„Kupa pieniędzy” i spotkanie z gościem, czyli finał WATCH DOCS

Zapraszamy na ostatnie spotkanie z dokumentami o prawach człowieka w ramach Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Tym razem przeniesiemy się do Północnej Karoliny (USA) – stanu, którego mieszkańcy, ludzie i zwierzęta, przeżywają piekło zgotowane im przez największego producenta wieprzowiny na świecie. Wstęp wolny.

Wschodnią część Karoliny Północnej zamieszkuje w większości biedna społeczność Afroamerykanów. I to właśnie tam korporacja Smithfield postanowiła postawić (tanim kosztem) wielkie chlewnie. Nikt z miejscowych nie wierzy w sztandarowe hasło firmy: „Dobre jedzenie. Odpowiedzialnie”. Wszyscy widzą, jak dzień po dniu hektolitry świńskich odchodów rozpryskiwane są po okolicy, a ich smród, pomimo zamkniętych okien, wdziera się do domów. Zanieczyszczona woda i powietrze, problemy zdrowotne oraz cierpienie zwierząt skłaniają mieszkańców do walki o sprawiedliwość.

„Kupa pieniędzy” (reż. Shawn Bannon) ujawnia śmierdzące sekrety przemysłowego chowu świń – nie zapominając o ludziach, którzy stali się ofiarami bezwzględnej pogoni za zyskiem. Pogoni, która pozbawia życia nie tylko zwierzęta.

Gościnią finałowego pokazu 21. Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie będzie Agnieszka Makowska – rolniczka ekologiczna, prowadzi nieduże gospodarstwo rolne Zielona Rzodkiewka, wieloletnia koordynatorka Koalicji Żywa Ziemia (koalicjazywaziemia.pl), współzałożycielka Ruchu Suwerenności Żywnościowej Nyeleni Polska. Współpracuje z kooperatywami w Warszawie i Płocku oraz prowadzi konsumencką grupę RWS (Rolnictwo Wspierane przez Społeczność).

Wspólnie zastanowimy się nad alternatywą masowego żywienia, które jest źródłem cierpienia zwierząt i ludzi. Czy zmiana nawyków żywieniowych to kwestia tylko etyczna, czy również strategiczna dla przetrwania ziemi? Nasza gościni opowie na czym polega suwerenność żywnościowa i po co powstała Koalicja Żywa Ziemia oraz jakie są jej cele. No i co może znaczyć hasło “Dobre jedzenie. Odpowiedzialnie”…

Finałowy pokaz 21. Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie odbędzie się we wtorek 28 listopada o godz. 18 w Kinie za Rogiem w Płocku (ul. Jakubowskiego 10). Wstęp wolny.

0

Start typing and press Enter to search