Kino na jesienne wieczory

Na październikowe, jesienne wieczory, w Kinie za Rogiem przygotowaliśmy wiele ciekawych wydarzeń. Po pierwsze, w ramach Klubu Filmowego “Pod Gilem” kontynuujemy cykl Klasyka Heretyka. Chcemy na świeżo spojrzeć na klasykę oraz tradycję polskiego kina i nieco ją podważyć, dlatego w tym miesiącu zapraszamy na film “Dzieje grzechu” (1975) Waleriana Borowczyka. Nowością jest cykl Ikony Hollywoodu, w ramach którego przyglądamy się ikonicznym postaciom Złotej Ery Hollywood. Na ekranie Kina za Rogiem pojawią się największe nazwiska z historii kina. Już 11 października obejrzymy Cary’ego Granta w filmie “Dziewczyna Piętaszek” (1940, reż. Howard Hawks).

Październikowy program rozpocznie klasyka od Krzysztofa Kieślowskiego, czyli “Krótki film o zabijaniu“…

4 października (środa)

godz. 18 – Klasyka Polskiego Kina: Krótki film o zabijaniu (Polska 1987, 80 min.) dramat, psychologiczny | reż. Krzysztof Kieślowski | obsada: Mirosław Baka, Krzysztof Globisz, Jan Tesarz, Aleksander Bednarz, Zbigniew Zapasiewicz. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

W ponury marcowy dzień krzyżują się drogi trzech mężczyzn. Taksówkarz Marian czyści swoje auto, prawnik Piotr świętuje z dziewczyną zdany egzamin adwokacki, a w tej samej kawiarni 20-letni Jacek szykuje narzędzie zbrodni. Chwilę potem Jacek wsiada do taksówki Mariana i bestialsko go morduje. Podczas procesu obrońcą Jacka jest Piotr, przeciwnik kary śmierci. Udaje mu się nawiązać kontakt z chłopakiem, dotrzeć do jego sumienia, zrozumieć, że to zło narodziło się z braku dobra.

Kinowa wersja 5. odcinka Dekalogu, rozszerzająca znaczenie przykazania “Nie zabijaj” – protest przeciwko zabijaniu w majestacie prawa i na mocy wyroków sądowych. Jeden z najważniejszych i najbardziej znanych polskich filmów: wydarzenie festiwalu w Cannes, liczne nagrody, a dla reżysera przepustka do międzynarodowej kariery.

Nagrody
1988 – MFF, Cannes:
– Nagroda Jury
– Nagroda FIPRESCI
1988 – FPFF – Grand Prix (Wielka Nagroda Jury “Złote Lwy”)
1988 – Europejska Nagroda Filmowa – Nagroda w kategorii: Najlepszy film

7 października (sobota)

godz. 16 – Seans rodzinny: Pan zabawka (Francja 2022, 112 min.) familijny | reż. James Huth | obsada: Jamel Debbouze, Daniel Auteuil, Simon Faliu. Kategoria wiekowa: 10 lat. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

Alexander, syn miliardera, ma chyba wszystko, co może sobie wymarzyć dziecko. Jego pokój to multimedialne cudo techniki, które za jednym kliknięciem zamienia się w wypełnioną gwiazdami i planetami przestrzeń kosmiczną, a kilka kroków dalej mieści prywatna sala kinowa i salon gier. W jego życiu brakuje tylko jednego: miłości. Jego mama zmarła, a w życiu jego ojca nie ma miejsce na nic poza pracą.
Nie dziwne więc, że zepsuty i rozkapryszony chłopiec pewnego dnia życzy sobie całkiem nowej zabawki – człowieka. Jego prezentem będzie nieudacznik Samy, któremu nie bardzo wychodzi zarabianie pieniędzy, a dzięki kaprysowi Alexandra będzie się mógł nieco wzbogacić.
Początki ich wspólnego funkcjonowania nie będą łatwe, ale już wkrótce okaże się, że „zabawka” odmieni życie i Alexandra, i jego wiecznie nieobecnego ojca.

godz. 18 – Blisko (Belgia, Francja, Holandia 2022, 103 min.) dramat | reż. Lukas Dhont | obsada: Eden Dambrine, Gustav De Waele, Emilie Dequenne, Lea Drucker. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

13-letni Léo i Rémi są nierozłączni. Towarzyszą sobie zarówno w ważnych życiowych wydarzeniach, jak i na co dzień. Wydawać by się mogło, że ich przyjaźni nic nie jest w stanie zagrozić – do chwili gdy zaczynają naukę w nowej szkole. Ich bliskość budzi uśmieszki, śmieszki i całkiem niefajne rechoty i komentarze. W ich harmonijny i nierozerwalny wydawałoby się związek zaczyna się sączyć jad…

A ponieważ są w wieku, w którym młodzi ludzie muszą mierzyć się z rozchwianiem emocjonalnym okresu dojrzewania, rozpaczliwym poszukiwaniem własnej tożsamości i głębokim uzależnieniem od grup rówieśniczych, dotychczasowe wartości zaczynają erodować…

Niezwykle prawdziwa, nakreślona z wielką subtelnością opowieść o winie i odkupieniu.

Film nominowany do Oscara i Złotych Globów, nagrodzony Grand Prix w Cannes.

Nagrody
2022 – Cannes – Grand Prix Festiwalu – Najlepszy film – Lukas Dhont

11 października (środa)

godz. 18 – Ikony Hollywoodu: Dziewczyna Piętaszek (USA 1940, 92 min.) komedia | reż. Howard Hawks | obsada: Cary Grant, Gene Lockhart, Rosalind Russell, Ralph Bellamy.

Redaktor gazety w Nowym Jorku zrobi wszystko, by powstrzymać swoją gwiazdorską reporterkę, a zarazem byłą żonę przed odejściem z jego gazety. Wykorzystuje podstępem informacje zawarte w książce, by ta nie wyszła ponownie za mąż. W reżyserii Howarda Hawksa “Dziewczyna Piętaszek” jest jednocześnie dramatem, kryminałem, komedią romantyczną i jedną z najbardziej lubianych komedii w historii.

Cary Grant, Rosalind Russell

14 października (sobota)

godz. 16 – Seans rodzinny: Tarapaty (Polska 2017, 80 min.) familijny | reż. Marta Karwowska | obsada: Hanna Hryniewiecka, Jakub Janota-Bzowski, Roma Gąsiorowska, Joanna Szczepkowska. Kategoria wiekowa: 7 lat. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

Przyjaźń to wcale nie jest taka prosta sprawa i Julka dobrze o tym wie. Ma 12 lat, chodzi do szkoły z internatem i jeszcze nigdy nie miała prawdziwej przyjaciółki.

Zaczynają się wakacje i Julka zamiast do rodziców w Kanadzie trafia do ciotki w Warszawie. W tej samej kamienicy mieszka Olek. Kiedy dzieciakom wpada w ręce plan prowadzący do skarbu, zaczyna się wielka przygoda. Na drodze do rozwiązania zagadki staje złodziejska szajka, niania – nałogowa palaczka i podejrzany pożeracz cukierków. Nikt nie jest tym za kogo się podaje, a wyścig z czasem trwa. Żeby wyjść cało z tej historii, Julka musi pokonać nieufność i odważyć się na przyjaźń.

godz. 18 – Na Twoim miejscu (Polska 2023, 103 min.) komedia | reż. Antonio Galdamez Munoz | obsada: Paulina Gałązka, Miron Jagniewski, Maria Pakulnis, Michał Czernecki, Delfina Wilkońska, Jan Frycz. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

Kaśka i Krzysiek to młode, atrakcyjne małżeństwo z uroczym synkiem, dobrą pracą i perspektywami na przyszłość. Wydaje się, że powinni być szczęśliwi, a jednak są na skraju rozwodu. Każdy dzień spędzają tak samo – na kłótniach… aż do poranka, od którego będą zmuszeni współpracować jak jeszcze nigdy dotąd. A wszystko przez… zamianę ciał. Od teraz Krzysiek jest Kaśką, a Kaśka Krzyśkiem. Każde z nich musi przejąć obowiązki tego drugiego i stawić czoło problemom, o których istnieniu wcześniej nie mieli pojęcia. Czy to sprawi, że inaczej spojrzą na siebie nawzajem i nauczą się empatii? Zamiana ciał jest tylko wytrychem, z którego korzystają twórcy filmu, żeby móc powiedzieć kilka niebanalnych słów o współczesności.

17 października (wtorek)

godz. 18 – Klasyka Heretyka: Dzieje grzechu (Polska 1975, 129 min.) melodramat | reż. Walerian Borowczyk | obsada: Grażyna Długołęcka, Jerzy Zelnik, Mieczysław Voit, Marek Walczewski, Olgierd Łukaszewicz, Zbigniew Zapasiewicz, Roman Wilhelmi, Irena Burawska. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

W 100. rocznicę urodzin artysty, zapraszamy na „Dzieje grzechu” – niezwykle odważną ekranizację powieści Stefana Żeromskiego.

“Zamykaj oczy przed widokiem grzechu” – słyszy podczas spowiedzi młodziutka, piękna, niewinna i pobożna Ewa i pyta: “A co to jest grzech?” Jeszcze nie wie, że już wkrótce krok po kroku i stopień po stopniu zacznie zgłębiać grzech – aż do ostatecznego upadku. Choć jednak bez własnej winy wieść będzie „żywot plugawy”, nie stanie się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący, bo nie umrze w niej miłość. I przez tę właśnie miłość dozna oczyszczenia – zginie w obronie ukochanego i odkupi tym swoje zmarnotrawione życie.

21 października (sobota)

godz. 16 – Premiera filmu „Pędrek Wyrzutek” według Stefana Themersona w reżyserii Bartosza Zarzyckiego. Pokaz w ramach Festiwalu Themersonów. Wstęp wolny.

25 października (środa)

godz. 18 – Wieloryb (USA 2022, 112 min.) dramat | reż. Darren Aronofsky | obsada: Brendan Fraser, Sadie Sink, Hong Chau, Ty Simpkins. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

Charlie już od lat żyje na marginesie świata, uwięziony w małym mieszkaniu przez otyłość olbrzymią. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie i świadomie zmierza w przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia, gotów jest jednak podjąć to ryzyko, z wiarą że ma jeszcze szansę na odkupienie.

Nagrody
2023 – Oscary:
– Najlepszy aktor pierwszoplanowy – Brendan Fraser
– Najlepsza charakteryzacja i fryzury
2022 – Wenecja, MFF – Nagroda Specjalna – Nagroda Interfilm – Darren Aronofsky
2023 – Critic’s Choice – Najlepszy aktor – Brendan Fraser
2023 – Satelity – Najlepszy aktor w dramacie – Brendan Fraser

28 października (sobota)

godz. 16 – Seans rodzinny: Straszydła (Polska 1983, 61 min.) animowany | reż. Roman Huszczo. Kategoria wiekowa: 6 lat. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

Diabły, straszydła, czarownice, upiory. Tym razem zabawne, chcące zaprzyjaźnić się z ludźmi i nieść im pomoc. Żeby tego skutecznie dokonać, zakładają spółdzielnię usługową „Straszydła”, która jest w stanie zdziałać cuda, wykorzystując nadprzyrodzone zdolności jej członków. Jeden tylko krnąbrny diabeł Boruta – typ polskiego szlachciury – broni diabelskiego honoru jak niepodległości, torpedując wysiłki pozostałych. Ale straszydła nie poddadzą się łatwo…

Boruta, Czart i Rokita, Wiedźmy na miotłach, Bazyliszek i Biała Dama, Wilkołak i Baba Jaga – „Straszydła” Romana Huszczo to zabawny przegląd postaci fantastycznych z polskich legend.

Nagrody
1983 – Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza “Ale Kino!”, Poznań – Nagroda Jury Dziecięcego “Marcinek” – Roman Huszczo

godz. 18 – Dziedzictwo. Hereditary (USA 2018, 122 min.) horror | reż. Ari Aster | obsada: Toni Collette, Alex Wolff, Gabriel Byrne, Milly Shapiro. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

Śmierć Ellen, seniorki rodziny Grahamów, nie mogła być dla nikogo zaskoczeniem, natomiast to, co nastąpiło po niej, dla wszystkich było szokiem. Rodzina Annie, córki Ellen, wkrótce po pogrzebie zaczyna doświadczać niepokojących zjawisk. Początkowo tłumaczy je sobie żałobą i przemęczeniem, ale wkrótce zdarzenia przybierają tak tragiczny i potworny obrót, że jasne staje się, iż na rodzinie Grahamów ciąży mroczne dziedzictwo. Co takiego wydarzyło się w życiu Ellen, że teraz zapłacić musi za to jej rodzina? Odkrycie tej prawdy nikomu nie przyniesie spokoju…

0

Start typing and press Enter to search