JUBILEUSZOWY MAJ – 25. Piknik Europejski

Przed nami 20 rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. W Płocku będziemy ją świętować między innymi podczas Pikniku Europejskiego. Również jubileuszowego, bo organizowanego już po raz 25.

Piknik potrwa od 10 do 12 maja, a swój udział potwierdziły delegacje z dziesięciu miast partnerskich Płocka: Darmstadt w Niemczech, Fort Wayne w USA, Żytomierza w Ukrainie, Auxerre we Francji, Plewen w Bułgarii, Możejek na Litwie, Bielc w Mołdawii, Rustawi w Gruzji, Sines w Portugalii oraz Bayanzurkh w Mongolii.

Pierwszym wydarzeniem imprezy będzie piątkowa debata poświęcona inwestycjom kluczowym dla rozwoju Płocka i jego miast partnerskich, współfinansowanym ze środków UE. Spotkanie odbędzie się o godz. 10.30 w auli Małachowianki.

W sobotę 11 maja zapraszamy na Stary Rynek, gdzie o godz. 14 rozpocznie się piknik przygotowany przez uczniów płockich szkół. Na 20 kramach zaprezentują oni kraje unijne i swoją aktywność międzynarodową oraz zaproszą do udziału w konkursach. Na scenie obejrzymy występy przedszkolaków. Oficjalne otwarcie Pikniku Europejskiego zaplanowane jest natomiast na godz. 17. Wtedy orkiestra dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia odegra „Odę do radości”. Chwilę później mieszkańcy i goście Pikniku będą mogli dołączyć do wspólnie tańczonego poloneza, którego poprowadzą artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła”. Będzie także wielki jubileuszowy tort. Od godz. 17.30 na scenie przed ratuszem rozpoczną się występy młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury oraz Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. O godz. 19rozpocznie się koncert finałowy – wystąpi Natalia Szroeder.

W związku z jubileuszem wstąpienia Polski do UE w sobotę na Starym Rynku stanie namiot, w którym przeprowadzona będzie gra miejska i quizy o tematyce europejskiej. Tuż obok będzie okolicznościowa wystawa prezentująca najważniejsze inwestycje zrealizowane w Płocku dzięki dofinansowaniu UE.

Piknikowi Europejskiemu jak zawsze będzie towarzyszyć wiele imprez:

  • W piątek 10 maja o godz. 18 Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza na koncert zespołu VOŁOSI z towarzyszeniem kwintetu smyczkowego Płockiej Orkiestry Symfonicznej.
  • W sobotę 11 maja o godz. 16.30 w Domu Darmstadt otworzymy wystawę fotograficzną „Widoki z Sines” najmłodszego miasta partnerskiego w Portugalii (czynna do 1 czerwca).
  • Tradycją Pikniku jest impreza klubowa MajUnia, która odbędzie się w sobotę w POKiS przy ul. Jakubowskiego 10 oraz niedzielne koncerty w ramach Rock Tower w tej samej lokalizacji.
  • Nie zabraknie też aktywności sportowych – 10 maja o godz. 18 MOSiR zaprasza na 10. Bieg Europejski, tym razem Bieg Przeszkodowy po Orlen Stadionie w ramach Grand Prix Challenge.

Piknik Europejski organizowany jest przy aktywnym wsparciu sponsorów. Są wśród nich: ORLEN SA, Mostostal Płock SA, WARTER Polymers Sp. z o.o., Zielony Ogród Sp. z o.o., Wodociągi Płockie Sp. z o.o., Rynex Sp. z o.o., Galeria Wisła, Inwestycje Miejskie Sp. z o.o., Społem PSS Zgoda Płock.

 

Szczegółowe informacje i imprezach towarzyszących:

 

MajUnia 2024

11 maja, godz. 19:00 – 2:00, POKiS, Jakubowskiego 10
Mikro festiwal towarzyszący Piknikowi Europejskiemu. Każda edycja Majuni ukazuje inne oblicze muzyki, zwłaszcza muzyki elektronicznej. Od jazzu przez hip-hop do techno. W tym roku będziemy piknikować na terenie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów. Połączymy świetnie nagłośnioną salę koncertową z drugą sceną namiotowo-ogródkową, gdzie zagrają zaproszeni dj-e. W ten sposób zaaranżujemy dość pokaźny klub muzyczny w naszym mieście.

Impreza biletowana – bilety w cenie 25 zł, w dniu imprezy 35zł.

Zagrają:

– AkaOne (Płock)

– Vidno (Płock)

– Teielte (Płock/Warszawa)

– EABS – Electro-Acoustic Beat Sessions (Wrocław)

– Angelo Mike (Warszawa)

 

Rock Tower 2024

12 maja, godz. 17:00, POKiS, Jakubowskiego 10

12 maja spotykamy się na Jakubowskiego 10, by świętować 25. Piknik Europejski w iście rockowym stylu.

Na scenie zobaczymy nominowany do tegorocznych Fryderyków zespół CARNAL i zespół SUNNATA, który przyjedzie do Płocka z nowo wydanym materiałem muzycznym. Nasze rockowe podwórko będą reprezentować płockie kapele VARNHEIM i LESHY.

Impreza biletowana –  bilety w cenie 25 zł, w dniu imprezy 35zł

 

  1. Bieg Europejski / Bieg przeszkodowy po Orlen Stadionie (Grand Prix Challenge)

10 maja, godz. 18:00, Orlen Stadion

Zawodnicy zmierzą się z przygotowanymi specjalnie na tą okazję przeszkodami, ale także będą musieli pokonać te, które wymusza infrastruktura obiektu. Oprócz klasyfikacji generalnej przewidziana jest rywalizacja w kategoriach wiekowych. Zapraszamy również dzieci i młodzież. Tutaj nie będzie ścigania ani klasyfikacji, ale obowiązkowe pokonanie toru przeszkód.

– Opłata za pojedynczy start – 60zł (ok. 1km, 12 przeszkód)

– Opłata za pojedynczy start w biegu dzieci i młodzieży – 25zł (200m, 10 przeszkód)

0

Start typing and press Enter to search