Wyróżnienie dla filmu „Komorne”

KOMORNE Moniki Kuczynieckiej z wyróżnieniem specjalnym 10. Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA. Film powstał specjalnie na Festiwali Themersonów w Płocku.

Film stworzony na bazie plasteliny jest adaptacją wiersza Stefana Themersona pod tym samym tytułem. W animacji widzimy domek nad rzeką i jego lokatorów – Pana Strusia, Panią Żyrafę oraz dziada i babę, którzy pobierają komorne od lokatorów. Narratorem filmu jest Lech Dyblik. Całość wymyśliła, ulepiła i zmontowała Monika Kuczyniecka – animatorka i reżyserka filmowa z Poznania, która z Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki współpracuje od kilku lat. W Płocku prowadziła warsztaty WATA 1 i 2 (2017, 2019) oraz Trick (2018). Miała też autorską wystawę, pt. “Bohaterowie filmów, które nie powstały” (2019).

Film powstał w ramach XII edycji Festiwalu Themersonów w Płocku. To zadziwiające, ale autor takich książek jak „Pędrek Wyrzutek” czy „Pan Tom buduje dom” nie doczekał się jeszcze ekranizacji swoich dzieł, skierowanych do dzieci i młodzieży. Postanowiliśmy to nadrobić!

Stefan Themerson to wybitny płocczanin, wszechstronny artysta, prawdziwy człowiek renesansu żyjący w 20 wiecznej Europie – był prozaikiem, fizykiem, fotografikiem, twórcą awangardowych filmów, w końcu również autorem poezji semantycznej, powieściopisarzem i filozofem. Wspólnie ze swoją żoną Franciszką tworzył niezwykłe filmy i książki. Chociaż obydwoje byli samodzielnymi artystami i odnosili indywidualne sukcesy – ona jako malarka i scenografka, on jako pisarz, filmowiec – to znakomicie się uzupełniali. W latach trzydziestych Stefan Themerson pisał książki dla dzieci ilustrowane przez Franciszkę „Historia Felka Strąka” (1931), „Jacuś w zaczarowanym mieście” (1931), „Poczta” i „Narodziny liter” (1932), „Nasi ojcowie pracują” (1933), „My nie chcemy siedzieć w klatce” (1934), „Był gdzieś haj taki kraj” i „Była gdzieś taka wieś”. W 1938 roku ukazał się „Pan Tom buduje dom”, zaliczany do klasyki polskiej literatury dziecięcej.

 

O!PLA to festiwal polskiej animacji, który odbywa się jednocześnie w kilkudziesięciu miasta Polski. Jubileuszowa, 10. O!PLA pokazywana była w 70 miejscowościach angażując w sumie 9572 widzów i widzek w różnym wieku, którzy jako jedyne Jury na O!PLA oceniali 143 filmy prezentowane w trzech konkursach: TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS!, TERAZ MY! i KONKURSIE GŁÓWNYM. „Komorne” zdobyło specjalne wyróżnienie w pierwszej kategorii, w grupie filmów dla dzieci w wieku 7-9 lat. Film można oglądać w sieci Kin za Rogiem.

Komorne (Polska 2021, 4 min., barwny) – animacja na podst. Wiersza „Komorne” Stefana Themersona | reżyseria, montaż, animacja: Monika Kuczyniecka | narrator: Lech Dyblik | postprodukcja: Balbin Grubczyński | muzyka: Marcin Karnowski | realizacja dźwięku: Jarosław Hejmann | produkcja: POKiS, im. Themersonów

0

Start typing and press Enter to search