V Mazowiecki Konwent Animatorów Kultury – PROGRAM

PROGRAM

KIEDY I GDZIE SIĘ WIDZIMY

21-23.09.2023
NoveKino Przedwiośnie (1 Dzień)
ul. Tumska 5, 09-402 Płock
Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów (2 i 3 Dzień)
ul. Jakubowskiego 10, 09-402 Płock

10:00_11:30 Rejestracja
11:30_12:30 Uroczyste otwarcie
12:30_13:00 Prezentacja: Marzena Kapuścińska, Karol Wittels, Płocka kultura w perspektywie do 2030 roku
13:00_13:30 Wystąpienie: Aneta Majak, Plecak animatora
Włącz ucho i oko na to co piękne w animacji kultury. Poznaj proces, który często wymaga popłakania i zwątpienia, by wiedzieć, że już wiesz – co daje Ci spełnienie w roli animatorki/animatora. Zastanawiasz się czasem nad tym, czym jest dla Ciebie praca w kulturze? Posłuchaj historii dziewczyny, która urodziła się, by tworzyć piękno animacji.
13:30_14:00 Wystąpienie: Piotr Stankiewicz, Stoicyzm w kulturze. Czy jest możliwy?
Stoicyzm to najlepsza filozofia na dzisiejsze czasy. Stoicyzm to konkretna odpowiedź na współczesne problemy – na niepokój, niestabilność i poczucie braku kontroli. To odpowiedź precyzyjna, praktyczna i dostępna dla każdego. Poznaj stoickie  metody na znalezienie równowagi oraz własnej drogi w niepewnych czasach i zmieniających się okolicznościach.
14:00_14:45 Lunch
15:00_18:30 Ścieżki tematyczne:
Ścieżka 1. Świat Mazowieckich Olendrów wycieczka do Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim
Zagłębimy się w historię osadnictwa przybyszów z Fryzji, Flandrii i Niemiec, którzy osiedlali się na tych terenach od XVII do połowy XIX wieku. Skansen jest oddziałem Muzeum Mazowieckiego w Płocku, które posiada unikatową i największą obecnie w Polsce kolekcję pamiątek po Olendrach. Po drodze odwiedzimy także ekogospodarstwo Zielona Rzodkiewka i porozmawiamy z Agnieszką Makowską – rolniczką ekologiczną, koordynatorką Koalicji Żywa Ziemia, współzałożycielką Ruchu Suwerenności Żywnościowej Nyeleni Polska. Zobaczymy gospodarstwo i porozmawiamy o tym, co to jest Rolnictwo Wspierane przez Społeczność w kontekście nie tylko wymiany między wsią a miastem, ale również tworzenia wspólnoty wokół rolnika.Ścieżka 2. Filmowy Płock spacer po dawnych kinach i lokacjach filmowych
Przejdziemy po najważniejszych lokacjach filmowych w Płocku, po drodze obejrzymy kamienicę Themersona oraz siedziby kin przedwojennych i powojennych. Dojdziemy do ul. Kościuszki i Kina za Rogiem na krótki pokaz filmowy. W Płocku na przestrzeni ostatnich kilku dziesiątek lat powstało kilkadziesiąt produkcji filmowych. Są wśród nich fabuły i dokumenty takich twórców, jak: M. Kaniewska, K. Kieślowski, J. Skolimowski, J. Morgenstern czy H. Kluba. Są wśród nich dzieła wybitne, dzieła kultowe, są i te, o których szybko zapomniano. Oprowadzimy Was po miejscach, w których powstawały. Opowiemy, jak powstawały, jak wyglądał wtedy Płock, jakimi wydarzeniami żyła wtedy Polska, z czym mierzyli się twórcy filmowy w PRL, jak zmieniało się miasto.

Ścieżka 3. Sztuka jest tam, gdzie nikt nie szuka wycieczka do Płockiego Zagłębia Art Brut i zjawisk pokrewnych
Ścieżka śladami twórców z kręgu art brut. Odwiedzimy mieszkającego w DPS Brwilno Włodka Rosłona – rzeźbiącego w drewnie totemiczne wizerunki kobiet i ptaków – oraz Wacław Rędzińskiego – emeryta z Nowej Białej, byłego „samochodziarza”, twórcę „Parku zwierząt”, które tworzy z betonu w swoim ogrodzie za warsztatem samochodowych. Przed podróżą obejrzymy filmy o twórcach art brut z Mazowsza, zrealizowane przez POKiS i PLOT. Przewodnikiem będzie Andrzej Kwasiborski – znawca i propagator sztuki brut i właściciel największej i najciekawszej kolekcji art brut w Polsce. Art  brut nie jest szkołą artystyczną ani nurtem w sztuce. To raczej zjawisko dziejące się na marginesie sztuki. Twórcy brut, zgodnie z definicją Jeana Debuffeta, to zwykle ludzie bez wykształcenia artystycznego, którzy tworzą, „czerpiąc” sami z siebie, z własnego wnętrza, a nie z zapożyczonych szablonów i wzorców sztuki klasycznej czy współczesnej.

Ścieżka 4. Jarają nas Jary spacer uważności i zachwytów po Zespole Krajobrazowo-Przyrodniczym Jaru Rzeki Brzeźnicy
Brzeźnica, prawy dopływ Wisły ma tylko 17 km długości i płynie głębokim jarem. Jest to największy z płockich wąwozów, w mieście pozbawionym parków miejskich jednym z największych naturalnych skarbów. I tam właśnie zabierzemy Cię na fascynujący, zielony spacer uważności i zachwytów. Jar porośnięty jest lasem z fragmentami starodrzewu. Zamieszkują go liczne gatunki ptaków. Po jego zboczu sączą się miniaturowe strumyczki. Na porzuconych niekoszonych łąkach rośnie dzięgiel, podbiał, wrotycz, powój, bylica piołun, groszek pachnący, wyka ptasia, nostrzyk biały w zwartej murawie kostrzewy olbrzymiej. Ma się wrażenie, że jest się w górach, a nie na nizinie mazowieckiej. Występuje tu aż 27 gatunków ssaków. Na terenie jaru znajdują się także ruiny lodowni dawnego browaru w Maszewie.

Ścieżka 5. Art déco -szyk i styl
Czerwony kabriolet z 1926 roku, „Martwa natura” Łempickiej, kino Odeon, puderniczka Tiffany’ego, szkło Baccarata i porcelana Rosenthala, czyli art déco w najlepszym, najbardziej luksusowym i wyszukanym wydaniu. Z przewodnikiem Muzeum Mazowieckiego w Płocku zwiedzimy jedną z jego najsmakowitszych wystaw stałych „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco”. Tworzy ją ok. 1800 eksponatów pochodzących z różnych stron świata, zgromadzonych na dwóch poziomach kamienicy przy ul. Kolegialnej 6, w której Muzeum utworzyło oddział poświęcony sztuce lat 20. i 30. XX w. Kolekcja zachwyca swym rozmachem i nowoczesnością. Jest unikatem w skali kraju – jedyną w Polsce wystawą stałą poświęconą sztuce tego okresu i prezentacją największej w kraju kolekcji art déco.

19:00 Kolacja i konwentowy wieczór integracyjny w Browarze Tumskim

DZIEŃ 2. 22.09.2023, piątek

09:30_10:00 Rejestracja
10:00_14:00 Warsztaty
Obszary tematyczne:

Obszar 1. #Szczęśliwy mózg, czyli jak budować świadomą lekkość bytu
Prowadzenie: Ula Buyuly / Artist in Bloom
Co zrobić, aby nauczyć się szczęścia? Jakie nawyki myślenia pozwalają osiągnąć spokój i zadowolenie? Jak realizować swoją receptę na świadomą lekkość bytu? Szczęście to nie tylko radość, poczucie harmonii, zadowolenia czy spokoju. To raczej długotrwały stan emocjonalny, którego pragniemy i do którego dążymy. Niezależnie od tego, czym ono dla nas jest, możemy się go nauczyć. Szczęśliwy mózg może stać się naszą świadomą kompetencją. Na warsztatach poruszymy zagadnienia takie jak: kształtowanie swojego szczęśliwego mózgu, techniki i metody budowania świadomej lekkości bytu (uważność, odpuszczanie, wdzięczność, aktywacja radości, sprzeciw wobec kultury nadmiaru, osobiste supermoce w codziennej praktyce animacji i edukacji, czyli jak odnaleźć receptę na szczęście w pracy animacyjnej.

Obszar 2. #Dyplomacja i mediacje
Prowadzenie: Lena Rogowska
Podczas warsztatów będziemy pracować na konkretnych sytuacjach konfliktu z praktyki animacji i edukacji kulturowej. Będziemy wchodzić w role i doświadczać różnych metod mediacji i rozwiązywania konfliktów. Poznamy metodę mediacji Liv Larsson wywodzącą się z Porozumienia bez Przemocy oraz metodę transformowania konfliktu z Nansen Center for Peace and Dialogue. Udział w warsztatach pomoże Wam zbudować świadome podejście do rozwiązywania konfliktów. Odpowiemy sobie na takie pytania jak: Jak być trzecią stroną w konflikcie? Czy i kiedy się wtrącać w nie swoje sprawy? Jak przeciwdziałać ukrywaniu problemów? Jak pomóc innym w osiąganiu porozumienia? Jakie metody sprawdzają się w różnych typach konfliktów?

Obszar 3. #Promocja instytucji – jak to zrobić lepiej?
Prowadzenie: Tomasz Tobys, Magdalena Lipiarska
Warsztaty skoncentrowane będą na wypunktowaniu i rozwiązaniu kluczowych problemów związanych z grafiką i marketingiem. W pierwszej części skupimy się na błędach związanych z projektowaniem i użytkowaniu materiałów graficznych. Druga część poświęcona będzie dziedzinie marketingu. Omówimy kluczowe aspekty działania, takie jak planowanie, wyznaczanie celów i budżetu, określenie grupy docelowej oraz wybór odpowiednich kanałów komunikacji.

Obszar 4. # Warsztat/eksperyment: Czy w kulturze warto (zwinnie) zarządzać?
Prowadzenie: Małgorzata Mostek / Mostek Solutions
Coraz częściej w zarządzaniu projektami kulturalnymi pojawia się propozycja stosowania zwinnych metodologii jako odpowiedzi na wyzwania pracy w kreatywnym i wysoce zmiennym otoczeniu. Czy jednak jesteśmy w stanie zaplanować projekt w tygodniowych sprintach, aby regularnie prezentować efekty pracy klientowi? Kto w tym procesie w ogóle jest klientem? I  jak zrobić ten mityczny „samoorganizujący się zespół”? Zapraszam do wspólnej eksploracji potencjału wykorzystania zwinnych metodologii w projektach kulturalnych – nie gwarantuję, że nam się uda, ale od czego w końcu są eksperymenty?

Obszar 5. #Open Space Technology: Kultura wobec zmian. Jakiego świata chcemy i jak go tworzyć?
Prowadzenie: Ola Chodasz
Zapraszamy do wspólnej rozmowy o zmianach we współczesnym świecie, w kulturze, w odbiorcach, w naszej pracy. Jakie zmiany zauważamy? Jakie drzwi nam one otwierają? Co kultura powinna powitać, a co pożegnać? Podczas spotkania prowadzonego w formule Open Space Technology osoby uczestniczące będą miały okazję do zadania swoich własnych pytań, postawienia hipotez i dyskusji wokół nich. Czym jest Open Space Technology? To merytoryczna i jednocześnie budująca relacje formuła spotkań. Po wprowadzeniu przez facylitatora w zasady wydarzenia każdy z uczestników może zgłosić swój temat do rozmowy. Osoby, którym temat ten jest bliski, spotykają się we wspólnej przestrzeni, by wymienić się doświadczeniami, refleksjami, pomysłami. OST to pole do naturalnego sieciowania, miejsce do budowania relacji, ale także tworzenia nietuzinkowych rozwiązań. Tego typu wydarzenie to szansa na wyjście poza schemat typowej konferencji i możliwość angażowania się w dyskusje na istotne dla nas tematy.

Obszar 6. #Mam chusteczkę haftowaną
Prowadzenie: Joanna Michalska / Nitkomaniaczka
Wspólnie stworzymy kolekcję wyszywanych chusteczek inspirowanych pozytywnymi cytatami. Warsztaty zakładają udział osób bez żadnych doświadczeń hafciarskich. Spotkanie rozpocznie się nauką dwóch podstawowych ściegów, które posłużą do realizacji zadania.

Obszar 7. #Harmonia w ruchu i uważności – warsztaty automasażu
Prowadzenie: Zbigniew Darda, Piotr Filipczuk
Poznaj praktyczne sposoby radzenia sobie ze stresem, napięciami mięśniowymi i nierównowagą w obszarze punktów wspólnych myśli-ciała-emocji. Nasze warsztaty to synteza różnorodnych stylów i form pracy z ciałem i masażu m.in. powięziowego, tajskiego, shiatsu, tantrycznego, jak również oddechowych czy qi gong. Chcemy zachęcić Cię do pracy z ciałem jak z instrumentem, o który należy dbać, zapewnić mu optymalne warunki, aby wydawał piękny dźwięk. Pokażemy i przećwiczymy wspólnie różnorodne techniki indywidualne, jak również grupowe. Będzie to swoista podróż w głąb siebie.

14:00_15:00 Lunch
15:00_18:00 Popołudnie czytelniczo-muzyczne w Strefie relaksu Czytelni Elektra, czas wolny na odpoczynek, rozmowy, zwiedzanie
18:00 Konwentowy wieczór muzyczny w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki im. Themersonów

DZIEŃ 3. 23.09.2023, sobota

09:30_10:00 Rejestracja
10:00_12:00 Impuls kultury w pięciu smakach. Rozmowa z laureatami trzech edycji konkursu o doświadczeniach, codzienności i scenariuszach przyszłości.

Wstęp: Osoby animujące w świetle badań MOK
Prezentacja: Anna Woźniak i Magdalena Różycka, Mazowiecki Instytut Kultury

Rozmowa z czterema laureatami konkursu (Anna Łukawska-Adamczyk, Anna Sadowska, Aleksandra Zimoch, Radosław Łabarzewski bądź Aleksander Prugar)  Prowadzenie: Anna Woźniak

Dyskusja
Moderacja: Magdalena Różycka 

12:00_12:30 Przerwa kawowa
12:30_14:30 Warsztaty:
Warsztaty #1. Praktyka serendypności. Czyli jak być twórczym tu i teraz
Prowadzenie: Małgorzata Minchberg, Pole Sztuki
Zapraszamy do szczęśliwego odkrywania siebie w teraz i tu. Praktyka serendypności pozwoli Wam uważnie przyjrzeć się swojemu potencjałowi twórczemu. Poprzez działania twórcze będziecie mogli pielęgnować swoją wrażliwość, otwartość, empatię, co pomaga w rozpoznawaniu potrzeb i dokonywania świadomych wyborów. Poprzez sztukę sięgnięcie do emocji i głębokich uczuć. Twórcze metody dynamizują proces edukacyjny, wpływając na nasz holistyczny rozwój.

Warsztaty #2. Trening Radości. Warsztaty Impro
Prowadzenie: Karina Krystosiak
Podczas Treningu Radości poznacie podstawowe zasady improwizacji, otworzycie się na siebie i innych, skonfrontujecie z poczuciem sukcesu i porażki oraz stworzycie sytuacje do wyrażania własnych emocji, odczuć i przekonań. Za pomocą kreatywnych ćwiczeń Impro będziecie ćwiczyć uważność, kreatywność, wyobraźnię, umiejętności słuchania i komunikacji, ale także współpracy w grupie, zgody, zaufania, akceptacji, nie oceniania, a doceniania pomysłów innych osób, dokonywania prostych wyborów, szybkiej reakcji oraz właściwego używania emocji.14:30Lunch

W chwilach wolnych od warsztatów i paneli dyskusyjnych zapraszamy do strefy relaksu organizowanej przez Czytelnię Elektra, która przyjeżdża wprost z Elektoralnej 12 w Warszawie. Będą wygodne fotele i poduchy, piękne i inspirujące książki, muzyka z czarnych płyt, miłe towarzystwo i dobra zabawa. Na miejscu będziecie mogli poczytać publikacje i posłuchać płyt wydawanych przez Mazowiecki Instytut Kultury, a także kupić je w specjalnych konwentowych cenach.

Elektra w terenie – strefa relaksu organizowana przez Czytelnię Elektra Mazowieckiego Instytutu Kultury. Wygodne fotele i poduchy, piękne książki i inspirująca muzyka z czarnych płyt będą czekały  na Was w piątek i sobotę na terenie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów.

W czasie trwania  Konwentu towarzyszyć nam będzie wystawa Zofii Bisiak, autorki wielu ogólnopolskich, regionalnych i środowiskowych projektów edukacji kulturalnej; twórczynię pierwszej w Polsce edukacyjnej pracowni ceramicznej w Łucznicy; Zajmuje się sztuką naiwną, amatorską i art brut, tworzy ceramikę, batiki i niezwykłe kompozycje z papieru czerpanego. W Płocku, dzięki uprzejmości artystki, Stowarzyszenia Akademia Łucznica oraz Stowarzyszenia Forum Kraków zaprezentowane zostaną prace z cyklu „Całe stado dmuchawców oczekuje wiatru…” – papiery czerpane zatrzymujące i prezentujące fascynującą urodę świata roślin.


ORGANIZATORZY:

Forum Kultury Mazowsze, Mazowiecki Instytut Kultury, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów, Urząd Miasta Płocka

FINANSOWANIE:

Wydarzenie współfinansowane ze środków: Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Miasta Płocka

PARTNERZY:

Browar Tumski, Dom Kultury Kadr, Komunikacja Miejska Płock, Muzeum Mazowieckie w Płocku, NoveKino Przedwiośnie, Staromiejski Dom Kultury, Teatr Ochoty, Żoliborski Dom Kultury

PATRONAT:

Wydarzenie pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Prezydenta Miasta Płocka

PATRONAT MEDIALNY:

MiastO Żyje! – Płocki Miesięcznik Kulturalny, Gazeta Wyborcza, Radio Płock

RADA PROGRAMOWA KONWENTU:

Zbigniew Darda, Paulina Andruczyk, Marcin Jasiński, Agnieszka Kołodyńska-Iglesias, Radosław Łabarzewski, Magdalena Różycka

0

Start typing and press Enter to search