Święto w Domu Darmstadt

Z okazji 20-lecia działalności Klubu „Podróże” im. Tony’ego Halika zapraszamy na trzy wyjątkowe wydarzenia. 14 grudnia o godz. 14:00 odbędzie się uroczyste nadanie imienia Tony’ego Halika płockiemu molo (Bulwar Stanisława Górnickiego). W Domu Darmstadt (ul. Stary Rynek 8) spotkamy się 14 grudnia o godz. 17:00 podczas podróżniczego wieczoru wspomnień z udziałem wybitnych gości, a 15 grudnia o godz. 16:30 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej Elżbiety Dzikowskiej. Wstęp wolny.

14 grudnia godz. 14:00
Molo na Bulwarze Stanisława Górnickiego
Wyjątkową uroczystość nadania imienia Tony’ego Halika płockiemu molo.

14 grudnia, godz. 17:00
Dom Darmstadt, Stary Rynek 8
Świętowanie rozpoczniemy spotkaniem z wyjątkowymi gośćmi, , którzy przeniosą nas w fascynujący świat podróży: Elżbieta Dzikowska – wybitna podróżniczka, dziennikarka i historyk sztuki, współautorka kultowego programu „Pieprz i Wanilia”, Dariusz Fedor – redaktor naczelny miesięcznika „Kontynenty”, Emilia i Dariusz Schmidt – twórcy Festiwalu Zorzy Polarnej.

O Klubie „Podróże”
Klub „Podróże” działający w Domu Darmstadt powstał w 2004 roku i od tego czasu stał się miejscem spotkań pasjonatów podróży. Comiesięczne prezentacje slajdów z wypraw w różne zakątki świata pozwalają uczestnikom odkrywać piękno i różnorodność naszej planety. Klub nosi imię Tony’ego Halika – znanego podróżnika, autora licznych książek i programów telewizyjnych, który swoją młodość związał z Płockiem, jako absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Małachowskiego. W kwietniu 2004 roku, podczas nadania klubowi imienia Tony’ego Halika, gościem honorowym była Elżbieta Dzikowska – dziś, po 20 latach, ponownie zawita do Domu Darmstadt.

Na przestrzeni 20 lat w Domu Darmstadt w ramach Klubu „Podróże” im Tony’ego Halika odbyło się ponad 200 prelekcji, swoje slajdy prezentowali studenci Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, ale również pracownicy naukowi, profesjonalni himalaiści, żeglarze. Największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy opowiadające o krajach Ameryki Środkowej i Południowej. We współpracy z Uniwersytetem Warszawskim i dr Wojciechem Lewandowskim zorganizowane zostały Weekend Argentyński i Himalajski. Pokazy prowadziło wielu podróżników – pasjonatów, m.in. Elżbieta Dzikowska, Robert Gondek, Zbigniew Szwoch, Piotr Wnuk, Sebastian Bielak, Agnieszka Sosnowska i wielu innych.
Od 12 lat Dom Darmstadt współuczestniczy w Festiwalu Zorzy Polarnej. We współpracy ze Stowarzyszeniem TRAKT zapraszano podróżników, którzy odwiedzali Arktykę, m.in. Valerjana Romanowskiego, który ma na swoim koncie 11 potwierdzonych rekordów Guinnessa, Krzysztofa Michalskiego, Prezesa firmy Narval – Ekspedycje Polarne, czy prof. dr hab. Piotra Głowackiego, glacjologa, wieloletniego kierownika Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, aktualnie Przewodniczącego Komitetu Badań Polarnych przy Prezydium PAN.

O miesięczniku „Kontynenty”
„Kontynenty” to jedno z najważniejszych polskich pism poświęconych podróżowaniu, literaturze i reportażowi. Pierwszy numer magazynu ukazał się w 1964 roku. Odnowioną wersję „Kontynentów” od 2011 roku prowadzi Dariusz Fedor, redaktor z bogatym doświadczeniem – wcześniej związany z „Gazetą Wyborczą”, „Gazetą Stołeczną”, „Logo” oraz wydawnictwem Agora.

O Festiwalu Zorzy Polarnej
Festiwal Zorzy Polarnej to wyjątkowe wydarzenie, które narodziło się w grudniu 2012 roku w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 w Płocku, podczas pierwszego spotkania poświęconego aurorze borealis. Twórcami festiwalu są Emilia i Dariusz Schmidtowie, podróżnicy i animatorzy kultury, którzy od ponad dekady popularyzują wiedzę o Laponi i Arktyce, w tym niezwykłych zjawiskach przyrodniczych, takich jak zorza polarna.

15 grudnia, godz. 16:30
Dom Darmstadt (ul. Stary Rynek 8)
Dzień później, zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej Elżbiety Dzikowskiej – „Obraz świata”, prezentującej niezwykły dorobek artystki z jej licznych podróży. Na zdjęciach uchwycone zostały nie tylko krajobrazy, ale także emocje, historie i duch miejsc z niemal każdego zakątka globu. Elżbieta Dzikowska zabierze Was w niezwykłą podróż przez obiektyw swojego aparatu, która pozwoli odkryć różnorodność i piękno naszej planety. Wystawa będzie czynna dla odwiedzających do 27 stycznia 2025 r.

Elżbieta Dzikowska to podróżniczka, dziennikarka, historyk sztuki i pisarka, która przez lata inspirowała Polaków swoimi opowieściami i fotografiami. Wspólnie z partnerem, Tonym Halikiem, stworzyła kultowy program telewizyjny „Pieprz i Wanilia”, który pozwalał widzom odkrywać najdalsze zakątki świata. Jest autorką licznych książek podróżniczych, w tym takich jak „Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce!”, które zachęcają do poznawania piękna naszego kraju. Podczas swoich podróży odwiedziła wszystkie kontynenty, dokumentując różnorodność kulturową i przyrodniczą świata. Jej fotografie to coś więcej niż obrazy – to okna do innych rzeczywistości, pełne emocji i historii ludzi, których spotkała na swojej drodze.

Wydarzenie otwiera Wigilię przed Ratuszem, więc po obejrzeniu zdjęć zapraszamy również na świąteczne atrakcje na Starym Rynku. Nie przegapcie okazji do spędzenia tego wyjątkowego dnia w gronie przyjaciół i rodziny.

Zapraszamy do wspólnego świętowania w wyjątkowej atmosferze!

 

0

Start typing and press Enter to search