LiterAkcje z Magdaleną Pytlak – tłumaczką Georgija Gospodinova

Zapraszamy Państwa na LiterAkcje z tłumaczką Magdaleną Pytlak. Będziemy rozmawiać o książkach Georgija Gospodinova, jednego z najchętniej tłumaczonych na języki obce pisarzy bułgarskich, autora powieści „Fizyka smutku” i „Schron przeciwczasowy”. Spotkanie odbędzie się 16 listopada o godzinie 18 w POKiS na Jakubowskiego 10. Udział bezpłatny.

Magdalena Pytlak, bułgarystka, slawistka i ceniona tłumaczka, będzie naszym przewodnikiem w tej literackiej podróży. Podczas, której skupimy się na dwóch wyjątkowych powieściach Georgija Gospodinova. „Schron przeciwczasowy” zabierze nas w sentymentalną podróż, w której przeszłość staje się remedium na problemy teraźniejszości. To opowieść, która zdobyła uznanie krytyków i czytelników, a sama książka została uhonorowana prestiżowymi nagrodami, w tym Międzynarodową Nagrodą Bookera w 2023 roku. Przemyślana konstrukcja narracyjna i głęboka empatia autora wobec bohaterów tworzą niezwykłą opowieść. Natomiast „Fizyka smutku” to powieść, która uczyniła Gospodinova jednym z najciekawszych pisarzy współczesnej Europy. Ta niezwykła historia zaczyna się w roku 1925 i prowadzi czytelnika przez wielopokoleniowe losy rodziny, wpisując się jednocześnie w historię Europy Środkowo-Wschodniej. To powieść, która wciąga czytelnika nie tylko siłą opowieści, ale także głęboką refleksją nad czasem i ludzkim doświadczeniem.

Magdalena Pytlak to bułgarystka, slawistka, adiunktka w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się współczesną literaturą i kulturą bułgarską oraz szeroko rozumianą translatologią. Ma na swoim koncie kilka nominacji oraz nagród m.in. Nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2019 w kategorii przekład, nagrodę „Literatury na Świecie” oraz Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus za przekład „Fizyki smutku” i „Schrony przeciwczasowego” Georgiego Gospodinova.
. Georgij Gospodinow to jeden z najchętniej tłumaczonych na języki obce pisarz bułgarski. Autor m.in. Fizyki smutku, która przyniosła mu Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus”, Nagrodę Literacką im. Jana Michalskiego oraz Uznamską Nagrodę Literacką. Jego książki zostały przełożone na ponad 25 języków. Laureat Międzynarodowej Nagrody Bookera 2023 za Schron przeciwczasowy. Powieść otrzymała również najważniejsze włoskie wyróżnienie Premio Strega Europeo (2021).

Mamy nadzieję, że podczas spotkania będziemy mogli podzielić się swoimi wrażeniami po lekturze tych wyjątkowych powieści lub być może zachęcić Was do sięgnięcia po nie po raz pierwszy. To wydarzenie, które nie tylko dostarczy literackich doznań, ale także pozwoli zgłębić tajemnice czasu, pamięci i ludzkiego losu.


0

Start typing and press Enter to search