Wianki 2024

Już w czerwcu zapraszamy do wspólnego świętowania Nocy Kupały. To jedno z najpiękniejszych świąt słowiańskich, gdzie oddawano hołd płodności, szczęściu i miłości. Wspólnie uczcimy zbliżające się letnie przesilenie Słońca podczas Koncertu Wiankowego, który odbędzie się 22 czerwca o godz. 20:30 na Bulwarach Wiślanych☀️

✨PROGRAM✨
Wstęp od godziny 20:00
20:30 – koncert zespołu KIRSZENBAUM
około 21:40 – inscenizacja „TEATR OGNIA BOHEMA”
około 22:20 – puszczanie wianków na Wiśle przy asyście WOPR oraz pokaz ognia
23:00 – zakończenie imprezy

✨Wstęp bezpłatny✨

KIRSZENBAUN
W warstwie muzycznej zespołu, mocno eklektyczny styl projektu oparty jest na bliskiej współpracy gitar, post-rockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów. Wszystko to składa się na współczesną i bardzo specyficzną interpretację słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków, podlaną dynamicznym, szepcząco-krzyczącym duetem wokalnym. Wprawne ucho wychwyci wpływy takich artystów jak Fink, Andrew Bird, Warren Ellis, późny Tom Waits czy wczesny Nick Cave, wprawne oko dostrzeże zabawę mniej lub bardziej klasycznymi pozycjami kina niemego, wczesnego kina SF i innych, a wprawny czytelnik dopatrzy się intertekstualnej żonglerki nawiązaniami literackimi w warstwie tekstualnej, od Alberta Camusa i Franza Kafki, przez Tove Jansson i Gombrowicza, po samego Terry’ego Pratchetta.

Teatr Ognia – BOHEMA
Pokaz przygotowany specjalnie na obchody nocy świętojańskiej.
Przybliżamy tradycję tego wydarzenia za pomocą muzyki, ognia i odpowiednich kostiumów. Występ osnuty na staropolskich legendach i podaniach ludowych.
Polska nazwa „sobótka” odnosiła się jednak do „małego sabatu” i na takiż sabat trafiacie. Jednak nie macie się czego obawiać, nie tylko ogień jest pod naszą kontrolą, ale także wszystkie duchy i upiory, a zatańczą dokładnie tak, jak im zagramy. Całość występu wieńczy widowiskowy pokaz plucia ogniem oraz pokaz „furia iskier”.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Zachęcamy do zabrania własnych wianków i udziału w obrzędzie.🥰

0

Start typing and press Enter to search