Słońce dla Ukrainy

Zespół taneczny „Sonechko” zagości na deskach Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Koncert Żytomierskiej grupy zaplanowany jest na 25 kwietnia 2022 roku. Wstęp możliwy będzie na podstawie bezpłatnych zaproszeń, które możecie Państwo odebrać w bileterii POKiS.

Zespół taneczny „Sonechko” powstał jesienią 1974 roku w Żytomierzu, który jest miastem partnerskim Płocka od 2013 roku. To właśnie tam znajdowało się największe skupisko polskich obywateli w Ukrainie, blisko 40 tysięcy. Płock wspiera Żytomierz, wysyłając kolejne transporty z pomocą humanitarną, jednak nie zapominamy także o bardzo ważnej dla wielu ludzi dziedzinie życia, jaką jest kultura.

Sonechko to laureat wielu regionalnych i międzynarodowych festiwali i konkursów, zdobywca Grand Prix w Młodzieżowych Igrzyskach Młodzieżowych Delfickich WNP, a także laureat Grand Prix pierwszego Ukraińskiego Festiwalu Zespołów Choreograficznych im. Pawła Wirskiego.

Wraz z biegiem lat, zespół zdobył szeroką wiedzę, a liczba jego członków wzrosła do 500 osób. Chęć liderów, aby przekonać uczniów szkół zawodowych do ukończenia choreografii, doprowadziła do otwarcia w 1993 roku Miejskiego Urzędu Choreografii w Żytomierzu.

Zespół taneczny „Sonechko” aktywnie uczestniczy we wszystkich miejskich, regionalnych, krajowych i międzynarodowych wydarzeniach kreatywnych w Polsce, Bułgarii, Czechach, Austrii, Włoszech, Mołdawii, Litwie, Estonii. Program koncertowy zespołu obejmuje suity choreograficzne, kompozycje, jednak podstawą każdego występu są ukraińskie tańce ludowe oraz tańce narodów świata.

W 2013 roku zespół „Sonechko” otrzymał od Ministerstwa Kultury Ukrainy tytuł „Akademickiego Kolektywu Tanecznego”. Na jego czele stoją Artyści Ukrainy, Honorowi Mieszkańcy Żytomierza, profesorowie – Tatiana i Mychajło Guzun.

Organizatorami wydarzenia są Miasto Płock, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów, Zespół Pieśni i Tańca Wisła oraz Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Partnerem wydarzenia jest firma Budmat Bogdan Więcek.

Część z Państwa z pewnością pamięta zespół, który gościł już w Płocku przy okazji Vistula Folk Festival. Teraz ponownie będziemy mogli zaczerpnąć od nich pozytywnej energii, już 25 kwietnia, w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Wejściówki dostępne są w bileterii POKiS. Liczba miejsc ograniczona.

0

Start typing and press Enter to search