Nic dwa razy się nie zdarza – kobiecym głosem z Szymborską

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów zaprasza na koncert „Nic dwa razy się nie zdarza – kobiecym głosem z Szymborską” w wykonaniu Julity Kożuszek i Doroty Wasilewskiej. Koncert odbędzie się 12.03.2023 o godzinie 17:00 w Domu Darmstadt (Stary Rynek 8). Bilety w cenie 30 zł dostępne są w bileterii POKiS oraz na www.bilety.pokis.pl, w dniu koncertu będzie je można kupić przed wejściem w cenie 40 zł.

Bieżący rok, z okazji stulecia urodzin, został ogłoszony rokiem Wisławy Szymborskiej. Laureatka Nagrody Nobla z 1996 roku należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Jej książki ukazały się w aż 42 językach.

Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania poetce nagrody napisał: „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

Szymborska oraz jej twórczość były wielokrotnie nagradzane i odznaczane. Artystka doczekała się wielu publikacji na swój temat, a jej pamięć wciąż honorowana jest w piosenkach i na pamiątkowych tablicach, a ulice kilku miast w Polsce noszą jej imię.

Uhonorowaniem jej dokonań będzie także nasz koncert. Julita Kożuszek oraz Dorota Wasilewska przygotowały program artystyczny oparty o twórczość Wisławy Szymborskiej. Ich głosom towarzyszy wyłącznie fortepian, monumentalny instrument, który jest podstawą uzupełnienia nauczania praktycznie każdej dziedziny muzyki.

Dorota Wasilewska – kompozytorka i wokalistka, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Warszawie (klasa interpretacji piosenki). W 1986 r. na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu wraz z Wiesławą Sós zdobyła II nagrodę za utwór „Taka gmina” z Kabaretu Starszych Panów, który został również wyróżniony nagrodą ZAKR. Kierownik muzyczny licznych przedsięwzięć artystycznych, między innymi Piosenki Paolo Conte z tłumaczeniami Jerzego Menela, w wykonaniu Juliana Mere oraz Miłość i więcej nic – w reżyserii i wykonaniu Jana Jakuba Należytego.

Julita Kożuszek – polska aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i dubbingowa, także tancerka, choreograf, wokalistka. W teatrze zadebiutowała 7 listopada 1992 r. w roli Mariji w spektaklu West Side Story (Leonard Bernstein) w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej. Pojawia się także w serialach (m.in. Na dobre i na złe, Ojciec Mateusz) i w programach telewizyjnych, pracuje też w dubbingu. Przez wiele lat występowała w cyklicznym programie Dziennik Telewizyjny Jacka Fedorowicza, w którym wcielała się m.in. w postać redaktorki Mazurskiego Radia Regionalnego.

Zapraszamy na spotkanie z twórczością Szymborskiej już 12.03.2023 o godzinie 17:00 w Domu Darmstadt. Bilety dostępne w bileterii POKiS oraz na www.bilety.pokis.pl.

0

Start typing and press Enter to search