Tydzień z przyrodą w POKiS, czyli Zielony Kompas

Od 7 do 14 grudnia zapraszamy na ZIELONY KOMPAS, czyli tydzień doświadczania przyrody w Płocku. Będziemy poznawać, poszukiwać wspólnego języka z przyrodą oraz bliskich spotkań z tym co organiczne i na co dzień niedostrzegalne. Naszymi przewodnikami będą m.in.: Marcin Kostrzyński – leśny gawędziarz i filmowiec – autor wideobloga ,,Marcin z Lasu” oraz Michał Książek – poeta, podróżnik oraz rzecznik mchów i porostów, który zabierze nas na poszukiwanie PŁOCKiej RAFy KORALOWej. O swoich doświadczeniach opowiedzą twórcy Mapy Drzew Łodzi, a mistrzowie arborystyki pokażą nam jak pielęgnować i chronić drzewa w mieście. Zapraszamy do „praktykowania” przyrody. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Projekt realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Wszechstronni Razem.

7 grudnia (środa) |  godz. 11
OPOWIEŚCI MARCINA Z LASU – spotkanie dla uczniów szkół podstawowych

Pełne humoru przyrodnicze filmy i gawędy Marcina Kostrzyńskiego – dziennikarza, autora filmów, obserwatora przyrody, który prowadzi wideoblog pt. ,,Marcin z Lasu”.

Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy pod nr tel. 24 366 43 52 lub e-mail: kinozarogiem@pokis.pl.

Miejsce: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów

rabinski

7 grudnia (środa) | godz. 17:30

OPOWIEŚCI MARCINA Z LASU – spotkanie otwarte dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców Płocka

Pełne humoru przyrodnicze filmy i gawędy Marcina Kostrzyńskiego.

Miejsce: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów

Marcin z lasu

10 grudnia (sobota) | godz. 10 – 13
PŁOCKA RAFA KORALOWA cz. 1
– ćwiczenia ze zdziwienia z Michałem Książkiem – poetą, reportażystą, podróżnikiem, kulturoznawcą, inżynierem leśnikiem oraz rzecznikiem mchów i porostów. Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy (e-mail: kinozarogiem@pokis.pl).

MIEJSCE: Jar Brzeźnicy

Michał Książek jest poetą, inżynierem leśnikiem oraz rzecznikiem mchów i porostów. Przyjedzie z Warszawy do Płocka, aby zabrać nas na ćwiczenia ze zdziwienia, które – jego zdaniem – wywołują bliskie, mikrofilskie obcowanie z przyrodą, z życiem w jego różnych formach. Dlatego wybierzemy się na wspólny spacer po Jarze Brzeźnicy. Będziemy mogli przyjrzeć się wszystkiemu nad czym normalnie przechodzimy obojętni. Będziemy szukać Płockiej Rafy Koralowej. Ze względu na intensywność doświadczeń i potrzebę skupienia, musimy ograniczyć liczbę uczestników. Dlatego obowiązują zapisy, które zbieramy do dn. 8 grudnia 2022 pod adresem: kinozarogiem@pokis.pl

W drugiej części wydarzenia, która odbędzie się w Domu Darmstadt przy ciepłej herbacie i drobnym poczęstunku, zajmiemy się relacjami między językiem a rzeczywistością. Sposób ujmowania świata, tzn. wyróżnianie obiektów i wiązanie z nimi zespołu cech, wyobrażeń i przekonań, wyrażonych w języku tworzy nasz „własny” językowy obraz świata. Michał Książek zaprasza do rozmowy na temat słów i ich znaczeń w kontekście naszych relacji z przyrodą.

10 grudnia (sobota) | godz. 15
PŁOCKA RAFA KORALOWA cz. 2 – językowa wizja świata, czyli spotkanie i rozmowa z Michałem Książkiem na temat słów i ich znaczeń w kontekście naszych relacji z przyrodą.

MIEJSCE: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8)

10 grudnia (sobota) | godz. 18

ZIELONE OPOWIEŚCI – rozmowa o stanie i rozwoju zieleni w Płocku (szczegóły wkrótce na naszej stronie).

MIEJSCE: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8)

11 grudnia (niedziela) | godz. 10
Zielony narzędziownik: Drzewa są skarbem – spotkanie z przedstawicielami inicjatywy Mapa Drzew Łodzi – przykłady dobrych praktyk.

MIEJSCE: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8)

Mapa Drzew Łodzi to projekt, który powstał w głowach łódzkich społeczników. Powstał z myślą o zebraniu informacji o wszystkich drzewach, które rosną na terenie miasta. Przez niespełna pół roku udało się zinwentaryzować już ponad 11 tysięcy obiektów. Spisywaniem drzew może się zająć każdy – przez aplikację na stronie internetowej. Jak do tego doszło, jak przebiegał proces tworzenia mapy opowie Małgorzata Godlewska – autorka Zielnika Łódzkiego oraz Szymon Iwanowski z grupy Społeczni Opiekunowie Drzew. Zapraszamy na spotkanie, które może stać się inspiracją dla bliźniaczego projektu w Płocku.11 grudnia (niedziela) | godz. 12

Zielony narzędziownik: PO PIERWSZE NIE SZKODZIĆ

Wykład i rozmowa z Jaremą Andrzejem Rabińskim – rzeczoznawcą, biegłym sądowym, członkiem Federacji Arborystów Polskich nt. norm prawnych dotyczących ochrony drzew niezapisanych w ustawie o ochronie przyrody.

MIEJSCE: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8)

11 grudnia (niedziela) | godz. 16
ZIELONY FILM – pokaz filmu „Nature is My Homeland?” (Polska 2022, 54 min.) – reż. Marek Gajczak

Filmowy esej o nieoczywistych związkach człowieka z naturą i jej współczesnym pojmowaniu. Zaskakująco świeże spojrzenie na kwestie ekologii. Bohaterami filmu są ludzie na bardzo różnych poziomach związani z naturą – naukowcy, artyści, entuzjaści. Z zupełnie nowej perspektywy ukazują oni tematykę związków człowieka z naturą. Które z gatunków najlepiej przystosowały się do życia w miastach? Dlaczego filmy przyrodnicze ukazują nieprawdziwy obraz przyrody? Czego możemy się nauczyć od roślin i zwierząt, które potrafią się przystosować do życia wśród śmieci?

MIEJSCE: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8)

14 grudnia (środa) | godz. 18

ABORYGENI – rdzenni Australijczycy

Spektakl multimedialny w wykonaniu kwartetu CZERWIE i Marka Tomalika

MIEJSCE: sala widowiskowa POKiS

Kwartet CZERWIE – rodem z Beskidu Małego, to jeden z najlepszych polskich bandów grających muzykę do filmów niemych na żywo. Proponują alternatywne dźwięki z pogranicza jazzu, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Skomponowali muzykę i zagrali do wielu projektów teatralno-filmowo-plastycznych, m.in. spektaklu „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie „Wesela” St. Wyspiańskiego (w reż. Piotra Cieplaka, Teatr Powszechny, Warszawa 2007).

Marek Tomalik – bielszczanin, podróżnik, dziennikarz prasowy i radiowy, z wykształcenia geolog. Pasjonat i znawca Australii. Organizuje wyprawy w australijski Outback i do rdzennych ludów Meksyku (www.wsednosprawy.pl). Twórca i organizator 23 edycji Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły” oraz wielu innych imprez artystycznych. Kiedyś menadżer zespołów rockowych. Pisze o podróżach i muzyce. Współpracownik RMF Classic, National Geographic i Jazz Forum. Autor książek o podróżach i mówca motywacyjny. Przez 15 lat prowadził w Radiu Kraków program podróżników „Globtroter”, przez kilka miał stałą rubrykę w Przekroju „Nastaw uszu”. Dwukrotny laureat Kolosów. Obecnie ma swoją audycję podróżniczą w RMF Classic. 

0

Start typing and press Enter to search