Urząd Miasta Płocka, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów, Forum Kultury Mazowsze oraz Mazowiecki Instytut Kultury zapraszają na V Mazowiecki Konwent Animatorów Kultury, który odbędzie się w dniach 21-23 września 2023 roku w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki im. Themersonów.W programie: warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania, ścieżki tematyczne oraz wiele innych. Rejestracja otwarta do 8 września 2023 roku. Udział bezpłatny.
W województwie mazowieckim stawiamy na edukację kulturalną. Animatorzy i edukatorzy kultury już po raz piąty spotkają się na Mazowieckim Konwencie Animatorów Kultury, aby integrować się i wspólnie wzmacniać swoje kompetencje zawodowe.
Niemal w każdej miejscowości na Mazowszu funkcjonują instytucje publiczne (domy kultury, świetlice, biblioteki, szkoły) czy organizacje pozarządowe, w których pracują edukatorzy I animatorzy kultury. Obok nich działają niezależni liderzy życia lokalnego i artyści z zacięciem społecznikowskim. Kilkuset profesjonalistów codziennie animuje lokalną społeczność, organizując różnorodne wydarzenia z pogranicza kultury i życia społecznego. Konwent jest wydarzeniem adresowanym w całości do tego właśnie środowiska. Jego głównym celem jest integracja i sieciowanie, wzmacnianie kompetencji zawodowych animatorów i edukatorów, możliwość wymiany doświadczeń i dyskusji w sprawie ważnych dla środowiska dokumentów.
Rejestracja (do 8 września 2023): V Mazowiecki Konwent Animatorów Kultury – rejestracja – Formularze Google – LINK
Strona wydarzenia: https://konwentanimatorow.wordpress.com/
Kontakt: konwentanimatorow@gmail.com
PROGRAM DOSTĘPNY TUTAJ
W pierwszym dniu tegorocznego Konwentu, jego gospodarz – Miasto Płock – zaprezentuje swoją strategię kultury w perspektywie do 2030 roku. Uczestnicy i uczestniczki wysłuchają dwóch wystąpień poświęconych z jednej strony intensywności i wyzwaniom towarzyszącym pracy animatorów kultury, z drugiej – pytaniom o to, czy możliwe jest w tym zachowanie pokoju I stoicyzmu.
Tego dnia odbędzie się także pięć różnorodnych ścieżek tematycznych. Będzie to okazja do odwiedzenia wyjątkowych i charakterystycznych dla Płocka oraz jego okolic miejsc, takich jak:
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, Płockie Zagłębie Art Brut, Zespół Krajobrazowo-Przyrodniczy Jaru Rzeki Brzeźnicy, miejsca związane z filmowymi tradycjami Płocka, a także Muzeum Mazowieckie z jego unikatową wystawą poświęconą sztuce lat 20. i 30. XX w., prezentującą największą w kraju kolekcję art déco.
Szkolenia i warsztaty podnoszące kompetencje animatorów i edukatorów kultury to integralny i niezwykle ważny punkt programu każdej edycji Mazowieckiego Konwentu Animatorów Kultury.
Podczas piątej edycji wydarzenia organizatorzy zaplanowali je w drugim i trzecim dniu. Zakrestematyczny warsztatów jest zróżnicowany i pozwalający na poszerzenie wiedzy, poznanie narzędzi i możliwych działań w obszarze zwinnego zarządzania instytucją kultury, rozwiązywania konfliktów, współpracy w organizacjach i zespołach, promocji instytucji i wydarzeń kulturalnych, atakże postrzegania kultury w dobie ciągłych i intensywnych zmian. Nowością w programie konwentowych warsztatów są propozycje zajęć ukierunkowanych na zadbanie o swój dobrostan, poznanie technik i sposobów radzenia sobie ze stresem oraz napięciami i nierównowagą w obszarze punktów wspólnych myśli-ciała-emocji, budowanie „świadomej lekkości bytu”, ale też wzmacnianie swojej kreatywności czy zdobywanie praktycznych umiejętności rękodzielniczych (warsztaty haftowania).
W trzecim dniu Konwentu zaplanowana jest także rozmowa z laureatkami i laureatami trzech edycji konkursu Impuls Kultury realizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury. To będzie kolejna ważna dyskusja o istotnych dla środowiska animatorów i animatorek tematach podejmowanych podczas Konwentu: doświadczeniach, codzienności i scenariuszach przyszłości.
Konwentowi towarzyszyć będzie wystawa Zofii Bisiak, artystki i edukatorki kulturalnej. W Płocku zaprezentowane zostaną prace z cyklu „Całe stado dmuchawców oczekuje wiatru…” – papiery czerpane zatrzymujące i prezentujące fascynującą urodę świata roślin. W drugim i trzecim dniu wydarzenia w chwilach wolnych od warsztatów i paneli dyskusyjnych będzie można skorzystać ze strefy relaksu zorganizowanej przez Czytelnię Elektra, która przyjedzie wprost z Elektoralnej 12 w Warszawie. Na miejscu, w wygodnych fotelach, będzie można poczytać publikacje i posłuchać płyt wydawanych przez Mazowiecki Instytut Kultury, a także kupić je w specjalnych konwentowych cenach.
Organizatorami wydarzenia są: Forum Kultury Mazowsze, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów, Mazowiecki Instytut Kultury, Urząd Miasta Płocka
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków: Samorządu Województwa, Mazowieckiego oraz Miasta Płocka
Partnerami wydarzenia są: Browar Tumski, Dom Kultury Kadr, Komunikacja Miejska Płock, Muzeum Mazowieckie w Płocku, NoveKino Przedwiośnie, Staromiejski Dom Kultury, Teatr Ochoty, Żoliborski Dom Kultury
Wydarzenie pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Prezydenta Miasta Płocka
Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, MiastO Żyje! – Płocki Miesięcznik Kulturalny, Radio Płock
Rada programowa konwentu: Zbigniew Darda (Dom Kultury Kadr), Paulina Andruczyk (Staromiejski Dom Kultury), Marcin Jasiński (Staromiejski Dom Kultury), Agnieszka Kołodyńska- Iglesias (Forum Kultury Mazowsze, Teatr Ochoty), Radosław Łabarzewski (Płocki Ośrodek Kultury I Sztuki im. Themersonów), Magdalena Różycka (Mazowiecki Instytut Kultury).