Rozpoczęliśmy XII Vistula Folk Festival

Płock stał się stolicą kultury ludowej, a wszystko za sprawą XII Vistula Folk Festival, który potrwa do  25 sierpnia. Przed nami jeszcze wiele spotkań i okazji do poznania tradycji muzycznych i tanecznych. Festiwal odbywa się w  różnych lokalizacjach Płocka. Na Starym Rynku, w Katedrze, w Parku Północnym oraz w Amfiteatrze, gdzie odbędzie się Koncert Galowy, który jest jedynym biletowanym wydarzeniem. Wejściówki można kupić w cenie 20 zł (z PłocKartą 10 zł) na bilety.pokis.pl lub w Bileterii POKiS (Jakubowskiego 10).

 

Chcemy bawić się ze wszystkimi płocczanami, dlatego z myślą o seniorach i osobach mających trudności z dotarciem na Koncert Galowy, dzięki współpracy z Komunikacją Miejską, w tym roku uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa. W dniu 24.08 darmowy autobus będzie kursować przez całe Stare Miasto, zapewniając komfortowy dojazd na miejsce wydarzenia oraz powrót po jego zakończeniu. Na miejscu będzie można kupić bilety na koncert. Przedstawiamy rozkład jazdy, aby każdy zainteresowany mógł zaplanować swoją podróż i bawić się razem z nami podczas tego niezwykle barwnego widowiska.


Przed nami mnóstwo wspaniałych wydarzeń. Pierwszym z nich jest Koncert Inauguracyjny, który we środę o godz. 18:30 odbędzie się w Parku Północnym na Podolszycach. Wydarzenie będzie przedsmakiem tego, co wydarzy się na deskach Amfiteatru. W piątek zapraszamy na Starówkę, gdzie wspólnie z naszymi gośćmi będzie można wziąć udział w Potańcówce. Początek o godz. 20:00. Festiwal tradycyjnie zakończymy niedzielną Mszą Świętą w Bazylice Katedralnej. O godz. 11:30 każdy z naszych gości zaprezentuje wybraną pieśń religijną ze swojego kraju. Później udamy się korowodem pod NoveKino Przedwiośnie, aby wspólnie z mieszkańcami bawić się i tańczyć! 

Podczas koncertu Inauguracyjnego rozstrzygniemy II etap Vistula Folk Voice. Konkurs piosenki ludowej Vistula Folk Voice odbył się po raz pierwszy w ramach XI edycji Vistula Folk Festival. Jedną z nagród głównych jest występ na Koncercie Galowym. Wzorem poprzedniej edycji, konkurs składa się z dwóch etapów, a jego odbiorcą są dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Pierwszy etap, czyli przesłuchania konkursowe, odbyły się 10 sierpnia 2024 roku, w sali koncertowej POKiS. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się znakomicie!  Sponsorami konkursu są Starostwo Powiatowe w Płocku oraz Akademia Voice of Musical.

 

PROGRAM – XII VISTULA FOLK FESTIVAL 

 20-25 SIERPNIA 2024

 POLSKA / KENIA / KOLUMBIA / GRUZJA / MOŁDAWIA

 20.08.2024 – wtorek 18:00 – Prezentacja zespołów folklorystycznych – Stary Rynek
21.08.2024 – środa 18:30 – Koncert inauguracyjny – Park Północny
23.08.2024 – piątek 20:00 – Potańcówka na Starówce
24.08.2024 – sobota 19:30 – Koncert Galowy – Amfiteatr
25.08.2024 – niedziela 11:30 – Msza Święta z udziałem zespołów – Bazylika Katedralna
12:30 – Korowód Folklorystyczny – Katedra – Tumska
13:00 – Zabawy zespołów z mieszkańcami – Tumska – przy NoveKino Przedwiośnie

Poznajcie bliżej nasze zespoły, które do końca tego tygodnia będą przybliżać nam swoje korzenie kulturowe i wprowadzą do Płocka mnóstwo barwnego folkloru.

Orioni / Keghoshvilebi z Gruzji
To dynamiczna grupa muzyczna, która zdobyła uznanie zarówno w kraju, jak i na międzynarodowej scenie muzycznej. Ich twórczość jest połączeniem tradycyjnych gruzińskich melodii z nowoczesnymi aranżacjami, co czyni ich muzykę wyjątkową i uniwersalną. Zespół został założony przez Giorgi Keghoshvili w 2001 roku w szkole nr 22 w Rustawi. Od 2005 roku jego żona Nino Tinashvili prowadzi zespół. Pierwszy sukces odniósł w 2006 roku, zdobywając srebrne medale na konkursie „BRAVO” oraz złote medale i złotego orła na festiwalu „OkrosMartve”.

Pith of Africa Musical and Dance Group z Kenii
Zespół reprezentuje różnorodność i bogactwo kulturowe Kenii, odzwierciedlając tradycje wielu grup etnicznych tego kraju. Ich repertuar obejmuje utwory i tańce z różnych regionów, co pozwala na odkrycie głębi tamtejszej kultury. Podczas występów, grupa używa tradycyjnych instrumentów muzycznych, które nadają koncertom wyjątkowego klimatu. Integralnym elementem widowiska są również tradycyjne tańce, takie jak taniec wojowników Masajów oraz taniec Kamba.

Ansamblul de Muzică și Dans Popular „Mărțișor” z Mołdawii
Zespół o wielkim prestiżu, który promuje mołdawskie tradycje ludowe poprzez muzykę i taniec. Ansamblul „Mărțișor” jest znany ze swoich misternie wykonanych tradycyjnych strojów, żywiołowych choreografii oraz muzyki na żywo, wykonywanej przez wirtuozów instrumentalistów. Spektakle zespołu charakteryzują się wyjątkową dbałością o szczegóły oraz autentyczną pasją do ludowych tradycji, co przyniosło mu uznanie zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.

Compañía de Danzas QUETZAL z Kolumbii

Jest uważana za jedną z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych grup w stolicy Kolumbii. Zespół regularnie występuje na różnych scenach oraz na ważnych wydarzeniach, takich jak kongresy, targi turystyczne, wesela, spotkania z ważnymi osobistościami, firmy i szkoły. Folklor Pacyfiku charakteryzuje się głównie mieszanką hiszpańskich i wyraźnie afrykańskich wpływów, z silnym udziałem czarnoskórej ludności.


Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”
Zespół prezentuje opracowany artystycznie folklor regionalny, polskie tańce narodowe oraz tańce wybranych krajów Unii Europejskiej. Integralną częścią zespołu jest kapela składająca się ze znakomitych muzyków akompaniujących do tańca i śpiewu, jak również wykonująca popisowe utwory muzyczne. W repertuarze zespołu znajdują się również programy okolicznościowe: kolędy i pastorałki, pieśni religijne, piosenki biesiadne.


 Harcerski Zespół Pieśni i Tańca “Dzieci Płocka”
Jest najstarszym zespołem dziecięcym w Polsce. Działa nieprzerwanie od 1946 roku. Obecnie dyrektorem zespołu jest jego wychowanek, wnuk założyciela dh hm. Wacława Milke – Tadeusz Milke. Repertuar koncertowy zespołu budowany jest w oparciu o bogactwo narodowych i regionalnych tańców, pieśni i obyczajów ludowych, które podkreślają korzenie narodu polskiego, świadczą o jego tożsamości, ciągłości i rozwoju kultury.

Bilety na Koncert Galowy można kupić w cenie 20 zł (z PłocKartą 10 zł) na bilety.pokis.pl lub w Bileterii POKiS (Jakubowskiego 10), będzie to możliwe również stacjonarnie podczas nadchodzących wydarzeń: Muzyczne Czwartki (22.08) na Starym Rynku, Potańcówka (23.08), Koncert Inauguracyjny w Parku Północnym (21.08) oraz przed Koncertem Galowym (24.08).

 

Organizatorzy: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów oraz Urząd Miasta Płocka.

Partnerzy: CIOFF, Agencja Rewitalizacji Starówki, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu,  Rynex, Komunikacja Miejska Płock, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Płock. 

Patroni medialni: Panorama Płock, Redakcja Nasz Płock, Dziennik Płocki, Kulturalny Płock, Radio Płock FM, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Tygodnik Płocki, Miasto Żyje

Sponsorzy: Bastion, Oknoplast, Fotografia Arkadiusz Pytlas, Hormann, 

Sponsorzy konkursu: Starostwo Powiatowe w Płocku, Akademia Voice of Musical

Wydarzenie jest objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Płocka, Pana Andrzeja Nowakowskiego

0

Start typing and press Enter to search