28. Festiwal Muzyki Jednogłosowej

28. Festiwal Muzyki Jednogłosowej | 20-22 maja 2022 r. | Katedra Płocka | wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 19:00

Pierwszego dnia usłyszymy program „Orationes suspiriorum – Modlitwy Westchnień” w wykonaniu zespołu In Affecto. To trójka młodych polskich artystów, specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej, absolwentów poznańskiej Akademii Muzycznej. Program koncertu jest próbą odpowiedzi na pytanie, czym jest afekt w muzyce średniowiecza i renesansu? Czy możemy mówić o jakkolwiek emocjonalnym wykonawstwie muzyki dawnej, powstałej o wiele wcześniej niż zdefiniowane zostało to pojęcie? Z afektem nierozerwalnie związane jest westchnienie. Można wszakże wzdychać w modlitewnym uniesieniu. Można westchnąć z zachwytu. Wzdychamy poruszeni silną namiętnością i uczuciem, by w końcu westchnąć w nostalgii przemijania. Warto dodać, ze jednym z członków zespołu jest płocczanin Damian Kacner, wychowanek płockiej szkoły muzycznej i były członek chóru Vox Singers.

Drugiego dnia usłyszymy program pod enigmatycznie brzmiącym tytułem „Misterium spojrzeń” zespołu thélème. Ten wciąż młody stażem szwajcarski zespół szturmem wdarł się na światową scenę muzyki dawnej. Zasłynął z odważnego łączenia tradycji z nowoczesnością. Taki będzie też program ich płockiego koncertu. „Misterium spojrzeń” przyniesie występ w duchu neoplatońskiej Florencji, kiedy to poezja inspirowała muzykę. Szkoła florencka rozlała swoje wpływy na całą Europę. Na program koncertu złożą się utwory członka tej akademii, Claude Le Jeune. Uzupełnią go „Przepowiednie Sybilli”, utwór żyjącego w tym samym czasie przedstawiciela szkoły niderlandzkiej Orlanda di Lasso. Tekst „Przepowiedni” opiera się na bardzo popularnym wówczas poemacie.

Festiwal zamknie koncert legendarnego zespołu Ensemble Gilles Binchois. Francuzi przywiozą do Płocka jeden ze swoich sztandarowych programów – „Śpiewające katedry – Notre-Dame de Paris”. W drugiej połowie XII wieku ukształtował się fascynujący ferment estetyczny – szkoła Notre Dame. To niewątpliwie najbardziej prestiżowy okres w historii muzyki francuskiej. Pérotin był kontynuatorem dzieła Leoninusa, wzbogacając je o niezrównaną inwencję, przejawiającą się w osobistym podejściu. W efekcie stał się pierwszym kompozytorem w dziejach muzyki zachodniej, w dzisiejszym tego słowa znaczeniu. Ensemble Gilles Binchois i Dominique Vellard proponują lekturę czterech utworów Pérotina, na przemian z motetami, organum i anonimowymi śpiewami gregoriańskimi.

Organizatorzy: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Miasto Płock, Katedra Płocka

Współorganizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Starostwo Płockie, Państwowa Szkoła Muzyczna w Płocku

0

Start typing and press Enter to search