(Prawie bajka) o dobrym człowieku. Koncert pamięci Lecha Marka Grali

W najbliższa sobotę mamy zaszczyt zaprosić Państwa na koncert pamięci naszego wspaniałego kolegi z pracy, płockiego poety, wielbiciela kotów – Lecha Marka Grali. Koncert odbędzie się 18.03.2023 o godzinie 18:00 w Domu Darmstadt (Stary Rynek 8). Wstęp wolny.

Marek był laureatem wielu wyróżnień literackich, w tym prestiżowej Nagrody Poetyckiej im. Kazimiery Iłłakowiczówny w 1984 r., za najlepszy debiut poetycki (tom „Przegryźć kaganiec”). Bywał jurorem konkursów literackich, takich jak „Jesienna Chryzantema”, „O liść dębu”, „O ludzką twarz człowieka”. Pozostając członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i dobrym duchem najistotniejszych wydarzeń artystycznych ostatnich dziesięcioleci, redagował też książki o płockiej kulturze.

Po utwory Marka sięgnął Michał Kamil Zawadzki i stworzył z nich piękne, a czasem zaskakujące kompozycyjnie piosenki, do których zaliczyć można m.in. wymagające muzycznie i wokalnie „Siedem serc”, czy tytułową „Bajkę o dobrym człowieku”.

Do współpracy przy tworzeniu nowego programu zaprosił Agatę Grześkiewicz, z którą koncertował już wcześniej, tworząc kilka programów m.in. również autorski „Pejzaże Moje”, gdzie pojawił się jeden z tekstów płockiego Poety – „Nasze Usta”.

Symbolicznie, w koncercie wybrzmią utwory innych płockich poetów: Karoliny Słyk i Macieja Woźniaka, związanych z płockim Klubem Poetyckim „Marabut”, którego opiekunem był właśnie Lech Marek Grala – poeta, animator kultury, płocczanin, „kociarz”. Nie zabraknie też piosenek stworzonych do wierszy Stefana Themersona, również płocczanina, poety i twórcy filmów – usłyszycie „Pająka” i „Sonetino”.

Dla całej załogi Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów to wyjątkowe wydarzenie. Marek był naszym kolegą z pracy, mentorem i mistrzem słowa. Zapraszamy Państwa serdecznie na koncert, który jest jedną z wielu okazji do wspomnień i pielęgnacji pamięci o skromnym poecie. Wstęp wolny.

0

Start typing and press Enter to search