Kalendarz grupy TWOŻYWO do zdobycia w POKiS!

W 2023 rok można będzie wkroczyć z kalendarzem Twożywa. Pod intrygującym hasłem kryje się kalendarium zaprojektowane przez artystów legendarnej grupy. Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek – wierni wyznawcy liter, tym razem wzięli się za cyfry. W swoim autorskim Kalendarzu ZE słów na 2023 rok proponują przygodę z liczbami, czyli rok z Twożywem.

Dzieło Grupy Twożywo jest dostępne w Bileterii POKiS w cenie 150 zł. Kalendarz ukazał się w niedużym nakładzie 700 + sto egzemplarzy i może być świetnym prezentem od choinkę, zwłaszcza dla tych płocczan, którzy z sentymentem wspominają prace, które przed laty grupa tworzyła w naszym mieście.

Grupa Twożywo powstała w 1994 roku, działając początkowo pod nazwą Pinokio. W ostatnim składzie (Mariusz Libel, Krzysztof Sidorek) grupa istniała od 1998 do 2011 roku. Artyści tworzyli murale, billboardy, plakaty, naklejki, projekty netartowe, animacje, felietony i ilustracje w prasie. W 2006 roku Grupa Twożywo została laureatem nagrody Paszport „Polityki” w kategorii sztuki wizualne „za sztukę łączącą w nowatorski sposób słowo z obrazem, za śmiałe wkraczanie ze swymi pracami tam, gdzie sztuka dotychczas nie docierała”.

Płock był jednym z najczęściej odwiedzanych miast przez tę grupę. To stworzyli jeden ze swoich pierwszych murali BATON PLATON ul. Kwiatka 34, 2003), jeszcze istniejące DOM (ul. Tumska 9, 2004) oraz KRAJ KRADNIJ (ul. Sienkiewicza 59, 2007) oraz prace, które nie spodobały się ówczesnym władzom miasta, tj. ZAANGAZOWANIE (ul. Sienkiewicza 45, 2008) i MARIA MATERIA (Synagogalna 5, 2005).

Kalendarz ZE słów, które przebrały się za liczebniki. Litery pozbawione rygoru cyfr opisują trzysta sześćdziesiąt pięć niecodzienności. Twożywo numeracji jest budulcem fabuły na każdy dzień – zrywaj ją codziennie a popłynie międzysłowie. Taka przygoda z liczbami na czas, który masz – piszą twórcy – grupa Twożywo i Karolina Vyšata.

Kalendarz ZE SŁÓW
autorzy: twożywo i karolina vyšata
warszawa, rok dwa tysiące dwudziesty drugi
nakład: siedemset egzemplarzy plus sto
druk: argraf spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
www.twozywo.art.pl

0

Start typing and press Enter to search