Promocja książki o dualizmie polskiej polityki – spotkanie z profesorem Antonim Dudkiem

Zapraszamy na spotkanie z profesorem Antonim Dudkiem – znanym politologiem, historykiem i publicystą. Już 5 października o godz. 18 w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki im. Themersonów odbędzie się promocja książki – wywiadu pt. „O dwóch takich, co podzieliły Polskę”. Wstęp wolny.

Książka „O dwóch takich, co podzieliły Polskę” to wywiad – rzeka, jaki z profesorem Antonim Dudkiem przeprowadziła Natalia Kołodyńska-Magdziarz. Rozmówcy poruszają  w niej m.in. temat dualizmu polskiej polityki. „Głównym, choć nie jedynym, negatywnym bohaterem tej książki stały się dwie partie, które po 2005 roku zdominowały polską politykę, oraz ich liderzy”. Zdaniem profesora dominacja tych dwóch partii wynika nie tylko ze słabości ich konkurencji, ale również głęboko zakorzenionych uwarunkowań społecznych. W rozmowie z PAP prof. Antoni Dudek, powiedział, że duopol partii, które zdominowały polską sceną polityczną narodził się niemal dwie dekady temu, ale jego korzeni należy szukać znacznie wcześniej. „W tej książce mówię często o czasach II RP i PRL, a więc czasach stosunkowo odległych. Próbuję tłumaczyć, skąd biorą się zachowania i mechanizmy, które niekoniecznie budzą nasz entuzjazm, ale wynikają z naszej historii. To książka wielowątkowa, myślę, że ciekawa dla każdego kogo interesuje polskie życie publiczne” – zauważył współautor książki.

Profesor Antoni Dudek urodził się 17 października 1966 r. w Krakowie. W latach 1985–1990 studiował politologię, historię i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim uzyskując stopień magistra politologii. W 2009 r. został profesorem nauk humanistycznych, a w latach 2011–2014 był kierownikiem Katedry Współczesnej Polityki Polskiej w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Od 2014 r. jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Politologii UKSW w Warszawie. W 2015 r. został wybrany na trzyletnią kadencję w skład Rady Naukowej Instytutu Studiów Politycznych PAN w Warszawie.

W latach 2000–2011 był pracownikiem IPN. W 2000 r. objął kierownictwo Wydziału Badań Naukowych w Biurze Edukacji Narodowej IPN. Do stycznia 2006 r., kiedy przeszedł na stanowisko doradcy Prezesa IPN Janusza Kurtyki, sprawował ogólny nadzór nad realizacją kilkunastu projektów naukowo-badawczych dotyczących różnych problemów historii Polski w latach 1939–1989.

Najważniejsze prace w jego dorobku dotyczą dziejów Polski pod rządami komunistycznymi (Państwo i Kościół w Polsce 1945–1970, Kraków 1995; PRL bez makijażu, Kraków 2008), transformacji ustrojowej (Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988–1990, Kraków 2004, II wyd. 2014) oraz przemian systemu politycznego współczesnej Polski (Historia polityczna Polski 1989–2012, Kraków 2013; Instytut. Osobista historia IPN, Warszawa 2011). Mieszka w Warszawie.

W latach 1999–2006 zasiadał w Radzie Programowej Słownika działaczy opozycji politycznej w PRL, działającej przy Ośrodku „Karta”, a w latach 2008–2009 był członkiem Kolegium Programowo-Historycznego Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W 2005 r. otrzymał srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2007 – Złoty Krzyż Zasługi.

Wspólnie przyjrzymy się historii  Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej, aby ocenić, dlaczego nasza kultura polityczna wygląda tak, a nie inaczej.

Spotkanie poprowadzi dr Arkadiusz Lewandowski, z Katedry Teorii Polityki i Zarządzania Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Współorganizatorem wydarzenia jest płocki oddział Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.

5 października, godz. 18.00
POKiS im. Themersonów
Jakubowskiego 10, Kino za Rogiem
Wstęp wolny

0

Start typing and press Enter to search