XV Jarmark Tumski zapisze się w historii… wiecznym piórem!

Każdej edycji Jarmarku Tumskiego towarzyszą okazjonalne wystawy. Tym razem nie będzie inaczej. Już 16 maja 2023 roku o godz. 12 zapraszamy na otwarcie wystawy „Wieczne Pióra – Historia – Dzieła Sztuki – Pamięć Faktów i Ludzi”, która odbędzie się w Muzeum Mazowieckim w Płocku (ul. Tumska 8). Wystawa czynna będzie do dnia 4 czerwca.

Niezwykła kolekcja dr. n. med. Andrzeja Papiewskiego zawiera ponad 100 unikatowych wiecznych piór, a także bogato zdobionych figuralnych kałamarzy pochodzących z drugiej połowy XIX wieku i początków wieku XX.

Kuratorem wystawy jest Prezes Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów oraz Ambasador Jarmarku Tumskiego – Bohdan Kowalczyk.

Ze względu na różnorodne rodzaje zdobień, użytych materiałów i dedykacji kolekcja została podzielona na działy: „Polskie symbole narodowe”, „Wydarzenia i postacie historyczne”, „Znani przedstawiciele nauki, kultury i sztuki”, „Polscy Nobliści”, „ Pióra papieskie”, „Organy władzy państwowej”, „Dyplomacja”, „Pióra producentów polskich”, „Obcokrajowcy mający wpływ na losy Polski” i „Klub Miłośników i Kolekcjonerów Piór”.

Chciałoby się rzec, że wieczne pióra są z nami od zawsze, jednak pozory mylą. Ich początków możemy doszukiwać się na arabskim dworze kalifa Al Muizza, gdzie w X wieku skonstruowano metalowe pióro ze zbiorniczkiem. Podobne schematy możemy odnaleźć w XV wiecznych notatkach Leonarda da Vinci. Niedługo później, bo w 1538 roku Johann Mathesius, Czech, tworzy i posługuje się piórem o niezwykłej wydajności. Końcówka XIX wieku, a dokładnie 1884 rok  jest istotnym momentem w dziejach tego niezwykłego artykułu piśmienniczego. To wtedy Lewis Waterman otrzymuje patent na pióro eliminujące powstawanie plam (dzięki konstrukcji tzw. spływaka) sprawia, że historia wiecznego pióra znacznie nabiera tempa. Błyskawiczny rozwój firmy Ideal Pen Company założonej przez Watermana, doprowadza do masowej produkcji i sprzedaży wyrobów na rynku w ilości 1000 sztuk dziennie!

Przemysł ruszył z kopyta, lawina nowych firm zasypała rynek, niektóre z nich do dziś stanowią światową czołówkę producentów piór. I tak w 1888 roku powstaje Parker Pen Co., w 1905 Conway Stewart, w 1907 Dunhill, w 1908 Montblanc, w 1909 we Włoszech debiutuje Aurora, w 1912 Montegrappa a w 1913 Sheaffer. Dopiero w 1929 roku powstają znakomite, pierwsze wieczne pióra Pelikana oraz Cartiera.

Następne lata upłynęły na doskonaleniu systemu napełniania piór i pracą nad materiałami do produkcji korpusów. Katalog tworzyw takich jak ebonit, bakielit czy galait rozszerzono o celuloid.

Same pióra zaś stały się, po dzień dzisiejszy, nie tylko praktycznym przedmiotem i prawdziwym dziełem sztuki lecz również miniaturowym klejnotem, budzącym zachwyt patrzących. Zawdzięczają to bogatemu zdobnictwu z wykorzystaniem złota, srebra i masy perłowej.

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy do Muzeum Mazowieckiego w Płocku (ul. Tumska 8) w środę 16 maja o godz. 12. Wstęp bezpłatny. Wystawa będzie czynna w godzinach otwarcia muzeum.

0

Start typing and press Enter to search