XVI Złoty Jarmark Tumski oraz Dni Historii Płocka | PROGRAM

Już za cztery dni, w dniach od 31 maja do 2 czerwca ulice Starego Miasta ożyją atmosferą jarmarku i licznych historycznych atrakcji, bo staną się tłem dla XVI Złotego Jarmarku Tumskiego oraz Dni Historii Płocka. Tegoroczna edycja przypada w 100. rocznicę wprowadzenia złotego do obiegu oraz w rok Druha Wacława Milke. Teren jarmarku zostanie podzielony na: Strefę Kolekcjonerską, Handlową, Historyczną/Dni Historii Płocka oraz Stary Rynek. Kramy z przeróżnymi skarbami staną na Nowym Rynku, Tumskiej, Grodzkiej, Starym Rynku, a także na Placu Narutowicza.


Piątek – 31 maja

W piątek na scenie przy Muzeum Mazowieckim, punktualnie o godzinie 12:00, oficjalnie otworzymy XV Jarmark Tumski. Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski przekaże na ręce ambasadora Jarmarku – Pana Bohdana Kowalczyka symboliczne klucze do bram miasta. Po uroczystyczym otwarciu zagrają kataryniarze.

O 12:30 w Muzeum Mazowieckim otworzymy wystawę łączoną „100-lecie złotego – polskiej waluty narodowej (1924-2024)” oraz „Narodowy Bank Polski – historia i teraźniejszość”. Podczas wystawy będzie można podziwiać bogate zbiory Artura Adriańczyka, kolekcjonera z Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Wystawa ma na celu uczczenie setnej rocznicy wprowadzenia złotego oraz utworzenia Banku Polskiego (od 1945 roku – Narodowego Banku Polskiego). Przedstawia historię waluty złotowej i instytucji odpowiedzialnych za emisje pieniężne w Polsce od II Rzeczypospolitej do czasów współczesnych Wystawę będzie można odwiedzać we wszystkie dni trwania Jarmarku Tumskiego w godzinach pracy Muzeum. Ekspozycję będzie można odwiedzać do 21 czerwca. Dla zwiedzających będzie dostępna również wystawa plenerowa pt. „Dwa Wieki Tumskiej. Wczoraj, Dziś, Jutro”, czynna przez cały czas trwania jarmarku. Wystawa zlokalizowana jest obok pomniku Obrońców Płocka 1920 r.

W strefie „Stary Rynek” w godz. 12-17 znajdziecie warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, takie jak „Kiełkujące przygody”. Poznamy sekrety, jakie skrywają w sobie nasiona, jak kiełkują i rozwijają się, by stać się pięknymi, dorosłymi roślinami. Ale to nie wszystko! Każdy z uczestników będzie miał okazję samodzielnie zasadzić nasionko i wziąć je do domu, by móc obserwować jego rozwój każdego dnia i dzięki zdobytej wiedzy doskonale o nie dbać. Kolejne warsztaty Maszyny proste – przykłady i eksperymenty”. Na stanowisku uczestnicy zapoznają się z różnymi rodzajami maszyn prostych. Będą mieli okazję przekonać się, co wspólnego mają z nimi nożyczki oraz dziadek do orzechów. Przeprowadzą nieskomplikowane eksperymenty aby dowiedzieć się jakie korzyści daje człowiekowi użycie m.in. dźwigni czy równi pochyłej. Ponadto, w godz. 12-17 odwiedzający będą mogli wziąć udział w warsztatach tanecznych ze Zbyszkiem Góralem, kręcenia świec oraz malowania tradycyjnych wzorów włocławskich. Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny.

Sobota – 1 czerwca – Dzień Dziecka

W sobotę wspólnie świętujemy Dzień Dziecka. Ten dzień rozpoczniemy pod sceną secesyjną na Starym Rynku, gdzie o 11:30 rozpoczną się pokazy kataryniarzy, a w godz. 12-16.30 zapraszamy na Spotkanie z Dziećmi Płocka, czyli pokazy, pogawędki oraz projekcje archwialnych filmów z zasobów Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Płocka, upamiętniające Druha Wacława Milke. Projekcje będą wyświetalne w Domu Darmstadt na Starym Rynku 8.

Druh Milke to postać doskonale znana mieszkańcom Płocka – każdy znał go osobiście lub przynajmniej o nim słyszał. Rok 2024 został ustanowiony rokiem Druha Wacława Milke, założyciela Dzieci Płocka, co czyni tegoroczne obchody szczególnie wyjątkowymi.

Tego dnia w godz. 10-18 na Starym Rynku czeka mnóstwo atrakcji dla dzieci. Ogromne, kolorowe dmuchańce będą dostępne do zabawy całkowicie za darmo. Na specjalnych stanowiskach dzieci będą mogły nauczyć się, jak sadzić nasiona i dbać o rośliny, a także wziąć udział w warsztatach, gdzie zgłębią tajemnice działania maszyn prostych.

W godz. 10-14 odbędą się warsztaty robienia magnesów z Dorotą Cieślik, a w godz. 10-18 warsztaty kręcenia świec oraz warsztaty chemiczne z Politechniką Warszawską i Zespołem Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza w Płocku w Płocku. Pod czujnym okiem specjalistów, najmłodsi będą mogli przeprowadzać bezpieczne eksperymenty chemiczne, które z pewnością wzbudzą ich ciekawość i zainteresowanie nauką. W tym samym czasie odbędą się również warsztaty haftu. Warsztaty są otwarte, nie obowiązują zapisy. Zapraszamy do wspólnej zabawy i nauki na Starym Rynku.

W niedzielę kontynuujemy warsztaty edukacyjne oraz gry i zabawy na Starym Rynku. Oprócz wspomnianych wcześniej atrakcji, odbędą się warsztaty plastyczne, a także malowanie tradycyjnych wzorów wrocławskich.

1-2 czerwca – Dni Historii Płocka

Tegoroczny Jarmark Tumski, już tradycyjnie, przywołuje ducha przeszłości, zapraszając do udziału w niezwykłym wydarzeniu – Dni Historii Płocka. W dniach 1-2 czerwca 2024 roku, na placu Narutowicza, mieszkańcy i turyści będą mieli okazję przeżyć prawdziwą podróż przez epoki. W te dni, od godziny 10:00 do 19:00, zapraszamy wszystkich do odkrycia tajemnic historii naszego miasta. Oprócz szperania w skarbach kultury i tradycji, będziecie mieli okazję zanurzyć się w fascynującą historię Płocka.

1 czerwca
W sobotę o godzinie 9:30 odbędzie się oficjalnie otwarcie turnieju w strzelaniu z kuszy historycznej przy pomniku księcia Bolesława, a także wspólne przejście na plac przy ul. Mostowej. Organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół HZPiT „Dzieci Płocka” i Płocka Drużyna Kusznicza. Od godziny 10:30 do 18:00 zapraszamy na Turniej o Miecz Bolesława III Krzywoustego w strzelaniu z kuszy historycznej, a o godzinie 12:00 na grę miejską dla rodzin z dziećmi „Od wieków płynąca…”, która rozpocznie się na Placu Starego Rynku przy pomniku-ławeczce Druha Wacława Milke. Organizatorem gry jest Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna.

W sercu Jarmarku Tumskiego, na Jarmarku Staropolskim usytuowanym na placu Narutowicza, spotkacie wojów, szlachtę, muzykantów, kata i rycerzy. Od godziny 10:00 do 19:00 rzemieślnicy z Drużyny Wojów Piastowskich Jantar będą prezentować umiejętności i techniki z czasów pierwszych Piastów.

Niedziela 2 czerwca
W niedzielę w godz. 10-19 zapraszamy na Pokazy historyczne – Rzemieślnicy z Drużyny Wojów Piastowskich Jantar przybliżą Wam umiejętności i techniki z czasów pierwszych Piastów, a na Jarmarku Staropolskim spotkacie wojów, szlachtę, muzykantów, kata i rycerzy”.

W Godz. 10-14 odbędzie się Turniej o Miecz Bolesława III Krzywoustego w strzelaniu z kuszy historycznej; wręczenie nagród, plac przy ul. Mostowej. Stowarzyszenie Przyjaciół HZPiT „Dzieci Płocka” i Płocka Drużyna Kusznicza.

MONETA
Oficjalną monetą tegorocznej edycji Jarmarku jest Pierwsza Złotówka Niepodległej Polski z 1924 roku. 100 lat temu, 28 kwietnia 1924 roku, otwarto Bank Polski S.A. Instytucja rozpoczęła emisję nowej waluty – złotego. Jego ojcem był wybitny ekonomista Władysław Grabski, który zastępując złotym dotychczasową markę polską, liczył na pokonanie hiperinflacji. Monetę w kwocie 30 zł będzie można zakupić na stanowisku promocyjnym POKiS na Starym Rynku przed Ratuszem. Znajdziecie tam również limitowaną grę Monopoly Płock w promocyjnej cenie 70 zł.


KURJER
Wypatruj gońca z Kurjerem Tumskim, aby poznać ciekawostki z naszego miasta. W tegorocznym wydaniu Kurjera, nad którym prężnie pracował nasz zespół redakcyjny , przeczytacie między innymi o historii ulicy Tumskiej, o historii jarmarków, o twórczości Themersonów oraz dowiecie się nieco więcej o krokodylu i Małyszu, którzy zagościli na podwórku POKiS.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, Mazowsze serce Polski.

Organizatorami Jarmarku są: Urząd Miasta Płocka, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów oraz Muzeum Mazowieckie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Radio Eska, Radio dla Ciebie Płock, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Dziennik Płocki, Radio Hit Włocławek, portal jarmarki-kiermasze.pl oraz Radio Płock FM.

 

 

 

0

Start typing and press Enter to search