
- To wydarzenie minęło.
Kapela na Szlaku – Płock – Kapela ze Wsi Warszawa / Zespół Folklorystyczny „Carniacy” | XIII Jarmark Tumski
5 września 2021|16:00 - 18:00

Już 5 września o godzinie 16:00 zapraszamy na koncert Kapeli ze Wsi Warszawa oraz Zespołu Folklorystycznego „Carniacy”. Koncerty odbędą się na Bulwarze Wiślanym im. Stanisława Górnickiego w Płocku w ramach tegorocznej edycji Jarmarku Tumskiego.
Kapela ze Wsi Warszawa wraz z muzykami Mazowieckiego Szlaku Tradycji jest właśnie w trakcie cyklu koncertów „Kapela na szlaku”.
Wstęp bezpłatny!
Program:
16:00 – Carniacy – koncert i rozmowa
16:45 – Kapela ze Wsi Warszawa – koncert
O trasie:
„Z dawna dawnego rzeceńka ciece…” niosąc w swoich nurtach głos z przeszłości nie daje zgasnąć tradycji. Na mazowieckim muzycznym szlaku spotykamy niezwykłe osoby – pamiętające jeszcze dawne zwyczaje i obrzędy, pieśni, tańce i melodie. Podróżujemy po tej równinnej krainie, dotykając tego, co odchodzi, odwiedzamy naszych mistrzów i nawiązujemy nowe przyjaźnie. Przekaz pokoleniowy trwa, choć w innych warunkach niż dawniej. Teraz, gdy na polach dojrzewa pszenica i żyto, gdy doświadczamy wszelkich obfitości darów Ziemi i Słońca, to idealny czas na spotkanie dawnego z nowym, mistrza z uczniem, dziadków z wnukami, ojców z dziećmi, tradycji z nowoczesnością, wsi z miastem. To czas wsłuchania się w starą pieśń, zanurzenia się w opowieść o tradycyjnym życiu i odkrycia jej dla siebie i współczesnego świata.”
—–
„Carniacy”
Przepiękne stroje, żywiołowy taniec, mocny śpiew. W Czarni wiedzą, jak zaprezentować folklor, by zachwycił nawet najwybredniejszych. Zespół Folklorystyczny „Carniacy” ma na swoim koncie niezliczone sukcesy, nagrody i wyróżnienia. Koncertował m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, czy Kancelarii Premiera Rzeczypospolitej Polskiej. Przygotowane przez grupę spektakle wystawiano w stołecznym Teatrze Polskim i Teatrze Studio. Był wielokrotnie nagrywany przez Telewizję Polską, odbywał zagraniczne tournée. Przez lata zespół wypracował na Kurpiach swoją markę, a potwierdzeniem tego są co roku pomnażane, niezliczone laury, nagrody i wyróżnienia.
Grupa powstała jeszcze przed II wojną światową – za datę jej zawiązania uważa się 1935 rok. Od trzydziestu lat kierownikiem zespołu jest Witold Kuczyński, dyrektor Publicznego Gimnazjum w Czarni, instruktor folkloru kurpiowskiego i uznany gawędziarz kurpiowski. To właśnie on jest scenarzystą i reżyserem spektakli i widowisk obrzędowych z repertuaru formacji. Od 1991 roku patronat nad zespołem objęło Towarzystwo Kurpiowskie „Strzelec” w Czarni.
Kapela ze Wsi Warszawa
Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty – skrzypce, cymbały, barabany – brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj’ami.
Kapela zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych, m.in. „Scena Otwarta” Mikołajki Folkowe 1997 oraz nagroda Orkiestry św. Mikołaja, Festiwal Polskiego Radia „Nowa tradycja” – 1998 r. – II nagroda i nagroda publiczności.
W roku 2004 Radio BBC 3 wyróżniło grupę nagrodą Awards for World Music w kategorii „Newcomer”.
Siłą kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza Polską… Ponad 30 krajów, 4 kontynenty. Od Osaki, Tokio i Tajpej poprzez Moskwę, Paryż, Lisbonę, Algier po Nowy Jork, Toronto, Chicago, Seattle, Los Angeles, Vancouver, Adelaide, Melbourne i New Plymouth. Teatry, kluby, festiwale, małe grupki słuchaczy i tysięczne rzesze. I tak bez przerwy już od ponad dwudziestu lat…
Współorganizatory: Województwo Mazowieckie, Mazowiecki Szlak Tradycji, AKW Karrot Kommando