Figury niemożliwe i inne animacje. Startuje O!PLA 2023

Tegoroczny Festiwal Polskiej Animacji w Kinie za Rogiem zaczynamy kategorią, w której zaprezentują się polskie studia filmowe oraz twórczynie i twórcy będący dziś w czołówce światowej animacji, tj. Paulina Ziółkowska czy Marta Pajek.

Paulina Ziółkowska wdarła się na światowe salony, zrealizowanym w warszwskim FUMI Studio (specjalizującym się w animacji artystycznej), filmem „O Matko!” (2017) – piękną o opowieść o relacji dziecka z matką, w którym płynna kreska dopełnia formą całą opowieść. Film zdobył nagrodę na festiwalu Trickfilm w Stuttgarcie, Grand Prize na Cinanima w Espinho, nagroda dla najlepszego filmu studenckiego na ReAnima w Bergen, Grand Prix na Golden Kruger w Sofii oraz Złoty Tobołek Koziołka Matołka na festiwalu O!PLA.

Wyprodukowane przez te samo studio „3 geNARRACJE” (Polska 2021, 08:30) Ziółkowska prowadzi podobnie jak swój poprzedni film. Córka staje się matką, matka – babcią. Dzięki pięknej kresce artystki członkowie wchodzą płynie w cudze buty, wstępują w nowe role, a przed nami ukazuje się dziwny ale wciągający taniec pokoleń?

Styl kolejnej artystki – Marty Pajek wypływa z jej zainteresowania sztuką, projektowaniem graficznym, a także tańcem, psychologią, duchowością i ludzkimi przeżyciami. Reżyserka w swoim dorobku ma kilka krótkich filmów animowanych, w tym wielokrotnie nagradzaną „Snępowinę” (2011), prezentowaną na pierwszej O!PLA. W 2016 roku zadebiutował w Cannes pierwszym obrazem (a zarazem drugą część) trylogii „Figur Niemożliwych”, które następnie odniosły znaczący międzynarodowy sukces zdobywając wiele nagród. Na tegorocznej O!PLA mamy okazję zobaczyć drugi (czyli trzeci) film tryptyku, który tym razem jest koprodukcją National Film Board of Canada oraz warszawskiego Animoon (znanego z serialu dla dzieci „Przytul mnie”).

Bohaterka filmu, stara kobieta, z trudem przemierza ulice wyludnionego miasta. Otaczają ją fasady pustych domów z geometrycznie podzielonymi płaszczyznami, pomniki przypominające o dawnych, zupełnie już dziś nieistotnych zwycięstwach i martwe manekiny na sklepowych wystawach. W krótkich przebłyskach powracają wspomnienia tych, którzy do miasta już nigdy nie wrócą. Pierwsza część tryptyku Marty Pajek jest postapokaliptyczną wizją świata, w którym człowiek i jego istnienie nie znaczą więcej niż ułamek sekundy.

To tylko dwa z siedmiu obrazów, które pokażemy już w najbliższą sobotę, 25 marca 2023 na otwarcie Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA w Kinie za Rogiem w Płocku. Tym samym zaczniemy miesiąc z polskim filmem animowanym, na który was gorąco zapraszamy! Przez cały okres trwania festiwalu bilety będą w cenie 5 zł (ulgowy) i 8 zł (zwykły). Dla grup zorganizowanych cena jest stała 5 zł za bilet gorąco zapraszamy!


Pełny opis filmów oraz ich twórców znajdziecie pod tym linkiem:
https://polskaanimacja.wordpress.com/producencka23/


O!PLA 2023 startuje 25 marca o godz. 16

Program:

3 geNARRACJE (Polska 2021, 08:30), Paulina Ziółkowska, FUMI Studio BYŁO SOBIE MORZE… (Polska/Słowacja 2021, 16:24), Joanna Kożuch, BFilm/Anima-Pol

FIGURY NIEMOŻLIWE I INNE HISTORIE I (Polska/Kanada 2021, 16:01), Marta Pajek, Animoon/NFB

GUILTY PLEASURE (Polska 2021, 12:57), Michał Orzechowski, FUMI Studio

KRAB (Polska/Francja 2022, 08:42), Piotr Chmielewski, WJTeam

KWITNĄCY MÓZG (Polska 2022, 10:05), Edyta Adamczak, Serafiński Studio SLOW LIGHT (Polska/Portugalia 2022, 10:59), Kijek/Adamski, Animoon

TWIERDZA (Polska 2021. 12:56), Sławek Zalewski, MEDIA DESIGN


PEŁNY PROGRAM TEGOROCZNEJ EDYCJI:
https://kinopokis.pl/miesiac-polskiej-animacji/
BILETY: http://bilety.pokis.pl/MSI/mvc/pl

0

Start typing and press Enter to search