
- To wydarzenie minęło.
Ukryte | przegląd
25 maja 2019|12:00 - 21:00

Ukryte to takie, o którym nikt nie wie, lub którego ktoś nie chce ujawnić. Ukryte może być piękno, ale również wstydliwa albo mroczna tajemnica. Wreszcie „Ukryte” zawsze można znaleźć lub odkryć, jak Jean Dubuffet, zjawisko, które określił jako „art brut”
Pod tą nazwą w latach 40 XX wieku zaczął gromadzić kolekcję składającą się z rysunków, obrazów, rzeźb w drewnie i w kamieniu, asamblaży. Ich autorami byli ludzie żyjący na marginesie ówczesnych europejskich społeczeństw, bez wykształcenia artystycznego (niejednokrotnie bez żadnego wykształcenia), często zamknięci w przytułkach, zakładach dla obłąkanych, choć, co podkreślał Jean Dubuffet, nie ich schorzenia lub choroby (również psychiczne) decydowały o tym, że gromadzone prace były ważne i wartościowe.
Istotne było to, że ci artyści „czerpią” sami z siebie, z własnego wnętrza, a nie z zapożyczonych szablonów i wzorców sztuki klasycznej czy współczesnej. Są twórcami, ale anty-artystami, tworzą, ale nie uprawiają sztuki. Wręcz nie mają pojęcia, że ich twórczość to sztuka. Zwykle pracują w ukryciu, ciszy i samotności, nie dla odbiorcy, nie dla uznania, tylko dla siebie. Dziś art brut to zjawisko znane i dyskutowane w świecie. Co roku w Nowym Jorku i Paryżu odbywają się targi tej sztuki. W Polsce od około dziesięciu lat rośnie zainteresowanie zjawiskiem, ale ciągle jest wiele nieporozumień związanych z jego interpretacją.
Nazwa „Ukryte” naszym zadaniem oddaje ducha art brut w Polsce, dobrze opisuje sytuację twórców oraz recepcję tego rodzaju sztuki w naszym kraju. Przegląd filmów daje możliwość rozpoznania zjawiska i próby jego zrozumienia. Dlatego płockim przeglądem chcemy z jednej strony pokazać twórcę i dzieło „brut” z drugiej strategie przetrwania kolekcjonerów.
Program
godz. 12.30 – 15.00 – Mit Nikifora – blok filmów o twórcach art brut i outsider art z Polski. Wprowadzenie: Andrzej Kwasiborski.
W programie:
ANDRZEJ BANACH
(Polska TVP 1991, czas: 33 min.) – film dokumentalny, realiz./reż. Jan Łomnicki
CZŁOWIEK ZWANY NIKIFOREM
(Polska TVP 2002, czas: 52 min.) – film dokumentalny, reż. Grzegorz Siedlecki
SPOTKANIE Z TEOFILEM OCIEPKĄ
(Polska WFDiF 1962, czas: 10 min.) – film dokumentalny, reż. Tadeusz Makarczyński
W HAREMIE U BOGDANA Z.
(Polska TVP 2008, czas: 14 min.) – film dokumentalny, realiz. Miłosz Kozioł
godz. 15.30 – 16.30 – Listonosz Cheval, Mały Piotr i inni – blok filmów o twórcach art brut i outsider art z Francji. Wprowadzenie: Radosław Łabarzewski
W programie:
Palais Ideal du Facteur Cheval / Pałac doskonały listonosza chevala
(Francja 1960, czas: 16 min.) – film dokumentalny, realiz. Ado Kyrou
La manege de Petit Pierre / Karuzela Małego Piotra
(Francja 2012, czas: 15 min.) – film dokumentalny, realiz. Philippe Lespinasse
Fusils d’Andre Robillard / karabiny Andre Robillarda
(1995, czas: 25 min.) – film dokumentalny, realiz. Henri Francois Imbert
godz. 18.00 – Instynkt kolekcjonera – blok filmów i rozmów o kolekcjonerach i kolekcjach.
W programie:
Instynkt kolekcjonera – wykład multimedialny Radosław Łabarzewski
ZAPROSZENIE DO WNĘTRZA/ EINLADUNG ZUR BESICHTIGUNG
(Polska, RFN 1978, czas: 55 min.) – film dokumentalny, reż. i scen. Andrzej Wajda, zdjęcia: Witold Sobociński
ANEGDOTY I CIEKAWOSTKI O KOLEKCJONERZE – rozmowa z Zofią Bisiak – historykiem sztuki, animatorką kultury i Tadeusz Bystramem – reżyserem
godz. 20 – Art Brut – promocja książki pod red. Joanny Daszkiewicz (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)