Już w najbliższą niedzielę (15 września, o godz. 12) ruszamy śladami ekip filmowych, które przyjechały do Płocka kręcić filmy. Dotychczas opowiadaliśmy przede wszystkim o tych, które realizowane były przed 1989 roku. W pierwszym 20-leciu wolnej Polski ekipy filmowe niezbyt chętnie zaglądały na Tumskie Wzgórze. W ostatnim czasie nastąpiła pozytywna zmiana. Telewizja TVN osadziła w Płocku fabułę serialu „Pod powierzchnią”,na Tumy wpadł Ojciec Mateusz, a Kinga Dębska zdecydowała się na realizacje kilku dni zdjęciowych w dekoracjach naszego miasta w swoim ostatnim filmie „Zabawa, zabawa”.
Tegoroczny spacer będzie uzupełniony o te nowe lokacje filmowe. Tak otwieramy nowy rozdział filmowej historii naszego miasta. Zapraszamy. START: sprzed siedziby PLOT.
Od trzech lat opowiadamy o filmach, które powstały w Płocku na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Są wśród nich fabuły i dokumenty, takich twórców jak: M. Kaniewska, K. Kieślowski, J. Skolimowski, J. Morgenstern czy H. Kluba. Są wśród nich dzieła wybitne, dzieła kultowe, są i te, o których szybko zapomniano z różnych przyczyn. Od dwóch lat przypominamy je podczas pokazów kinowych i plenerowych. Oprowadzamy po miejscach, w których powstawały. Opowiadamy jak powstawały, jak wyglądał wtedy Płock, jakimi wydarzeniami żyła wtedy Polska, z czym mierzyli się twórcy filmowy w PRL, jak zmieniało się nasze miasto?
Pierwszy sezon FILMOWEGO PŁOCKA trwał od września do grudnia 2017 roku. W tym czasie zorganizowaliśmy 6 pokazów specjalnych filmów „z Płockiem w tle” oraz spacer turystyczny po miejscach, w których te filmy powstawały. Wydaliśmy też 40-stronicowy przewodnik po FILMOWYM PŁOCKU. W czerwcu 2018 rozpoczęliśmy drugi sezon, na który złożyły się 2 pokazy plenerowe i 6 pokazów w kinie.
Z czasem doszliśmy do wniosku, że nasze opowieści układają się w większą całość. Z jednej strony, to opowieść o zmaganiach twórców filmowych, opowieść o tym czym był PRL, w jaki sposób twórcy doświadczali jego opresyjności i czy „walka” z systemem zawsze była skazana na porażkę?
Z drugiej strony, oprowadzając po „filmowych lokacjach” dotarło do nas, że wiele z nich wygląda zupełnie inaczej, że wielu budynku już nie ma, inne się zmieniły, powstało nowe, a niektóre – takie jak dawny budynek Domu Turysty – są też świadkiem czasów i przykładem ciekawej architektury, która była realizowana po wojnie w Płocku. Nasze spacery stały się również opowieścią o historii miasta, które przeżyło niezwykle intensywną zmianę, spowodowaną budową kombinatu petrochemicznego.
To jedna z największych zmian w historii naszego miasta, która wpłynęła zarówno na jego architekturę, kształt i strukturę społeczną. Nie zawsze zmiany te były pozytywne, ale nie da się zrozumieć dzisiejszego miasta bez zrozumienie tego czym było podjęcie, przez władze centralne, decyzji o budowie MZRiP. Decyzja ta wpłynęła również na „atrakcyjność” miasta dla X muzy.
W pierwszym 20-leciu wolnej Polski ekipy filmowe niezbyt chętnie zaglądały na Tumskie Wzgórze. Zmianę wniósł, nieistniejący już festiwal zawodów filmowych Cinemagic, osbywający się w Płocku w latach 2006-2009, choć dopiero druga dekada nowego stulecia przyniosła do miasta produkcje ciekawe i oczekwiane przez widzów. W ostatnim czasie telewizja TVN to tu osadziła fabułę serialu „Pod powierzchnią”, do Płocka wpadł Ojciec Mateusz, a Kinga Dębska zdecydowała się na realizacje kilku dni zdjęciowych w dekoracjach naszego miasta w swoim ostatnim filmie „Zabawa, zabawa”.
Tegoroczny spacer będzie uzupełniony o te nowe lokacje filmowe. Tak otwieramy nowy rozdział filmowej historii naszego miasta.
– – –
Projekt realizuje Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna, we współpracy z Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki i Kinem za Rogiem. Współorganizatorem FP3 jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.