Krótkie metraże na WATCH DOCS

Z ukrytą kamerą w Teheranie, sytuacja osób LGBT na Bliskim Wschodzie oraz zmysłowy esej o doświadczeniu porodu. Już dziś w Kinie za Rogiem kolejne pokazy w ramach 21. Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS poświęconego prawom człowieka w filmie.

Festiwal WATCH DOCS kontynuuje swoją misję zwracania uwagi na kluczowe kwestie związane z prawami człowieka, wykorzystując medium filmowe do budowania świadomości społecznej. W Płocku, objazdowa edycja festiwalu odbywa się już jedenasty raz. Dziś w programie trzy filmy krótkometrażowe. Wstęp wolny.

Zakaz filmowania (Szwecja 2021, 24 min.) | reż. Knutte Wester

Teheran, jakiego nie znamy: nielegalny hip-hop w parkach i podziemnych przejściach, ukryta kamera, strach i ochota na bunt.

Niedawna fala protestów pokazuje, że Iran się zmienia. Choć na ulicach obowiązuje zakaz filmowania, twórcy filmu korzystają z ukrytych kamer i mikrofonów by pokazać hiphopowy underground Teheranu. Ludzi, których ekspresji nie powstrzymuje policyjny terror i wszechobecna inwigilacja. Ścieżkę dźwiękową tworzą samplowane odgłosy ulic miasta, które ma ochotę na bunt.

Tęczowe sny (Liban, Wielka Brytania, USA 28 min.) | reż. Michael Collins

Walka o prawa osób LGBT na Bliskim Wschodzie. Konsekwencje pewnego koncertu, który połączył wokalistę Masrou’ Leila – jedyną otwarcie gejowską gwiazdę arabskiego popu, i egipską aktywistkę.

Mashrou’ Leila to jedna z najpopularniejszych popowych grup Bliskiego Wschodu. Koncert zespołu w Kairze, podczas którego na widowni pojawiły się tęczowe flagi, nieodwracalnie zmienił życie członków grupy – oraz jej fanów. „Tęczowe sny”” pozwalają lepiej zrozumieć problemy z jakimi muszą się mierzyć w świecie arabskim osoby LGBTQ+.

Zmysłowy poród (Belgia, Francja 2021, 35 min.) | reż. Myleine Guiard-Schmid

Eksperymentalna, zmysłowa animacja. A może przy odpowiednim nastawieniu poród może wyglądać zupełnie inaczej niż sobie to wyobrażamy.

Czy poród może być przyjemnym doznaniem? Skąd w nas przekonanie, że „musi boleć”, a wszelkie próby znalezienia alternatywy uważamy za wymysły ezograżyn? Animowany esej wizualny, zawierający opowieści samej reżyserki, a także położnych, doul i kobiet, które już rodziły. Film ukazuje złożoność tego intymnego, choć również zaskakująco politycznego doświadczenia. Gdzie kończy się wolność do decydowania o własnym ciele w państwach bardziej liberalnych od Polski? I czy patriarchat odebrał nam prawo do przyjemności, gdy wydajemy na świat drugiego człowieka?

Pokazy w ramach 21. OFF WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie, odbędą się dziś (23 listopada) o godzinie 18 w Kinie za Rogiem (ul. Jakubowskiego 10). Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.

Organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Współorganizator lokalny: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów, Kino za Rogiem w Płocku

Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations

Partnerzy: Naczelna Rada Adwokacka, Rainbow

Patroni medialni: ngo.pl, OKO.press, Radio Płock FM, Radio Mixx, Miasto Żyje!

 

0

Start typing and press Enter to search