Maj w Kinie za Rogiem…

Maj w Kinie za Rogiem to przede wszystkim dwa świetne polskie tytuły Teściowie oraz Powrót do tamtych dni. W ramach naszego cyklu Klasyka Polskiego Kina pokażemy kultową komedię Stanisława Barei Poszukiwany, Poszukiwana… ze świetną rolą Wojciecha Pokory.

Po raz pierwszy na naszym ekranie zagości Millenium Docs Against Gravity. To jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, prezentujący kino najwyższej próby. Festiwal odbywa się co roku w kilku polskich miastach. Wybrane filmy można również oglądać w KzR Płock podczas Weekendu z MDAG.

Pamiętajcie również o naszym comiesięcznym spotkaniu w Klubie Filmowym za Rogiem, w którym kontynuujemy nasz filtr z kinem azjatyckim. Tym razem sięgamy po kinematografie z kraju uważanego za najszczęśliwszy na świecie, czyli z Buthanu. Miód dla dakini to oryginalne połączenie kryminału noir z poetyką buddyjskich przypowieści i realistycznym portretem współczesnego Bhutanu. Warto!

Najmłodszych widzów zapraszamy na nasz stały cykl KINO MALUSZKA.
W każdą sobotę o godz. 15 pokazujemy blok filmów krótkometrażowych, od Bolka i Lolka, poprzez Baśnie i bajki polskie i Agatkę.

ZAPRASZAMY! Oto cały program:

4 maja (środa)

godz. 18 – Teściowie
Polska 2022, 81 min. | komedia
reżyseria: Jakub Michalczuk | obsada: Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński, Izabela Kuna, Adam | Bilety: 10 zł (zwykły), 8 zł (ulgowy)

Czego nie może zabraknąć na weselu? Dobrego jadła i napitku, skocznej muzyki, nieśmiertelnych weselnych konkursów, tortu… Państwa młodych? Eee, niekoniecznie. Może nawet lepiej, jak ich nie będzie, bo rodzice obojga będą mogli wreszcie powiedzieć sobie dosadnie, co naprawdę o sobie myślą. I impreza zrobi się naprawdę wybuchowa. Dwa świetne tandemy aktorskie: Kuna-Woronowicz i Ostaszewska-Dorociński jako teściowie w komedii Jakuba Michalczuka.

Nagrody: 2021 – Vanouver, MFF – Nagroda Publiczności – Jakub Michalczuk

7 maja (sobota)

godz. 15 – Kino Maluszka – zestaw bajek dla dzieci.
Cotygodniowe pokazy krótkometrażowych filmów i bajek animowanych dla najmłodszych, kilkuletnich dzieci rozpoczynających przygodę z kinem. Każdy seans trwają około 40 minut. Każdy odbywa się przy lekko rozświetlonej sali, w przyjaznej atmosferze. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 15. Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z)

godz. 16 – Kino Młodego Widza: Ella Bella Bingo
Norwegia 2020, 75 min. | animowany, kat. wiek. 5+
reżyseria: Frank Mosvold, Atle Solberg Blakseth
Bilety: 10 zł (zwykły), 8 zł (ulgowy)

Niespożyta energia Elli Belli zaraża wszystkich wokół. Razem ze swoim najlepszym przyjacielem – Henrym organizują konkurs talentów. Pech chce, że do miasteczka wprowadza się zawadiacki Johnny. Henry spędza coraz więcej czasu z nowym kolegą. Ella Bella nie może tego znieść i zmusza Henry’ego do wyboru między Johnnym a nią. Henry nie chce nikogo skrzywdzić i ucieka. Ella Bella i Johnny muszą wyruszyć na poszukiwania, tylko czy uda się odnaleźć Henry’ego na czas? Czy zdążą przed wielkim wydarzeniem? Wspólnie muszą uratować nie tylko konkurs talentów, ale przede wszystkim swoją przyjaźń. Czas na przygodę!

godz. 18 – Bodyguard i żona zawodowca
USA, Wielka Brytania 2021, 112 min. | komedia , akcja
reżyseria: Patrick Hughes | obsada: Ryan Reynolds, Salma Hayek, Samuel L. Jackson, Morgan Freeman, Antonio Banderas
Bilety: 10 zł (zwykły), 8 zł (ulgowy)

Michael postanawia rzucić stresujący zawód ochroniarza i za namową swojej psychoterapeutki udaje się na zasłużony urlop. To ma być odwyk od broni, zabijania i pakowania się w kłopoty. Wszystko się jednak sypie, gdy już na początku swojego wypoczynku trafia w sam środek strzelaniny, której sprawczynią jest Sonia – żona jego byłego klienta Dariusa. Koszmar Bryce’a zaczyna się od nowa, a pomysł na terapię ląduje w koszu – oboje z Sonią ruszają na ratunek porwanemu przez mafię Dariusowi. Na ich drodze stanie potężny i wyjątkowo niebezpieczny szaleniec, którego złowrogi plan może zniszczyć świat.

11 maja (środa)

godz. 18 – Klasyka Polskiego Kina: Poszukiwany, poszukiwana
Polska 1972, 82 min. | komedia
reżyseria: Stanisław Bareja | obsada: Wojciech Pokora, Jolanta Bohdal, Mieczysław Czechowicz, Jerzy Dobrowolski | film po rekonstrukcji cyfrowej Bilety: 10 zł (zwykły), 8 zł (ulgowy)

Stanisław Bareja i Jacek Fedorowicz o absurdach PRL-u. Historyk sztuki Stanisław Maria Rochowicz, niesłusznie oskarżony o kradzież obrazu z muzeum, ukrywa się w kobiecym przebraniu i zarabia na życie jako gosposia. Ten kamuflaż ma mu dać czas na sporządzenie kopii zaginionego dzieła. Wkrótce okazuje się, że bycie gosposią jest znacznie bardziej opłacalne niż praca w muzeum…

Jedna z najlepszych polskich komedii. Aluzje do filmowej klasyki, kpina z nowoczesnej sztuki (te czernie, które źle przebijają świetlistość błękitów…) i antycypacja – 3 lata przed wprowadzeniem kartek – “przejściowych braków w zaopatrzeniu” w cukier. Znakomita kreacja Wojciecha Pokory, słynne sceny, niezapomniane kwestie – z badaniem “zawartości cukru w cukrze” na czele – i grany przez Jerzego Dobrowolskiego “z zawodu dyrektor” jako symbol PRL-u, nienormalnego świata, w którym gosposia zarabia znacznie więcej od historyka sztuki, a wysoka pozycja bezużytecznych ignorantów odzwierciedla stopień poniżenia polskiej inteligencji.

14 maja (sobota)

godz. 15 – Kino Maluszka – zestaw bajek dla dzieci
Cotygodniowe pokazy krótkometrażowych filmów i bajek animowanych dla najmłodszych, kilkuletnich dzieci rozpoczynających przygodę z kinem. Każdy seans trwają około 40 minut. Każdy odbywa się przy lekko rozświetlonej sali, w przyjaznej atmosferze. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 15. Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z)

godz. 16 – Kino Młodego Widza: Wilk, lew i ja
Francja, Kanada 2021, 96 min. | familijny, kat. wiek. 10+
reżyseria: Gilles de Maistre | obsada: Molly Kunz, Graham Greene, Charlie Carrick, Johns Derek
Bilety: 10 zł (zwykły), 8 zł (ulgowy)

Alma wraca do krainy swojego dzieciństwa – otoczonego lasem starego domu na wyspie w dzikich ostępach Kanady. Wkrótce dziewczyna natrafia na dwójkę niezwykłych nieznajomych – małego wilczka i urocze lwiątko. Pierwszy ze zwierzaków to szczeniak białej wilczycy, a drugi to cudem uratowane z katastrofy lotniczej lwiątko przeznaczone na cyrkową arenę. Alma zabiera je do domu i zostaje ich opiekunką. Okazuje się jednak, że zwierzaki są poszukiwane i na trop Almy wpadają leśni strażnicy. Czy uda się ocalić niezwykłą przyjaźń i nie dopuścić do rozłąki troskliwej opiekunki i jej podopiecznych? To początek największej przygody ich życia!

godz. 18 – Powrót do tamtych dni
Polska 2021, 104 min. | komediodramat
reżyseria: Konrad Aksinowicz | obsada: Maciej Stuhr, Weronika Książkiewicz, Teodor Koziar, Kacper Janusiński, Katarzyna Warnke, Sebastian Stankiewicz
Bilety: 10 zł (zwykły), 8 zł (ulgowy)

Tomek mieszka sam z matką, bo jego ojciec Alek wyjechał do USA za pieniędzmi. Niespodziewanie mężczyzna pojawia się w domu z naręczem prezentów, ale nie wyjaśnia powodu swojego powrotu. Wszyscy wydają się szczęśliwi, jednak coś niepokojącego wisi w powietrzu. W miarę upływu czasu daje się zauważyć, że Alek walczy z silnym uzależnieniem od alkoholu, co stopniowo niszczy rodzinę Tomka oraz jego dzieciństwo. Chłopiec musi bardzo szybko dorosnąć i zmierzyć się z rzeczywistością niepisaną żadnemu dziecku.

18 maja (środa)

godz. 18 – Służąca
Korea Płd. 2016, 145 min. | thriller, erotyczny
reżyseria: Park Chan-wook | obsada: Kim Min-hee, Kim Tae-ri, Jo Jin-woong, Ha Jung-woo
Bilety: 10 zł (zwykły), 8 zł (ulgowy)

Korea, lata 30. XX wieku. Oszust z nizin społecznych postanawia podstępem rozkochać w sobie piękną Japonkę – dziedziczkę wielkiej fortuny – aby przejąć jej majątek. W tym celu umieszcza w jej najbliższym otoczeniu tytułową służącą – posłuszną sobie naciągaczkę, która ma zaskarbić względy milionerki i stać się jej zaufaną powiernicą. „Służąca” to opowieść o trójkącie miłosnym, pożądaniu, seksualnych fantazjach i wyrafinowanej zemście. Widziana z różnych perspektyw intryga z minuty na minutę diametralnie się zmienia, zmierzając ku przewrotnemu finałowi.

Nagrody:
2018 – BAFTA – Najlepszy film nieanglojęzyczny – Chan-wook Park, Syd Lim
2016 – Cannes, MFF – Nagroda Specjalna – Nagroda “Vulcain de L’Artiste-Technicien” – Seong-hie Ryu
207 – SATURNY – Najlepszy film zagraniczny


WEEKEND Z MILLENIUM DOCS AGAINST GRAVITY

Weekend z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity pierwszy raz w Płocku! Kino za Rogiem w Płocku pokaże sześciu z najciekawszych tytułów tegorocznego festiwalu. MDAG to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, prezentujący kino najwyższej próby. Zeszłoroczna hybrydowa edycja przyciągnęła ponad 134 000 widzów!

20 MAJA (PIĄTEK)

godz. 18 – Krowa
Cow | Wielka Brytania, 2021, 94 min. | dokument
reżyseria: Andrea Arnold | weekend z Millenium Docs Against Gravity
Bilety: 10 zł (ulgowy), 15 zł (zwykły)
karnety – 50 zł (ulgowy), 70 zł (zwykły)

Bohaterką filmu jest krowa Luma. Obserwujemy cykl jej życia i zanurzamy się w jej emocjach. Wybitna reżyserka Andrea Arnold („American Honey”) skupia się na czystej obserwacji. To pozbawione narracji filmowe studium życia Lumy jest próbą filozoficznego rozważenia losu i praw zwierząt hodowlanych, bezrefleksyjnie przez nas wykorzystywanych.

godz. 20 – Dom z drzazg
House Made of Splinters | Dania, Szwecja, Finlandia, Ukraina, 2022, 88 min. | dokument
reżyseria: Simon Lereng Wilmont | weekend z Millenium Docs Against Gravity
Bilety: 10 zł (ulgowy), 15 zł (zwykły)
karnety – 50 zł (ulgowy), 70 zł (zwykły)

Historia tymczasowego domu dziecka, położonego w samym środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od linii frontu. Poznajemy to miejsce oczami przebywających w nim podopiecznych. Pochodzą z rozbitych rodzin, przeżyli różne traumy i chowają w sobie wiele trudnych wspomnień. Pracownicy starają się zapewnić magiczną, bezpieczną atmosferę dzieciom, których los leży w rękach sądu.

21 MAJA (SOBOTA)

godz. 15 – Kino Maluszka – zestaw bajek dla dzieci
Cotygodniowe pokazy krótkometrażowych filmów i bajek animowanych dla najmłodszych, kilkuletnich dzieci rozpoczynających przygodę z kinem. Każdy seans trwają około 40 minut. Każdy odbywa się przy lekko rozświetlonej sali, w przyjaznej atmosferze. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 15. Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z)

godz. 16 – Podwodne życie Jacques’a Cousteau
Becoming Cousteau | USA, 2021, 92 min. | dokument
reżyseria: Liz Garbus | weekend z Millenium Docs Against Gravity
Bilety: 10 zł (ulgowy), 15 zł (zwykły)
karnety – 50 zł (ulgowy), 70 zł (zwykły)

Nominowana do Oscara Liz Garbus, znana z filmowych portretów Niny Simone i Marilyn Monroe, pokazuje życie Jacques’a Cousteau – francuskiego podwodnego naukowca, odkrywcy, pisarza i reżysera. Film wykorzystuje fragmenty fenomenalnych podwodnych filmów Cousteau, a także nieznane dotąd materiały archiwalne. Wycinki z jego pamiętników czyta Vincent Cassel.

godz. 18 – McCurry. W pogoni za kolorem
McCurry: The Pursuit of Colour | Hiszpania, Wielka Brytania, 2021, 93 min. | dokument
reżyseria: Denis Delestrac | weekend z Millenium Docs Against Gravity
Bilety: 10 zł (ulgowy), 15 zł (zwykły)
karnety – 50 zł (ulgowy), 70 zł (zwykły)

Pierwszy pełnometrażowy portret współczesnego amerykańskiego fotoreportera Steve’a McCurry’ego – autora kultowych fotografii dokumentujących najważniejsze wydarzenia XX i XXI wieku: atak na WTC, wojny domowe w Libanie i Kambodży czy też ikoniczną zielonooką afgańską dziewczynkę. Film przedstawia kulisy jego życia i burzliwej 40-letniej kariery.

22 MAJA (NIEDZIELA)

godz. 16 – Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości
We Met In Virtual Reality | Wielka Brytania, 2022, 91 min. | dokument reżyseria: Joe Hunting | weekend z Millenium Docs Against Gravity
Bilety: 10 zł (ulgowy), 15 zł (zwykły)
karnety – 50 zł (ulgowy), 70 zł (zwykły)

Ten rewolucyjny film powstał w całości w wirtualnej rzeczywistości. Dokumentuje emocje uczestników oraz zażyłość tworzonych w tym świecie związków w nowym ruchu społecznym wyrosłym z komunikacji online. Reżyser przez dwa lata dokumentował podróż po VRChacie, który jest społeczną platformą wirtualnej rzeczywistości. W tym równoległym świecie każdy może być kim chce.

godz. 18 – Millenium Docs Against Gravity: Rzeka
River | Australia, 2021, 75 min. | dokument
reżyseria: Jennifer Peedom | weekend z Millenium Docs Against Gravity
Bilety: 10 zł (ulgowy), 15 zł (zwykły)
karnety – 50 zł (ulgowy), 70 zł (zwykły)

Rzeki od zawsze kształtowały Ziemię, przepływały przez kontynenty, rzeźbiły krajobraz, a także nasze potrzeby, kultury i sny. Zapierające dech w piersiach obrazy (m.in. autorstwa Yanna Arthusa-Bertranda) uzupełnia poetycki scenariusz napisany przez pisarza Roberta Macfarlane’a i czytany przez Willema Dafoe. Muzyka w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej zawiera zarówno utwory klasyczne, jak i autorstwa Radiohead.


24 maja (wtorek)

godz. 19 – KLUB FILMOWY: Miód dla dakini
Bhutan 2017, 132 min. | dramat
reżyseria: Dechen Roder
Bilety: 15 zł

Mrukliwy Kinley prowadzi śledztwo w sprawie zaginionej przeoryszy ukrytego w bhutańskich lasach klasztoru. Podejrzenia lokalnych mieszkańców kierują uwagę policjanta w stronę mieszkającej samotnie pięknej przybyszki, której przypisują demoniczne zdolności. Kinley podąża jej śladem, coraz bardziej zaintrygowany tajemniczą postacią i jej opowieściami, pochodzącymi z tej strony rzeczywistości, którą do tej pory z cynizmem lekceważył.

Film młodej bhutańskiej reżyserki to oryginalne połączenie kryminału noir z poetyką buddyjskich przypowieści i realistycznym portretem współczesnego Bhutanu. Roder wykorzystuje w scenariuszu motywy z opowieści o dakiniach, oświeconych kobietach i żeńskich buddach, personifikacjach żeńskiej energii seksualnej, które dbają o przekazywanie mądrości i praktyk przeszłych pokoleń, spotykając się często z oskarżeniami o wykorzystywanie czarnej magii i uwodzicielskie podstępy.

Bhutańska kinematografia liczy sobie ledwie kilkanaście lat historii: pierwsze produkcje i programy telewizyjne zaczęły powstawać pod koniec lat 90. XX wieku. Kino „najszczęśliwszego kraju świata” rozwija się jednak w obiecującym kierunku – obok inspirowanych filmami bollywoodzkimi produkcji telewizyjnych powstaje coraz więcej dzieł z powodzeniem prezentowanych na międzynarodowych festiwalach, w udany sposób łączących lokalne tradycje estetyczne z uniwersalnym językiem kina.

Nagrody i festiwale:

premiery: światowa – Busan IFF 2016, europejska – Berlinale IFF 2017
Nagrody: Fribourg IFF 2017 – Wyróżnienie Jury, Nagroda Don Quixote, Nagroda Jury Młodzieżowego COMUNDO
11. Festiwal Filmowy Pięć Smaków – konkurs Nowe Kino Azji

25 maja (środa)

godz. 18 – Pętla
Korea Południowa 2017, 90 min. | dramat, thriller
reżyseria: Seon-ho Jo
Bilety: 10 zł (zwykły), 8 zł (ulgowy)

Znany lekarz wraca z długiej podróży, aby spotkać się z ukochaną córką. W drodze do domu jest świadkiem wypadku, którego ofiarą jest nie kto inny, jak jego dziecko. Nagle czas cofa się o kilka godzin, a tragiczne zdarzenie zaczyna się powtarzać. Jedynym sposobem na przerwanie morderczej pętli czasu jest uratowanie dziewczynki. Na pomoc przychodzi sanitariusz, który również przeżywa wielokrotnie ten sam dzień.

28 maja (sobota)

godz. 15 – Kino Maluszka – zestaw bajek dla dzieci.
Cotygodniowe pokazy krótkometrażowych filmów i bajek animowanych dla najmłodszych, kilkuletnich dzieci rozpoczynających przygodę z kinem. Każdy seans trwają około 40 minut. Każdy odbywa się przy lekko rozświetlonej sali, w przyjaznej atmosferze. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 15. Bilety: 8 zł (U), 10 zł (Z)

godz. 16 – Kino Młodego Widza: Pettson i Findus. Wielka wyprowadzkaNiemcy 2018, 81 min. | familijny, kat. wiek. 5+
reżyseria: Ali Samadi Ahadi
Bilety: 10 zł (zwykły), 8 zł (ulgowy)

Kiedy z małego kotka robi się większy kot, to już nic nie będzie takie jak dawniej. Przekonuje się o tym Pettson, kiedy jego (dotychczas) mały koci podopieczny, Findus, dorasta i nabiera coraz to większej samodzielności.

godz. 18 – Aline. Głos miłości
Francja, Kanada 2020, 128 min. | dramat
reżyseria: Valérie Lemercier | obsada: Valérie Lemercier, Sylvain Marcel, Danielle Fichaud | film z lektorem
Bilety: 10 zł (zwykły), 8 zł (ulgowy)

Quebec, lata 60. Sylvette i Anglomard witają na świecie swoje czternaste dziecko – Aline. W tej skromnej rodzinie, muzyka jest najważniejsza. Kiedy producent muzyczny Guy Claude odkrywa Aline i jej złoty głos, na myśl przychodzi mu tylko jeden pomysł – uczynić z niej najlepszą piosenkarkę na świecie. Dzięki wsparciu rodziny i doświadczeniu Guy’a Claude’a oraz rodzącej się między nimi miłości, Aline będzie podążać ku wyjątkowemu przeznaczeniu.

0

Start typing and press Enter to search