LiterAkcje z Wiktorią Bieżuńską

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów serdecznie zaprasza na kolejne doznania literackie. Gościnią marcowych LiterAkcji będzie powieściopisarka, krytyczka sztuki Wiktoria Bieżuńska. Spotkanie już 09.03.2023 o godzinie 18:00 w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki im. Themersonów. Wstęp wolny.

Za nami spotkanie z Mariuszem Szczygłem, które zapełniło Salę Widowiskową Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów. Poznawanie autorów książek od zupełnie innej strony stało się już tradycją dla naszej widowni, dlatego cieszymy się, że tuż po Dniu Kobiet odwiedzi nas wspaniała kobieta – Wiktoria Bieżuńska.

Pretekstem do spotkania, które poprowadzi Renata Jaskulska jest debiutancka książka autorki „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”. Krytycy zgodnie przyznają, że to proza najwyższej próby, a okrutny świat dorosłych można śledzić jak fascynującą baśń

Ojciec alkoholik, matka odrzucająca dziecko, zmagania z rówieśnikami i trudna rzeczywistość Polski lat 90. – to wszystko znalazło się w debiutanckiej powieści gdańskiej autorki Wiktorii Bieżuńskiej „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”. Bohaterka tej książki nie należy do siebie. Nie ma imienia, prawa do własnego ciała, jej zdanie się nie liczy. Mała dziewczynka zepchnięta na margines spraw dorosłych bywa wciąga w środek rodzinnego dramatu jako narzędzie szantażu czy rekwizyt w teatrze pozorów. Mimo to bohaterka-narratorka opowiada. Odzyskuje podmiotowość dzięki językowi i wyobraźni, które dają napęd doświadczeniu – głównie cierpienia i bólu, ale też przyjemności i zdumienia światem.

Nie wiemy o niej wiele, co tylko podsyca chęć poznania autorki, a doskonałą okazją do tego będą właśnie LiterAkcje. W przesłanym przez managment opisie możemy przeczytać tylko, że Wiktoria Bieżuńska urodziła się na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Mieszka w Gdańsku Wrzeszczu, dzielnicy, w której żyli Günter Grass i Sat-Okh, a w przyszłości zamierza poszerzać swój biogram o kolejne fakty.

Tajemniczość i zdawkowość informacji jest wręcz imponująca. Wiemy jednak jak wiele informacji potrafi z rozmówcy wycisnąć nasza prowadząca. Wychodząc ze spotkania literackiego z Wiktorią Bieżuńską z pewnością podzielicie naszą opinię.

LiterAkcje z Wiktorią Bieżuńską już 09.03.2023 o 18:00 w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki im. Themersonów. Wstęp wolny.

0

Start typing and press Enter to search