Już 4 listopada w Mazowieckim Instytucie Kultury odbędzie się nie-wystawa „INNI. Sztuka jest tam gdzie nikt nie szuka”. To pokłosie 3. edycji konkursu Impuls Kultury – Mazowiecka Nagroda Inspiracji Kulturalnych, w którym „INNI” otrzymali wyróżnienie, a teraz zaproszenie do projektu ANIMACJA KULTURY: PREZENACJE.
Od początku realizowany w Płocku, przy wsparciu Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, im. Themersonów, projekt ma na celu popularyzacje zjawiska art brut w Polsce. Opiera się na poszukiwaniach i realizacjach krótkich form filmowych. Pierwsze trzy filmy powstały w 2021 roku. Ich bohaterami są Włodzimierz Rosłon (Brwilno), który tworzy totemiczne rzeźby z wizerunkami sów i kobiet, Wacław Rędziński (Nowa Biała) twórca betonowych rzeźb zwierząt i Władysław Szymczyk (Nowe Miszewo) – autor drewnianych machin; pociągów, samochodów, samolotów i maszyn rolniczych. Poza miejscem zamieszkania w małych miejscowościach na Mazowszu, łączy ich niezwykły imperatyw twórczy, chęć wyrażania swych emocji czy upodobań własną formą plastyczną. Miłości do sztuki nie wynieśli z domu czy szkoły. Tacy się urodzili, tworzą własny świat, w nim żyją, są inni. Kolejne dwa – powstały przed rokiem. To portrety Ireny Bilkowskiej i Tadeusza Głowali.
Głównym założeniem projektu INNI są długofalowe działania mające na celu stworzenie portretów filmowych twórców art brut i outsiders art z różnych regionów naszego kraju. Do nich opracowywane będą materiały edukacyjne. Chcemy wydobywać na światło to co na marginesie, co pozostaje w cieniu, a tym samym znosić wszelkie przesądy na temat sztuki. Projekt jest autorskim pomysłem dwóch płocczan: Andrzeja Kwasiborskiego i Radosława Łabarzewskiego. Jeden jest kolekcjonerem i znawcą tego rodzaju sztuki, cenionym w Polsce i za granicą. Drugi jest pracownikiem POKiS, im. Themersonów i autorem bloga ZNALEZIENIE.PL – opisującego zjawisko Art Brut w szerokim kontekście.
POKiS, im. Themersonów jest jedną z nielicznych instytucji w Polsce, które zdecydowały się na produkcję takich filmów. Pierwsze trzy powstały we współpracy z PLOT. Kolejne POKiS realizuje już samodzielnie jako producent. INNI byli już prezentowani w Polsce (Płock, Włocławek, Kraków) i za granicą na najstarszym festiwalu filmowym poświęconym tej sztuce – HORS CHAMP Festival Film d’Art Singulier w 2022, 2023 i 2024 roku (Nicea, Francja). W 2023 roku filmy zostały pokazane na Art Brut Film w Ołomuńcu (Czechy), który towarzyszy wystawie polskie Art Brut w Muzeum Umění Olomouc.
Cieszymy się, że po Ołomuńcu, Nicei i Krakowie możemy z naszym projektem odwiedzić Warszawę. Już 4 listopada „INNI. Sztuka jest tam gdzie nikt nie szuka” zostanie zaprezentowany w Mazowieckim Instytucie Kultury. Podczas spotkania pokazane zostaną etiudy dokumentalne i oryginalne prace Ireny Bilkowskiej, Władysława Szymczyka, Włodzimierza Rosłona. Będzie też „Nie-pokaz mody” z udziałem modelek w kostiumach Doroty Długosz wykonanych na podstawie rysunków Ireny Bilkowskiej.
Kuratorzy projektu opowiedzą o praktykach twórczych, które powstają wbrew obowiązującym konwencjom, kodom kulturowym, bliższe kulturze popularnej lub kontrkulturze. Będą też opowieści o strategiach działania w niesprzyjających okolicznościach, o sukcesach i porażkach.
Zapraszamy 4 listopada (poniedziałek), godz. 18:00
Mazowiecki Instytut Kultury
ul. Elektoralna 12, Warszawa
wstęp wolny: bezpłatne wejściówki do pobrania na www.mik.waw.pl/repertuar
[DOSTĘPNOŚĆ: tłumaczenie PJM, pętla indukcyjna, budynek dostosowany architektonicznie dla osób poruszających się na wózkach]—
Projekt „INNI. Sztuka jest tam gdzie nikt nie szuka” otrzymał wyróżnienie w 3. edycji konkursu Impuls Kultury – Mazowiecka Nagroda Inspiracji Kulturalnych. INNI to rzeczownik zaczerpnięty z tytuły wystawy „Inni. Od Nikifora do Głowackiej”, którą w warszawskiej Zachęcie zorganizował Aleksander Jackowski, a którą uznajemy za oficjalnym początek polskiej refleksji nad zjawiskiem. Druga część tytułu naszego projektu jest parafrazą słów Jeana Dubuffet – „Le vrai art, il est toujours là où on ne l’attend pas” (franc.: „Prawdziwa sztuka jest zawsze tam, gdzie najmniej się jej spodziewamy”) z ikonicznego tekstu L’Art Brut préféré aux arts culturels (1949), gdzie słynny kolekcjoner wykłada, czym jest art brut.
Spotkanie jest częścią projektu ANIMACJA KULTURY: PREZENACJE, w ramach którego pokazujemy projekty wyróżnione w ramach konkursu Impuls Kultury – Mazowiecka Nagroda Inspiracji Kulturalnych
—
ZOBACZ WIĘCEJ:
https://www.youtube.com/watch?v=KsERy3CUe9g
https://www.youtube.com/watch?v=DDc4gHmZZnM