Za oknem czuć już jesienny chłód. Jest trochę bardziej leniwie i ponuro. Jednak nie zwalniamy tempa i będziemy rozgrzewać Was kulturalnymi wrażeniami przez cały czas. Jesień inspiruje nas do tworzenia kolejnych, kulturalnych wydarzeń. Co zaplanowano w listopadzie?
Przed nami kulturalne spotkania, warsztaty, spektakle, koncerty oraz wiele innych.
KINO
Kino za Rogiem POKiS poleca się na jesienne wieczory.
Zapraszamy na nowy cykl filmowy – Ikony Hollywoodu, w ramach którego przyglądamy się ikonicznym postaciom Złotej Ery Hollywood. Już 8 listopada (środa) | godz. 18 odbędzie się seans z filmem Obywatel John Doe (Meet John Doe) – komediodramat | USA 1941, 121 min. | reżyseria: Frank Capra | obsada: Gary Cooper, Barbara Stanwyck, Walter Brennan.
Natomiast We wtorek (7.11) w Kinie za Rogiem Płock startuje 21. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS – PŁOCK 2023. Przez cały listopad będą odbywały się pokazy najlepszych filmów dokumentalnych oraz rozmowy o prawach człowieka. Zapraszamy na siedem świetnych dokumentów z repertuaru międzynarodowej edycji WATCH DOCS. Festiwal rozpocznie się pokazem filmu „Młoda Białoruś” (Polska 2022) i rozmową z dr. Przemysławem Witkowskim – badaczem ekstremizmów politycznych, dziennikarzem „Polityki” i adiunktem w Collegium Civitas. Autorem książki „Faszyzm, który nadchodzi”. 21. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS – Płock 2023: Faszyzm, który nadchodzi… Wstęp wolny.
Pełny repertuar kina dostępny na kinopokis.pl
KONCERTY
Listopad w POKiS-ie zapowiada się koncertowo!
10 listopada (piątek) o godz. 18 zapraszamy Państwa do Domu Darmstadt na Starym Rynku 8, na recital pt. „FRANCUSKA. Chanson française” w wykonaniu utalentowanej artystki, Justyny Bacz, która zachwyci nas swoim niezwykłym wokalem i pasją do francuskiej muzyki. Recital Justyny Bacz „FRANCUSKA. Chanson française” to podróż przez świat nieśmiertelnych francuskich utworów, które zyskały uznanie zarówno w przeszłości, jak i obecnie. W programie znajdują się piosenki znanych artystów takich jak Edith Piaf, Georges Brassens, Jacques Brel czy Joe Dassin, a także współczesnych wykonawczyń jak Patricia Kaas czy Zaz. To okazja do usłyszenia takich klasyków jak „Sous le ciel de Paris” czy „Et si tu n’existais pas”, a także motywów z filmów takich jak „Un homme et une femme” czy „Love story”. Justyna Bacz zaprezentuje te utwory w oryginalnych wykonaniach po francusku, a także w polskich przekładach autorstwa Jeremiego Przybory, Jerzego Menela oraz własnych tłumaczeń. Jej ciepły i zmysłowy głos, wsparty wirtuozerskim akompaniamentem Mariusza Dubrawskiego oraz akordeonem Karola Podkula, sprawi, że koncert ten będzie niezapomnianym przeżyciem.
A już 24 listopada o godz. 19 do POKiSu wpadnie Spięty z nową płytą pt. Heartcore. Uwaga! Zostały ostatnie bilety.
Hubert ”Spięty” Dobaczewski to gitarzysta, wokalista i autor tekstów znany z wieloletnich występów z zespołem LAO CHE. Po płytach 'Antyszanty” i „Black Mental” Spięty po raz kolejny wyznaczył sobie nowy muzyczny i tekstowy kierunek, który może zaskoczyć swoją intymnością niejednego słuchacza.
Premiera nowej płyty zaplanowana jest na październik 2023 roku.
Artysta koncertuje z zespołem w skład którego wchodzą uznani muzycy sceny niezależnej. Spięty – wokal, gitara, Bartek Kapsa – perkusja, sampler, Mikołaj Zieliński – bas, klawisze, Patryk Kraśniewski – klawisze Uwaga! Bilety są na wyczerpaniu, także jeśli jeszcze się zastanawiacie to macie jeszcze okazję je kupić.
SPEKTAKLE
W listopadzie przeniesiemy się w magiczny świat teatru.
Zespół Kreacji Teatralnej Piętki zagra dla Państwa dwa spektakle. O godz. 16 na deskach POKiSu zobaczycie „Dlaczego stąd wyjadę?”. To produkcja zrealizowana podczas Letnich Warsztatów Teatralnych prowadzonych przez Łukasza Piętę.
Grupa realizowała przedstawienie metodą improwizacji emocjonalnej. Zadając sobie pytanie pytanie, będące tematem głównym spektaklu, poszczególne osoby próbowały znaleźć odpowiedź, którą następnie przetwarzały w nasycone emocjami sceny teatralne. W zajęciach wzięły udział osoby w różnym wieku (od 14 do 24 lat) i na różnym poziomie umiejętności aktorskich. Dodatkowym walorem Letnich Warsztatów Teatralnych było zatem to, że poszczególne uczestniczki i uczestnicy zajęć mogli uczyć się od siebie i czerpać nawzajem ze swoich doświadczeń.
19 listopada o godz. 18 zapraszamy na spektakl „Lentarnival”, na Jakubowskiego 10. W miasteczku Lentarnival żyją dwie zupełnie różne grupy ludzi. Jedni z nich są beztroskimi, wygodnickimi sybarytami, którzy nie zwracając uwagi na konsekwencje, czerpią z życia całymi grabami. Drudzy to konserwatywni dogmatycy, żyjący wedle fundamentalnie ustanowionych, niezmiennych reguł. Jedni są wiecznie łakomi i niezaspokojeni, drudzy zaś pod przymusem odmawiają sobie wszelkich przyjemności. Ale co jeśli nagle coś lub ktoś zachwieje ten porządek? Co jeśli chociażby dwie osoby – oczywiście zupełnie niespodziewanym przypadkiem – spotkają się w pół drogi i „wymienią poglądami”?I dlaczego zawsze trzeba się określać, nawet jeśli to takie trudne / łatwe?. Na oba spektakle obowiązuje wstęp wolny.
Grupa Teatralna Mariusza Pogonowskiego zaprasza natomiast na Spektakl „Wyspa Hobsona” w następujących terminach: 17.11.2023, godz. 18, 24.11.2023, godz. 18, 26.11.2023, godz. 18
POKiS (Jakubowskiego 10). „Wyspa Hobsona” to spektakl zrealizowany na podstawie ostatniej powieści Stefana Themersona o tym samym tytule, reż. Mariusz Pogonowski.
Powieść była tematem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu Themersonów. Reżyserem przedstawienia jest Mariusz Pogonowski, występują w nim członkowie grup teatralnych POKiS.Tytułowa wyspa, odcięty od świata spłachetek ziemi na Atlantyku, staje się nagle przedmiotem zainteresowania służb specjalnych różnych państw. Dzieje osiadłej na niej rodziny, historia obalonego czarnoskórego prezydenta afrykańskiej republiki, losy uwikłanego w szpiegostwo uczonego i jego żony, splatają się w intrygującą, dowcipną opowieść o zaskakującym zaskoczeniu.
SPOTKANIA
Zapraszamy na ostatnie w tym sezonie LiterAkcje. Gościnią będzie tłumaczka Magdalena Pytlak, z którą spotkamy się 16 listopada o godz. 18. Będziemy rozmawiać o książkach Georgija Gospodinova, jednego z najchętniej tłumaczonych na języki obce pisarzy bułgarskich, autora powieści „Fizyka smutku” i „Schron przeciwczasowy”. Spotkanie odbędzie się 16 listopada o godzinie 18 w POKiS na Jakubowskiego 10. Udział bezpłatny.
Podczas rozmowy o książce „Schron przeciwczasowy” przeniesiemy się w sentymentalną podróż, w której przeszłość staje się remedium na problemy teraźniejszości. „Ta powieść to literacka monografia najdelikatniejszego ludzkiego daru – zmysłu czasu i jego przemijania. Rzadko trafiają nam się tak szalone i cudowne książki” -Olga Tokarczuk
Natomiast „Fizyka smutku” uważana jest za powieść, dzięki której Georgi Gospodinow znalazł się w gronie najciekawszych pisarzy współczesnej Europy. Fizyka smutku wciąga czytelnika siłą opowieści, przemyślaną konstrukcją i empatią, z jaką autor traktuje zarówno swoich bohaterów, jak i mitologicznego potwora. Mamy nadzieję, że podczas spotkania podzielicie się z nami swoimi wrażeniami po lekturze lub dopiero skusicie się na ich przeczytanie.
Stałym bywalcom LiterAkcji, przypominamy o zabraniu swoich „kart bibliotecznych.” Szykujemy niespodzianki.
A już 22 listopada o godz. 18 w Domu Darmstadt, wspólnie poznamy tajemnice Patagonii podczas kolejnego pokazu slajdów w ramach Klubu Podróże im. T. Halika.
O mitycznej krainie na końcu świata opowie nam Wojciech Lewandowski. Powędrujmy na Monte Tarn, najbardziej wysuniętą na południe górę w Andach kontynentalnych. Odwiedzimy chilijskie Porvernir na Ziemi Ognistej i Puerto Deseado w Argentynie z jego wyjątkową wyspą pingwinów: Spotkajmy się z wyjątkowym lodowcem Perito Moreno i odwiedźmy walijskie kolonie w okolicach Trelew, a potem dalej na północ zobaczmy Valdwię i gdzie lwy morskie spaceruję po ulicach i jeszcze wiele innych miejsc które warto odwiedzić i zachować w pamięci. Wstęp wolny.
WARSZTATY
Jesień to czas inspiracji do tworzenia jesiennych ozdób i artystycznych dzieł, z wykorzystaniem dóbr natury. Zapraszamy dzieci i młodzież do naszych dwóch pracowni na jesienne warsztaty: ,,Jesiennie i rodzinnie” – Artystyczny weekend w Galerii Wisła w dniach 17.11.2023. w godz. 16-18 i 18.11.2023. w godz. 10-12, 13-15 -KOLOR I FORMA Pracownia Działań Twórczych POKiS (Galeria Wisła, I piętro)
Zapisy na warsztaty pod numerem telefonu 532 744 160 w godz. 9- 15 od poniedziałku do piątku. Liczba miejsc jest ograniczona. W Galerii Mosty odbędzie się Weekend ze Sztuką – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, 18.11.2023, godz. 11-14. Zapisy pod nr tel. 24 369 16 08. Liczba miejsc ograniczona. Galeria Sztuki Dzieci i Młodzieży POKiS (Galeria Mosty, ul. Tysiąclecia 2a). Wstęp wolny.
WYSTAWY
W tym miesiącu możecie odwiedzać dwie wystawy:
Wystawę autorska – Olga Fudała „Myśli na zielonej trawie” w Galerii Sztuki Dzieci i Młodzieży POKiS (Galeria Mosty, ul. Tysiąclecia 2a). Wstęp wolny. Ekspozycja czynna do 26.11.2023, w ramach cyklu DEBIUTY MŁODYCH ARTYSTÓW.
Wystawę prezentująca kolekcję prac graficznych dotychczasowych edycji biennale
„Śladami natury – mikrokosmos”, „Siły natury – żywioły”, „Tajemnice nocy”.
KOLOR I FORMA Pracownia Działań Twórczych POKiS (Galeria Wisła, I piętro) Wstęp wolny. Ekspozycja czynna do 24.11.2023, w godz. 9-16 (poniedziałek-piątek). Zapisy na zwiedzanie dla grup zorganizowanych pod numerem telefonu 532 744 160.
Zapraszamy do udziału w naszych wydarzeniach kulturalnych w listopadzie. Przed nami : 21. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS – PŁOCK 2023, recital „FRANCUSKA. Chanson française”, koncert Spiętego, spektakle : „Dlaczego stąd wyjadę?”, „Lentarnival”, „Wyspa Hobsona”, LiterAkcje z tłumaczką Magdaleną Pytlak, Pokaz slajdów „Tajemnice Patagonii” oraz wiele innych.