Zapraszamy Was na laboratoria artystyczne Themersonów – „Wyspa i eksperymen, między gatunkami i dziedzinami – spotkanie wokół książki „Wyspa Hobsona” w 35. rocznicę jej powstania. Tym razem skupimy się na fascynującej książce „Wyspa Hobsona” i jej twórcach, Themersonach, obchodząc 35. rocznicę powstania tego wyjątkowego dzieła. Spotkanie w ramach XIV Festiwalu Themersonów.
20.10.2023, godz. 17
POKiS im. Themersonów
(Jakubowskiego 10)
Wstęp wolny
W trakcie tego wydarzenia będziemy zgłębiać tajniki powieści, a także przesłuchiwać osoby, które posiadają wiedzę na temat tej książki, jej twórców oraz ich niezwykłego eksperymentu literackiego.
Oto fragmenty, które usłyszycie podczas naszego spotkania:

Ewa Kraskowska: Miał to być mój przekładowy debiut, a odważyłam się nań tylko dlatego, że – jak mi się zdawało – po latach studiowania dwujęzycznej prozy pisarza, po odbyciu z nim wielu rozmów i wymianie wielu listów wiedziałam, jak on sam napisałby tę książkę po polsku. Dziś widzę, że mniemanie to było dość zuchwałe…

Maciej Woźniak: Bo Themerson dziś – trzydzieści pięć lat po śmierci – wydaje się coraz lepiej wyspany. Jego noty w encyklopediach są coraz dłuższe, a noty wystawiane mu przez sędziów od klasyki XX wieku – coraz wyższe. Liczba książkowych wydań, teatralnych premier, artystycznych nawiązań, ba, edycji płockiego festiwalu – znamionują artystę wyspanego naprawdę porządnie. Ale czy Wyspa Themersona – a zważywszy na to, z kim sobie Stefan życie i sztukę ścielił: Wyspa Themersonów – to może być wyspa wyspanych?…

Anna Suwalska-Kołecka: Unicestwienie Wyspy można odczytać jako klęskę Themersonowskiej etyki dobrych manier i klęskę Przyzwoitości, jednak Sean D’Earth krążąc nad Wyspą zastanawia się nad wartością: „Łagodnego uśmiechu, który nic nie kosztuje, gdy się go daje, a znaczy tak wiele, gdy się go otrzymuje”…

Żaneta Nalewajk: W zasadzie wszystkie powieści Themersona obfitują w leksykalne odniesienia do dyskursu filozoficznego. Obok nie zawsze prawdopodobnych pomysłów fabularnych pojawiają się w nich terminy takie jak: substancja, imperatyw kategoryczny, poznanie, empiryzm, pozytywizm, solipsyzm, relatywizm, logika i inne…
Dołączcie do nas na tym inspirującym spotkaniu, które z pewnością rozbudzi Waszą ciekawość i miłość do literatury.