Festiwal Themersonów – Wokół „Wyspy Hobsona”

Czternasty Festiwal Themersonów tuż tuż. W październiku ponownie Płock przypomni twórczość niezwykłych artystów, Franciszki i Stefana Themersonów. Program tegorocznej edycji festiwalu zbudowaliśmy wokół „Wyspy Hobsona”, ostatniej powieści Stefana. Jesienią minie 35 lat, od kiedy po raz pierwszy czytelnicy mogli wziąć ją do rąk.

Tajemnice wyspy Stefana

O „Wyspie Hobsona” będziemy rozmawiać podczas spotkania „Wyspa i eksperyment. Laboratoria artystyczne Themersonów”. Do udziału w nim zaprosiliśmy osoby, którym twórczość Themersonów jest wyjątkowo bliska. Będzie z nami tłumaczka powieści na j. polski, profesor Ewa Kraskowska z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, dr Żaneta Nalewajk-Turecka, literaturoznawczyni, krytyczka literacka związana z Uniwersytetem Warszawskim, Roderick Mengham (Uniwersytet w Cambridge), autor książek o Charlesie Dickensie, Emily Bronte i Henrym Greenie, literaturoznawczyni, dr Anna Suwalska-Kołecka z Akademii Mazowieckiej oraz płocki poeta, eseista, krytyk literacki, Maciej Woźniak.

Cały czas trwają prace nad sceniczną adaptacją powieści. Podczas festiwalu odbędzie się premiera sztuki reżyserowanej przez Mariusza Pogonowskiego.

Temat wyspy pojawi się również w warsztatach krótkofalarskich (w książce kilka fragmentów zapisanych jest alfabetem Morse’a. Sprawdzimy, co się kryje za dziwnymi znaczkami na kartkach powieści), graficznych i literackich, które będą ważnym elementem festiwalu. Tak samo jak przygotowywany przez Książnicę Płocką happening dla najmłodszych i gra uliczna, podczas której Stefan pójdzie na wagary.

Dzieci zapraszamy także na dwie bajki – „Pchłę szachrajkę” w wykonaniu łódzkiej grupy T”art i „Wędrówkę Nabu” Teatru w walizce oraz na warsztaty grafiki w Pracowni Kolor i Forma POKiS.

Na scenie muzycznej Festiwalu zagrają Matylda/Łukasiewicz oraz Mary Komasa.

Festiwalowi towarzyszyć będą dwa spotkanie literackie w ramach LiterAkcji.

Pierwsze ze Stanisławem Waszakiem i Rene Koelblenem, tłumaczami „Zniknięć” Georgesa Pereca. To francuska powieść – lipogram zawierający ponad 300 stron, na których ani razu nie pojawia się litera „e”. Powieść swoją premierę miała w 1969 r. i uchodziła dotąd za nieprzetłumaczalną na język polski. Podczas spotkania wokół znakomitego przekładu być może będzie okazja do dociekań, czy Themersona i Pereca łączyła przynależność do tej samej grupy literackiej?

Drugie spotkanie to rozmowa z Andą Rottenberg, krytyczką sztuki wokół jej ostatniej książki „Rozrzut”.

Program festiwalu przedstawimy już wkrótce.

Udział w wydarzeniu (z wyjątkiem koncertów i spektaklów) jest bezpłatny.
Wydarzenie objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego.

W dniach 19-22 października zapraszamy na kolejną edycję Festiwalu Themersonów. W tym roku festiwal został poświęcony ostatniej powieści Stefana Themersona – „Wyspy Hobsona”. W programie m.in. Spotkanie„Wyspa i eksperyment. Laboratoria artystyczne Themersonów”, premiera spektaklu „Wyspa Hobsona” w reż. Mariusza Pogonowskiego, premiera filmu „Pędrek Wyrzutek” wg S. Themersona w reż. B. Zarzyckiego, koncerty Matylda/Łukasiewicz i Mary Komasa oraz wiele innych. Szczegóły już wkrótce.

0

Start typing and press Enter to search