Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

FILMOWY PŁOCK 2. TADEUSZ WYBULT

13 stycznia 2018|17:00 - 18:45

Tadeusz Wybult to gigant kina. Jego słuch scenograficzny podziwialiście w wielu filmach (Wesele, Pasażerkę, Godzinę pąsowej róży czy Matkę Joannę od Aniołów). Ewa Braun mówi o nim mój mistrz. A my!? Płocczanie? …Nadal niewiele. Może warto to zmienić?

Zapraszam na spotkanie, film i rozmowę o artyście, płocczaninie i Małachowiaku – Tadeuszu Wybulcie w ramach kontynuacji  projektu FILMOWY PŁOCK, który realizowaliśmy wspólnie z Płocką Lokalną Organizacją Turystyczną w 2017 roku.

Wtedy pokazaliśmy w Kinie za Rogiem 6 filmów „Z Płockiem w tle”; od „Szatana z 7 klasy” M. Kaniewskiej, po „Miłość” S. Fabickiego. Wiemy, że projekt został dobrze przyjęty przez płocczan. Dlatego zamierzamy go kontynuować. Na początku roku chcieliśmy jednak zmienić nieco formułę. Zamierzamy opowiedzieć wam, nie o filmach z Płockiem w tle, ale o płocczanach, którzy romansowali z X Muzą lub na stałe związali z nią swoje życie zawodowe.

Idealnym bohaterem na rozpoczęcie projektu jest wybitny, choć nieco zapomniany, scenograf Tadeusz WYBULT, który współpracował m.in. z A. Fordem (1960: Krzyżacy), J. Kawalerowiczem (1960: Matka Joanna od Aniołów), T. Różewiczem (1961: Świadectwo urodzenia), S. Bareją (1963: Żona dla Australijczyka), K. Zanussim (1966: Sublokator, 1969: Struktura kryształu, 1970: Życie rodzinne, 1976: Barwy ochronne) czy A. Wajdą (1972: Wesele) i J. Majewskim (1962: Szpital, 1966: Sublokator, 1970: Lokis, 1975: Zaklęte rewiry). Dla takich artystów jak Alan Starski czy Ewa Braun jest on mistrzem, który wyznaczył drogę zawodowego rozwoju.

12 stycznia przypada 96 rocznica urodzin Tadeusza Wybulta, płocczanina, Małachowiaka, syna Franciszka (1897-1969) – płockiego dziennikarza (m.in. Kurier Mazowiecki, Dziennik Płocki, Jedność, Wiadomości Płockie) i regionalisty. To dobry pretekst do spotkania się i przypomnienia tego artysty.

Był melomanem. Rozmowę o scenografii zaczynał od pytania, jaka muzyka będzie w filmie użyta. Wysoki, raczej przystojny, zawsze nienagannie ubrany; nieskazitelna koszula, angielska jesionka. Film Jerzego Wójcika to jedyne zdjęcie bohatera. O twórcy i jego dziele mówią w filmie koledzy i współpracownicy – reżyserzy, operatorzy i scenografowie: Andrzej Wajda, Stanisław Różewicz, Jerzy Kawalerowicz, Krzysztof Zanussi, Antoni Krauze, Witold Sobociński, Allan Starski. Kawalerowicz wspomina, gdzie stały klasztor, karczma i czarny, osmalony stos z „Matki Joanny”, Różewicz opowiada o sekwencji „pustych mieszkań” widzianych oczami księdza w „Rysiu”, a Wajda i Sobociński – o dynamice przepływających strumieni obrazów w „Weselu”. Zapraszamy na spotkanie.

13 stycznia 2018 | godz. 17 – FILMOWY PŁOCK 2. PORTRETY: Portret w przestrzeni. Tadeusz Wybult (Polska 1997, czas: 45 min.) – film dok., reż. Jerzy Wójcik. Film po rekonstrukcji cyfrowej. Wstęp na zaproszenia.

Zaproszenia dostępne w Bileterii POKiS od 2 stycznia 2018.

Po spotkaniu zapraszamy na Zaklęte rewiry film fabularny w reż. Janusza Majewskiego, w którym będziemy mogli podziwiać nie tylko brawurową kreację Romana Wilhelmiego i debiutującego Marka Konrada, ale również kunszt mistrza Tadeusza Wybulta, który z pietyzmem oddał klimat epoki i ekskluzywnego czaru restauracji hotelu Pacyfik z lat 30. XX wieku. Zapraszamy. Wstęp na seans Zaklęte rewiry jest płatny (5 zł/os.).

Szczegóły

Data:
13 stycznia 2018
Godzina:
17:00 - 18:45
Kategorie Wydarzenie:
,
Strona internetowa:
www.facebook.com/KinoZaRogiemPlock

Organizator

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki
Telefon:
24 366-43-33
Adres e-mail:
pokis@pokis.pl

Miejsce wydarzenia

Kino za Rogiem POKiS, ul. Jakubowskiego 10
ul. Jakubowskiego 10
Płock, Mazowieckie
+ Google Map
Telefon:
604493918
Strona internetowa:
www.kinozarogiem.pl
0

Start typing and press Enter to search