W wielu kręgach jest dziełem kultowym, należącym do tej samej grupy filmowych odkryć, co Kret Jodorowskiego czy Głowa do wycierania Lyncha. Zrekonstruowany cyfrowo Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa w Kinie za Rogiem w Płocku w najbliższą sobotę 29 kwietnia.
Martin Scorsese i Francis Ford Coppola uważają ten film za arcydzieło światowej kinematografii. Publicznie chwalili go tacy intelektualiści jak Susan Sontag czy Salman Rushide. Zapraszamy na błyskotliwą adaptację jednego z najznakomitszych utworów światowej literatury fantastycznej – Rękopis znaleziony w Saragossie w reż. Wojciecha Jerzego Hassa.
Treść w treści
Młody oficer Alfons van Worden zmierza do Madrytu by objąć stanowisko kapitana w gwardii walońskiej. Wbrew przestrogom swojej służby wybiera najkrótszą drogę, która wiedzie przez góry Sierra Morena. Góry mają podobno być siedliskiem duchów i żywych trupów. Alfons trafia do gospody Venta Quemada. Tam poznaje dwie mauretańskie księżniczki, które w jakimś celu przybyły do Hiszpanii. Alfons przysięga kobietom, że nikomu nie wyjawi tajemnicy ich spotkania. Spędza z nimi noc, a nad ranem budzi się pod szubienicą braci Zoto. Błądząc natrafia na dom pustelnika, który opiekuje się obłąkanym Paszeko. Kolejno swoje historie opowiadają Alfons i Paszeko. Van Worden nocuje u pustelnika, a następnego dnia znów budzi się pod szubienicą. Zostaje schwytany przez inkwizycję. Podczas tortur Alfonsa wyswobadzają z rąk inkwizycji bracia Zoto i księżniczki. Alfons spotyka następnie kabalistę i przywódcę Cyganów. Mnożą się kolejne opowieści, które w zadziwiający sposób zaczynają się łączyć.
W filmie urzekają
Scenografia Skarżyńskiego i Myszorka, zdjęcia Jahody, kostiumy Lidii i Jerzego Skarżyńskich oraz muzyka Krzysztofa Pendereckiego powalają swoim pięknem. Zachwyca też sam Has, który wciąga widza w grę, wystawiającą jego cierpliwość i zdolności percepcyjne na próbę. Mnoży sensy, niezwykłe wydarzenia oraz poziomy opowieści sprawiając, że zaczynamy się gubić i zastanawiać co jest prawdą, a co fantazją. Dzięki temu znajdujemy się w sytuacji analogicznej do samego Alfonsa van Wordena.
Przed seansem polecamy świetny dokument Ryszarda Bugajskiego, z którego dowiecie się o kulisach powstania filmu. O swojej pracy mówi W.J. Has, J. Skarżyński, M. Jahoda a także aktorzy m.in. I. Cembrzyńska i G. Holubek.
Aktorstwo
W świecie Rękopisu właściwie nie ma ról chybionych. Warto wspomnieć, że Alfonsa van Wordena miał początkowo zagrać francuski aktor. Jednak jego umiejętności okazały się zbyt słabe i dostaliśmy świetną, jedyną kostiumową rolę Zbigniewa Cybulskiego, któremu towarzyszył Zdzisław Maklakiewicz jako Busqueros – jeden z największych kombinatorów w historii polskiego kina, Gustaw Holoubek (Pedro Velasquez), Adam Pawlikowski (Kabalista), cudowne Iga Cembrzyńska i Joanna Jędryka jako mauretańskie księżniczki Emina i Zibelda, a także: Elżbieta Czyżewska, Kazimierz Opaliński, Franciszek Pieczka, Bogumił Kobiela i wielu innych.
Technika
Film został zrekonstruowany cyfrowo. Po czasochłonnym zeskanowaniu wszystkich klatek okazało się, że zajmują one aż 4 terabajty przestrzeni dyskowej (około 850-900 płyt DVD). Duża część uszkodzeń obrazu została usunięta przy pomocy zautomatyzowanych programów graficznych. Kolejna porcja zniknęła dzięki ingerencji oprogramowania obsługiwanego rękami ludzkimi. Niektóre uchybienia okazał się jednak tak oporne, że do ich usunięcia pisano oddzielne programy.
Opiekę artystyczną nad procesem rekonstrukcji objął Grzegorz Kędzierski, autor zdjęć do Nieciekawej historii, Osobistego pamiętnika grzesznika i Niezwykłej podróży Baltazara Kobera Hasa. Swoje poczynania konsultował on z Mieczysławem Jahodą (autor oryginalnych zdjęć do Rękopisu), który chorował i zmarł w trakcie przeprowadzania rekonstrukcji.
29 kwietnia
godz. 17 – Rękopis znaleziony w Saragossie (Polska 1964, czas: 174 min.) w reż. Wojciecha Jerzego Hasa z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. W rolach głównych: Zbigniew Cybulski, Iga Cembrzyńska, Elżbieta Czyżewska, Kazimierz Opaliński, Gustaw Holoubek, Beata Tyszkiewicz, Adam Pawlikowski, Leon Niemczyk, Bogumił Kobiela.
Bilet: 5 zł