Komunikat z posiedzenia Komisji Konkursowej XX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ,,Tradycje Wielkanocne”

Szanowni Państwo,

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów składa serdeczne podziękowania za udział w XX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,,Tradycje Wielkanocne”.

Na tegoroczną edycję nadesłano 1474 prace plastyczne ze 111 placówek oświatowych, kulturalnych i wychowawczych oraz 9 zgłoszeń indywidualnych z całego kraju. Uczestników przygotowywało 274 nauczycieli, instruktorów i opiekunów.

Dzieci i młodzież wykazały się znajomością wielu obrzędów i zwyczajów Świąt Wielkanocnych. Młodzi twórcy tworzyli ciekawymi technikami plastycznymi. Wysoki poziom prac odzwierciedlił się w liczbie laureatów. Komisja Konkursowa przyznała 130 nagród a na wystawę pokonkursową zakwalifikowano 158 prac plastycznych.

Tematy najczęściej pojawiające się w pracach konkursowych to: Niedziela Palmowa, święcenie pokarmów, uroczyste śniadanie, rodzinne malowanie pisanek, Lany Poniedziałek, motywy religijne. Możemy zobaczyć zapomniane zwyczaje, takie jak chodzenie z kogutkiem, wieszanie śledzia, czy półpoście. Na konkurs oprócz prac rysunkowych, malarskich i graficznych nadesłano prace przestrzenne: pisanki, palmy, stroiki, koszyczki, makiety scen rodzajowych i wiele innych form plastycznych.

W tym roku nie organizujemy uroczystego rozdania nagród. Wyniki konkursu oraz wystawę prezentujemy w formie online na stronie internetowej www.pokis.pl i Facebook KOLOR i FORMA Pracownia Działań Twórczych. Nagrody laureatom i dyplomy autorom prac zakwalifikowanych na wystawę zostaną przesłane pocztą. Wystawa pokonkursowa w Pracowni Działań Twórczych KOLOR i FORMA będzie czynna do 22 kwietnia.

Dziękujemy dyrektorom placówek za rozpropagowanie idei konkursu. Składamy podziękowania nauczycielom, instruktorom i opiekunom za opiekę artystyczną oraz autorom wszystkich nadesłanych prac.

 Życzymy spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych.

0

Start typing and press Enter to search