
- To wydarzenie minęło.
Koncert Galowy Vistula Folk Festival 2022
27 sierpnia 2022|19:30 - 22:00
PLN5
Już w sobotę 27 sierpnia o godzinie 19:30 zapraszamy do amfiteatru na wyjątkowo barwny i radosny Koncert Galowy, będący zwieńczeniem tegorocznej edycji Vistula Folk Festival.
Podczas koncertu zobaczymy zespoły z Polski – Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” oraz Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke, Słowacji – Sarisan i Ukrainy – Sonechko. Nie zabraknie także przedstawicieli innych kontynentów, czyli zespołu z Ekwadoru. Poznamy ich tradycję i kulturę. Zestawienie folkloru z różnych stron świata pozwoli nam poznać jego najbarwniejsze strony. Wyjątkowe widowisko, wyreżyserowane z największą dokładnością to nie tylko śpiew i taniec, to także gra świateł, strojów i emocji.
Bilety na Koncert Galowy w cenie 20 złotych dla dorosłych i 10 złotych dla osób do 18-go roku życia są dostępne w Bileterii POKiS (ul. Jakubowskiego 10) oraz na bilety.pokis.pl. W dniu koncertu cena biletu wyniesie 25 zł.
Start koncertu o godzinie 19:30 w Amfiteatrze w Płocku.
🔸🔸🔸🔸🔸🔸
Pozostałe wydarzenia X Vistula Folk Festival 2022:
23.08.2022 – wtorek
18:00 – Prezentacja zespołów folklorystycznych – Stary Rynek
24.08.2022 – środa
18:30 – Koncert inauguracyjny – Park Północny
25.08.2022 – czwartek
19:00 – Spotkanie z kulturą Ekwadoru – Stary Rynek
26.08.2022 – piątek
19:00 – Koncert folkowy – Stary Rynek – Karolina Lizer i Folk Orkiestra
28.08.2022 – niedziela
11:30 – Msza Święta z udziałem zespołów – Bazylika Katedralna
12:30 – Korowód Folklorystyczny – Katedra – Grodzka – Stary Rynek
13:00 – Zabawy zespołów z mieszkańcami – Stary Rynek
🔸🔸🔸🔸🔸🔸
Vistula Folk Festival odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika oraz Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Płocka Pana Andrzeja Nowakowskiego. Miasto Płock za dotychczasowe działania w zakresie upowszechniania kultury oraz za wyjątkowość wydarzeń planowanych na 2022 rok, uzyskało tytuł „Stolicy Kultury Mazowsza 2022 roku”. Vistula Folk Festival współorganizowana jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
🔸🔸🔸🔸🔸🔸
Polska – Zespół Pieśni i Tańca “WISŁA” 🇵🇱
Zespół Pieśni i Tańca “Wisła”, działający w strukturach Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów. Podstawowym celem działalności zespołu jest wychowanie młodych ludzi przez sztukę – taniec i śpiew. Oprócz zdobywania umiejętności tanecznych i wokalnych młodzież poznaje polską kulturę ludową. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu: wokalne tj. emisja głosu, zajęcia indywidualne z techniki śpiewu solowego i nauka repertuaru wokalnego oraz taneczne tj. klasyka tańca, ćwiczenia rozciągające, koordynacja ruchowa, zajęcia choreograficzne. Poza regularnymi zajęciami młodzież bierze udział w warsztatach artystycznych z zakresu technik tanecznych i wokalnych, prowadzonych przez wybitnych specjalistów, profesorów szkół baletowych i muzycznych z całej Polski.
Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” prezentuje opracowany artystycznie folklor regionalny, polskie tańce narodowe oraz tańce wybranych krajów Unii Europejskiej. Integralną częścią zespołu jest kapela składająca się ze znakomitych muzyków akompaniujących do tańca i śpiewu, jak również wykonująca popisowe utwory muzyczne.
Polska – Harcerski Zespół Pieśni i Tańca “DZIECI PŁOCKA” 🇵🇱
Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke jest najstarszym zespołem dziecięcym w Polsce. Działa nieprzerwanie od 1946 roku. Na przestrzeni wielu lat pracy z kilkunastoosobowej przyszkolnej drużyny harcerskiej Zespół przerodził się w odrębną zinstytucjonalizowaną placówkę skupiającą ponad pół tysiąca dzieci i młodzieży. Pomimo zmian „Dzieci Płocka” pozostają wierne tradycji i celom jakie wyznaczono w początkowej fazie istnienia placówki. Dziś Zespół uczt, bawi i wychowuje dzieci i młodzież w oparciu o harcerskie metody wychowawcze. W zajęciach uczestniczy ponad 500 dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 20 lat reprezentujących niemal wszystkie płockie placówki oświatowe.
Kilka tysięcy koncertów zarówno w kraju, niemal całej Europie, Azji oraz Ameryce Północnej, udział w wielu imprezach ogólnopolskich, reprezentowanie Polski na festiwalach i zlotach, widowiska plenerowe, wielokrotny udział w nagraniach telewizyjnych oraz produkcjach filmowych, liczne medale, nagrody, wyróżnienia i odznaczenia, współpraca z wybitnymi artystami to najkrócej przedstawiony dorobek Zespołu „Dzieci Płocka”.
Słowacja – SARISAN 🇸🇰
Zespół tworzy około 60 młodych artystów, którzy występują blisko 70 razy w roku. SARISAN regularnie uczestniczy w znanych imprezach i festiwalach folklorystycznych zarówno w Słowacji, jak i za granicą. Ideą członków zespołu jest zapoznawanie ludzi z różnych zakątków świata ze swoim niezwykłym dziedzictwem kulturowym. Sarisan wystąpili już m.in. w Tunezji, Francji, Portugalii, w Kanadzie, Emiratach Arabskich, na Węgrzech czy w Korei Południowej. Zespół został wyróżniony zarówno wieloma słowami uznania jak i nagrodami, jednak to oklaski, owacje na stojąco, emocje wymalowane na twarzach publiczności, widok łez wzruszenia u widzów są dla nich największą nagrodą.
Ukraina – SONECHKO 🇺🇦
Akademicki Zespół Taneczny „Sonechko” z miasta partnerskiego Żytomierza ponownie zawita do Płocka. Zespół promuje kulturę ukraińską i równocześnie wspiera swoją ojczyznę w pozyskiwaniu środków na jej obronę. Podczas Vistula Folk Festival żytomierscy artyści zaprezentują m.in. ukraińskie tańce ludowe i tańce narodów świata.
Zespół został powołany do życia jesienią 1974 roku w Żytomierzu. Sonechko to laureat wielu regionalnych i międzynarodowych festiwali i konkursów, zdobywca Grand Prix w Młodzieżowych Igrzyskach Młodzieżowych Delfickich WNP, a także laureat Grand Prix pierwszego Ukraińskiego Festiwalu Zespołów Choreograficznych im. Pawła Wirskiego. Wraz z biegiem lat liczba jego członków wzrosła do 500 osób. Chęć liderów, aby przekonać uczniów szkół zawodowych do ukończenia choreografii, doprowadziła do otwarcia w 1993 roku Miejskiego Urzędu Choreografii w Żytomierzu.

W swojej twórczości prezentują rytuały, wierzenia, zwyczaje i tradycje ludu andyjskiego. Odkrywają jak promować miłość do sztuki, muzyki i tańca, co doskonale wyrażają w każdej choreografii i każdym ruchu tancerzy. Uczestniczyli w festiwalach tanecznych i muzycznych w wielu miastach Ekwadoru, ale także w krajach takich jak Kolumbia, Panama, Wenezuela i Meksyk, gdzie zawsze cieszyli się ciepłym przyjęciem. Na swoim koncie mają nagrody na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Zostali także honorowymi ambasadorami kultury ekwadorskiej.
…. Wkrótce przybliżymy także sylwetkę zespołu z Burundi