Pokaz slajdów „Meksykański Dzień Zmarłych”

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów serdecznie zaprasza na spotkanie, które zabierze nas na Meksykańskie Święto Zmarłych. Do czternastego pod względem powierzchni Państwa na świecie wybierzemy się już 29 listopada. Początek podróży zaplanowany jest na 18:00 w Domu Darmstadt (Stary Rynek 8). Wstęp wolny.

Doskonale znamy polskie tradycje Święta Zmarłych, odwiedzamy wówczas groby najbliższych, zmawiamy modlitwy i pozwalamy sobie na chwile pełne refleksji. Kultura to jednak wyjątkowa tożsamość każdego kraju i każdy z nich na swój sposób przeżywa to święto. Razem z Olą Synowiec wspólnie świętować będziemy meksykański Dzień Zmarłych.

Podczas spotkania dowiemy się dlaczego czaszka stała się narodowym totemem Meksyku. Nasza przewodniczka powie nam także, czy to dobrze, jeśli w Święto Zmarłych dostaniemy ją wykonaną z cukru, na dodatek z naniesionym własnym imieniem.

Okazuje się, że z obchodami Día de Muertos coś wspólnego mają także Aztekowie, Hiszpanie, a nawet James Bond. Aby to wszystko wyjaśnić i oswoić się z meksykańską odmianą Święta Zmarłych, trzeba wybrać się do miast i miasteczek, porozmawiać z Meksykanami i zrozumieć czym była i czym jest dla nich śmierć. O bezpieczeństwo tej podróży zadba Aleksandra Synowiec – pisarka, dziennikarka, latynoamerykanistka.

 

Przez dziewięć lat mieszkała w Meksyku, o którym pisze dla polskiej i zagranicznej prasy. Jest autorką przewodników po tym kraju, strony Mexico Magico Blog oraz książek „Dzieci szóstego słońca. W co wierzy Meksyk”, „Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady”.

Przypominamy, że podróż do Meksyku odbędzie się już 29 listopada o godzinie 18:00 w Domu Darmstadt (Stary Rynek 8). Wstęp wolny.

0

Start typing and press Enter to search