Na ulicach Płocka, na przestrzeni ostatnich 60 lat rozgrywały się sceny kilkunastu filmów i kilku seriali. W czwartek 1 czerwca rozegra się pierwsza płocka Filmowa Gra Miejska, śladami takich produkcji jak „Dotknięcie nocy” S. Barei (1961), „Miłość” S. Fabickiego (2012) czy serialu „Ojciec Mateusz” (2017).
Filmowa Gra Miejska to interaktywny spacer po mieście śladami niezapomnianych filmów. Uczestnicy gry mają okazję do przypomnienia sobie filmowych sloganów, legendarnych bohaterów oraz ulubionych gagów. Gra jest doskonałą okazją do przyjrzenia się filmowym hitom oraz produkcjom mniej znanym.
Na ulicach Płocka (m.in. Rybaki, Mostowa, Misjonarska, Tumska) rozgrywały się sceny kilkunastu filmów i kilku seriali. W „Stawce większej niż życie” w odcinku „Ściśle tajne” przez most im. Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego samochodem jechał Hans Kloss. Zdjęcia do filmu kręcone były też na Starym Rynku, Placu Narutowicza, na ulicach: Synagogalnej, Sienkiewicza czy Jerozolimskiej. W zakładach Petrochemii (dzisiaj należących do Orlenu) kręcono zaś kosmiczne sceny do filmu „Pan Kleks w kosmosie”, a pod płocką Katedrą (niedawno) przechadzał się „Ojciec Mateusz.”
FOT. Kadr z serialu STAWKA WIĘKSZA NIŻ ŻYCIE z odcinka pt. ŻELAZNY KRZYŻ, jednego z trzech kręconych w Płocku.
Nie trzeba jednak znać tych tytułów, czy znać się na filmie, żeby wziąć udział w naszej grze. Wystarczy pozytywne nastawienie oraz chęć do przeżycia filmowej przygody. Na każdym punkcie znajdują się wskazówki, które pomogą rozwiązać zadanie. Najważniejsza i tak jest dobra zabawa!
CO TRZEBA ZROBIĆ?
Zgłosić się wysyłając maila na adres: kinozarogiem@pokis.pl. Najlepiej, aby to była grupa 2-5-osobowa. Pamiętajcie, że gra jest skierowana do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (przeczytaj REGULAMIN). Warunki uczestnictwa w GRZE niepełnoletniego ucznia gimnazjum, jest obecność nauczyciela gimnazjum, uprawnionego do opieki nad tym uczniem, a w przypadku niepełnoletniego ucznia szkoły ponadgimnazjalnej – pisemna zgoda rodzica lub prawnego opiekuna. Zgłoszenia przyjmujemy do 30 maja 2017 roku.
PRZEBIEG GRY
Zaczynamy 1 czerwca o godz. 10.00 w Kinie za Rogiem w Płocku. Każda grupa otrzyma kartę gry i pierwsze wskazówki jak dotrzeć do pierwszego PUNKTU/STACJI. W sumie będzie ich 9 o różnym stopniu trudności i typie (sportowe, logiczne, zręcznościowe, aktorskie, dziennikarskie). Uczestnicy za każde zadanie będą otrzymywać punktu (od 1 do 3). Zdobywcy największej liczby punktów otrzymają Nagrodę Główną. Wśród pozostałych uczestników rozlosowane zostaną upominki. Zapraszamy do udziału. Liczba miejsc ograniczona.
Filmowe Gry miejskie organizowane są w całej Polsce w ramach projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!” przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Filmotekę Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Do tegorocznej edycji zgłosiło się kilkanaście miast, a wśród nich – po raz pierwszy – Płock. Organizatorami filmowej gry miejskiej w Płock są: uczniowie i nauczyciele z V LO ZESPOŁU SZKÓŁ CENTRUM EDUKACJI w Płocku, PŁOCKI OŚRODEK KULTURY I SZTUKI ORAZ KINO ZA ROGIEM w Płocku.