Podajnik kulturalny na luty / Ferie w POKiS

Przed nami kolejna, kulturalna podróż, którą rozpoczniemy od Laponii. To właśnie tam spotkamy ludzi słońca i księżyca, aby później powędrować do dżungli podczas warsztatów plastycznych i wirtualnego świata Przypadkowego Bohatera, przy wspaniałej muzyce Voo Voo, z miłością do reportażu Mariusza Szczygła. Zapraszamy do zapoznania się z Podajnikiem kulturalnym na luty.

Już 3 lutego, w Domu Darmstadt, otworzymy wystawę fotograficzną „Saamowie – Ludzie Słońca i Księżyca”. Saamowie to lud zamieszkujący głównie Laponię, czyli historyczno-geograficzną krainę w Europie, obejmującą północne krańce Norwegii, Finlandii, Rosji oraz Szwecji. Wystawę będzie można podziwiać do 5 marca, jednak 3 lutego o godz. 18 będziecie mieli okazję do obejrzenia pokazu slajdów, który w ramach XI Festiwalu Zorzy Polarnej poprowadzą Emilia i Dariusz Schmidt, ze Stowarzyszenia TRAKT.

Kolejne kulturalne wrażenia w POKiS to koncert jednej z najbardziej oryginalnych i zarazem popularnych polskich formacji bazujących na muzyce rockowej, który odbędzie się 10 lutego o godz. 19 w sali koncertowej POKiS. Grupa prowadzona przez Wojciecha Waglewskiego przyjedzie do Płocka wraz z materiałem z najnowszej płyty pt. „Premiera”. Bilety dostępne w cenie 70 zł w przedsprzedaży oraz w cenie 80 zł w dniu koncertu. Dostępne na www.bilety.pokis.pl oraz w Bileterii przy Jakubowskiego 10.

Dzień później, 11 lutego, wrócimy na chwilę do Laponii, aby tropić renifery. Wszystko za sprawą warsztatów edukacyjno-plastycznych organizowanych w Galerii Sztuki Dzieci i Młodzieży POKiS. Zapraszamy do zapisów pod numerem telefonu 24 369 16 08. Wydarzenie organizowane jest w ramach XI Festiwalu Zorzy Polarnej przy współpracy ze Stowarzyszeniem TRAKT. Do zobaczenia w Galerii Mosty o godz. 11.

W tym samym czasie zagramy spektakl „Przypadkowy Bohater”, który powraca na deski POKiS. Teatr Persona, pod okiem Mariusza Pogonowskiego, zagra swój autorski spektakl 11 i 12 lutego, w obu dniach o godz. 11. Przeniesiemy się wówczas do wirtualnego świata, w którym główny bohater przeżywa perypetie pełne emocji i zabawy. Całości dopełni fantastyczna muzyka, skomponowana przez Krzysztofa Misiaka, którą na żywo wykonają jego gitarowi podopieczni,  a zaśpiewają do niej podopieczne grupy wokalnej POKiS Ryszarda Charzyńskiego. Cena regularna biletów na to wydarzenie to 15 zł, jednak dzieci z ważną legitymacją szkolną mogą kupić go za symboliczną kwotę 1 zł.

Moc kulturalnych atrakcji czeka dzieci i młodzież także w ferie zimowe. Aby nieco się rozgrzać, przeniesiemy się do dżungli podczas warsztatów plastycznych „W dżungli sztuki”. Od 13 do 17 lutego, w godz. 11-13 będziemy przedzierać się przez gąszcz najróżniejszych technik plastycznych, tworząc unikalne dzieła sztuki. Zapisy na zajęcia prowadzone w Galerii Sztuki Dzieci i Młodzieży POKiS (Galeria Mosty) pod numerem telefonu 24 369 16 08. Koszt udziału w zajęciach to 50 zł.

W drugim tygodniu ferii zapraszamy Was na warsztaty artystyczne „Wybieram sztukę”, które od 20 do 24 lutego odbywać się będą w Pracowni Działań Twórczych Kolor i Forma, w Galerii Wisła. Zajęcia odbywać się będą w dwóch turach – w godz. 10:30-12 oraz 12:30-14. W programie znajdą się zajęcia rysunkowe, malarskie i graficzne. Zapisy prowadzimy od poniedziałku do piątku, w godz. 9-15, pod numerem telefonu: 532 744 160. Koszt zajęć to 50 zł za uczestnika.

O odpowiednią dawkę aktywności fizycznej podczas zimowych dni wolnych zadba nasz certyfikowany instruktor tańca Zbyszek Góral z POKiS Dance Studio. W dniach 13-17 lutego Zbyszek poprowadzi warsztaty hip-hop dance, w poszczególnych godzinach, dla dwóch grup wiekowych: 12 – 13.30 gr. 13+ oraz 13.30 – 15.30 gr. 16+. Poza podstawowymi ruchami i techniką, nie zabraknie czasu na odrobinę freestyle’u oraz tańca do konkretnego układu choreograficznego. Koszt zajęć to 30 zł.

Podczas ferii nie zabraknie także wydarzenia dla rodziców. Już 22 lutego o godz. 18 rozpoczniemy kolejne LiterAkcje, których gościem będzie Mariusz Szczygieł – reporter, pisarz. Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów. Jego książki zostały wydane w 21 krajach. Spotkanie odbędzie się wokół książki „Fakty muszą zatańczyć”, która mówi o tym dlaczego bez szczegółu nie ma ogółu oraz czym różni się fakt od faktu podanego czytelnikom. Spotkanie odbędzie się w Kinie za Rogiem (Jakubowskiego 10). Wstęp wolny.

Na zakończenie zimowej laby spotkamy się jeszcze w Pracowni Działań Kolor i Forma w Galerii Wisła, podczas artystycznego weekendu. Rodzinne sztukowanie z mozaiką odbędzie się 24 lutego w godzinach 16-18 oraz 25 lutego w godz. 10-12 i 13-15. Na wydarzenie obowiązują zapis, które prowadzimy od poniedziałku do piątku, w godz. 9-15, pod numerem telefonu: 532 744 160.

W ostatnią sobotę ferii zimowych cofniemy się jeszcze na chwilę w czasie za sprawą Klubu Filmowego „Pod Gilem”. O godz. 18, 25 lutego wyświetlimy film: „Pętla”. Dzieło Wojciecha Jerzego Hasa z 1957 roku, zrealizowane na podstawie opowiadania Marka Hłaski. Poruszające studium alkoholizmu i samotności człowieka mierzącego się z własną słabością, w roli głównej z jedną z najznakomitszych postaci polskiego kina – Gustawem Holubkiem.

To jednak nie wszystko. W Kinie za Rogiem wyświetlamy seanse w każdą środę i sobotę. Przygotowaliśmy także specjalną ofertę na ferie. Szczegóły dotyczące repertuaru oraz możliwości spędzenia ferii przed dużym ekranem dostępne są na www.kinopokis.pl.

Przed nami wiele emocji, kulturalnych wrażeń i podróży. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin na stronie www.pokis.pl oraz obserwowania naszych mediów społecznościowych, aby zawsze móc dobrze zaplanować swoje kulturalne wojaże. Do zobaczenia w siedzibie i obiektach Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów.

0

Start typing and press Enter to search