
- To wydarzenie minęło.
Prawa człowieka w filmie | Jarmark Tumski
1 czerwca 2019|14:00 - 17:00

Podczas XI Jarmarku Tumskiego, serdecznie zapraszamy do zlokalizowanej na pl. Narutowicza Strefy Wolności. W sobotę i niedzielę odbędą się projekcje czterech filmów zapowiadających zbliżającą się płocką edycję Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Wstęp na projekcje jest bezpłatny (liczba miejsc jest ograniczona).
1 czerwca (sobota):
14:00 – „Trochę radości w tej walce” (Francja 2017, 22 min.), reż. Jean-Gabriel Périot
15:00 – „Czarna owca” (Wielka Brytania 2018, 27 min.), reż. Ed Perkins
2 czerwca (niedziela):
14:00 – „Śpiewać” (Polska, Rosja 2018, 52 min.), reż. Olga Korotkaya
15:30 – „Noc nad Nowym Jorkiem” (USA 2017, 7 min.), reż. Marshall Curry
„Trochę radości w tej walce”
Chóralny śpiew jako forma oporu w obiektywie Jean-Gabriela Périota. Ulubiony eksperymentalny reżyser WATCH DOCS, Jean-Gabriel Périot, portretuje kobiety, dla których chóralny śpiew to forma oporu wobec przygniatającej rzeczywistości i sposób wyjścia z izolacji. Kompozycja Thierry’ego Escaicha do słów Jean-Gabriela Périota w wykonaniu bohaterek oraz muzyków Opery Paryskiej.
„Czarna owca”
Żeby przetrwać czarnoskóry chłopiec zaprzyjaźnia się ze swoimi nastoletnimi prześladowcami. Kiedy w okolicy dochodzi do zabójstwa czarnoskórego chłopca, rodzina Walkerów wyprowadza się z Londynu szukając azylu na przedmieściach. Tyle, że przeprowadzka nie przynosi spodziewanych rezultatów. Nastoletni Cornelius w nowym miejscu zamieszkania również doświadcza przemocy – tym razem motywowanej rasowo. Żeby przerwać chłopiec postanawia zaprzyjaźnić się ze swoimi nastoletnimi prześladowcami. Chce stać się jednym z nich. „Czarna Owca” zaciera granice między dokumentem a fikcją i porusza uniwersalne problemy tożsamości, dojrzewania i nietolerancji. Film nominowany do Oskara.
„Śpiewać”
Śpiew gardłowy w republice Tuwy i jego genderowe konotacje. Śpiew gardłowy zwany chöömej to fascynująca muzyczna tradycja syberyjskiej Republiki Tuwy. Jak bardzo fascynująca, najlepiej chyba dowodzi fakt, że kulturowo zarezerwowano ją dla mężczyzn. I wykluczenie kobiet zawarowano wierzeniami, według których praktykowanie przez nie chöömej prowadzi do bezpłodności. Główna bohaterka filmu, Czoduraa Tumat, jest mistrzynią i nauczycielką tuwińskiego śpiewu gardłowego. Ale uczy głównie chłopców. Jej parę uczennic ukrywa swoją pasję przed rodzinami i unika trudnej konfrontacji z potęgą tradycji. Czy chöömej da im siłę do walki o osobistą wolność?
„Noc nad Nowym Jorkiem”
1939 rok. Wiec amerykańskich nazistów w Nowym Jorku.
Zmontowany z kilku archiwalnych ujęć film Curry’ego sprawia wrażenie retrofuturystycznego science fiction, opisującego świat po globalnym triumfie III Rzeszy. A jednak to, co widzimy na ekranie, wydarzyło się naprawdę: w 1939 roku, na kilka miesięcy przed wybuchem wojny, w nowojorskiej Madison Square Garden odbył się wiec amerykańskich nazistów, w którym wzięło udział ponad 20 tysięcy osób.
www.watchdocs.pl
Ty też możesz zorganizować pokaz filmowy połączony z dyskusją!
„WATCH DOCS Zrób to sam” to projekt, w ramach którego wybitne dokumenty prezentowane podczas minionych edycji festiwalu są udostępniane wszystkim osobom i instytucjom w Polsce chętnym zorganizować publiczny lub prywatny, nieodpłatny pokaz, połączony z debatą lub rozmową. Więcej informacji na: https://watchdocs.pl/2019/a/pl/zrob_to_sam