego średniowiecza. Kolejne edycje festiwalu zdołały zgromadzić liczną i wierną publiczność.

W ciągu minionych lat w murach katedry płockiej gościliśmy najwybitniejszych wykonawców tego rodzaju muzyki, w tym zespół Bornus Consort z Tomaszem Stańką, Schola Teatru Wiejskiego Węgajty, Trio Mediaeval, Schola Gregoriana Pragensis, Schola Antiqua z Hiszpanii, Ensemble Nu:n z Niemiec, zespół Drevo z Ukrainy, Marcela Peresa i jego Ensemble Organum z Francji, La Reverdie z Włoch czy The Hilliard Ensemble z Wielkiej Brytanii

Organizatorami Festiwalu są: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów, Urząd Miasta Płocka oraz Kuria Diecezjalna w Płocku.

Termin: marzec
Miejsce: Bazylika Katedralna
Pierwsza edycja: 1995 rok

0

Start typing and press Enter to search