Grudzień w Kinie za Rogiem

3 grudnia (sobota)

godz. 15 – Kino Maluszka (Finlandia, Polska 2004-2015, 40 min.) zestaw bajek dla najmłodszych. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły). Więcej informacji podamy wkrótce!

godz. 16 – Seans rodzinny: Igrzyska zwierzaków (Australia, USA 2020, 88 min.) animowany | reż. Ricard Cussó. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

Urodzona optymistka Daisy marzy o tym, żeby wygrać wielkie zawody dla „Najstraszniejszych zwierząt świata”. Problem w tym, że będąc uroczym ssakiem z gatunku kuoka, przypominającym skrzyżowanie chomika z… kangurem, ma nikłe szanse na rywalizację z największymi i najgroźniejszymi drapieżnikami planety. Ale od czego są upór i wierni przyjaciele. Aby dokonać niemożliwego, Daisy rozpocznie trudny trening pod okiem starego mistrza – Croco Dilla. Ćwicząc siłę, zręczność i intelekt, zrobi wszystko, żeby udowodnić światu zwierząt, że wola walki i szansa na medale wcale nie musi iść w parze z muskułami, groźnym wyglądem i długością paszczy, szpona czy ogona.

Igrzyska zwierzaków

godz. 18 – Małe szczęścia (Belgia, Francja 2020, 98 min.) komedia | reż. Daniel Cohen | obsada: Vincent Cassel, Berenice Bejo, Florence Foresti, Francois Damiens. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

Dwa małżeństwa, Léa-Marc i Karine-Francis przyjaźnią się od lat, jednak sielanka kończy się z dniem, w którym Léa, sprzedawczyni w centrum handlowym, oznajmia, że pisze powieść. Z czasem jej książka staje się bestsellerem, ale zamiast szczęścia pojawiają się zazdrość i złośliwości ze strony męża i przyjaciół. Skoro może pisać Lea, to dlaczego nie Karine? I czy Francis też przypadkiem nie ma jakichś ukrytych talentów artystycznych…? Nagle okazuje się, że szczęście jednych może unieszczęśliwić drugich… Zdaje się, że w odróżnieniu od popularnego powiedzenia, prawdziwych przyjaciół można poznać nie w biedzie, ale dopiero wtedy, gdy świat leży u twoich stóp.

Małe szczęścia

11 grudnia (niedziela)

godz. 16 – Nature is My Homeland (Polska 2021, 54 min.) dokumentalny | reż. Marek Gajczak. Wstęp wolny. Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8). Pokaz odbywa się w ramach Tygodnia Doświadczania Przyrody Zielony Kompas.

Jak rozumieć naturę? Filmowy esej o nieoczywistych związkach człowieka z naturą i jej współczesnym pojmowaniu. Zaskakująco świeże spojrzenie na kwestie ekologii. Bohaterami filmu są ludzie na bardzo różnych poziomach związani z naturą – naukowcy, artyści, entuzjaści. Z zupełnie nowej perspektywy ukazują oni tematykę związków człowieka z naturą. Musimy nauczyć się żyć ze świadomością, że ludzie w nieodwracalny sposób zmienili świat, który dzielą z milionami innych gatunków. Które z nich najlepiej przystosowały się do życia w miastach? Dlaczego filmy przyrodnicze ukazują nieprawdziwy obraz przyrody? Czego możemy się nauczyć od roślin i zwierząt, które potrafią się przystosować do życia wśród śmieci?

17 grudnia (sobota)

godz. 15 – Kino Maluszka (Finlandia, Polska 2004-2015, 40 min.) zestaw bajek dla najmłodszych. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły). Więcej informacji podamy wkrótce!

godz. 16 – Seans rodzinny: Detektyw Bruno (Polska 2022, 100 min.) familijny | reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej. Obsada: Piotr Głowacki, Iwo Rajski, Karolina Gruszka, Ireneusz Czop. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

Oskar najbardziej na świecie lubi rozwiązywać zagadki i oglądać serial „Detektyw Bruno”. Kiedyś chciałby być taki jak jego bohater, na razie jednak ma osiem lat i mieszka w rodzinnym domu dziecka. Jest mu tu dobrze, ale oczywiście tęskni za rodzicami. Dlatego, gdy odkrywa przygotowaną przez nich zabawę w poszukiwanie urodzinowego skarbu, koniecznie chce ruszyć na poszukiwania.

Zagadka nie jest łatwa, postanawia więc wynająć najlepszego detektywa na świecie, czyli Bruna. Nie przyjmuje do wiadomości, że Bruno Księski to tylko aktor, w dodatku niezbyt sympatyczny. Z całej przygody pewnie wyszłyby nici, gdyby nie fakt, że gwiazdor ostatnio traci na popularności, a jego menedżerka dostrzega w pojawieniu się Oskara szansę na podreperowanie wizerunku…

Detektyw Bruno

godz. 18 – Syndrom Hamleta (Polska, Niemcy 2022, 85 min.) dokumentalny | reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski. Bilety: 10 zł (zwykły), 8 zł (ulgowy).

To jeden z najgłośniejszych polskich filmów dokumentalnych tego roku. Zdobywca Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym i dwóch prestiżowych nagród na festiwalu w Locarno: Grand Prix Semaine de la critique oraz Independent Critics Award “Boccalino d’Oro” dla najlepszego filmu dokumentalnego.

Film przedstawia pokolenie młodych Ukraińców naznaczone czasem wojny i politycznego przełomu. Punktem wyjścia filmu są przygotowania do spektaklu teatralnego luźno opartego na motywach szekspirowskiego „Hamleta”. Próby, w połączeniu z wejściem w prywatne życie bohaterów, tworzą poruszający portret pokolenia, które chce zmierzyć się z wojenną traumą i bolesną przeszłością, która teraz, po inwazji Rosji na Ukrainę, staje się zarówno ich teraźniejszością, jak i przyszłością.

Syndrom Hamleta

21 grudnia (środa)

godz. 18 – Klub Filmowy: Happy End (Francja, Austria, Niemcy 2017, 107 min.) dramat | reż. Michael Haneke | obsada: Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignant, Mathieu Kassovitz, Fantine Harduin, Toby Jones. Bilety: 15 zł.

Pokaz filmu z wprowadzeniem Macieja Woźniaka – poety, felietonisty muzycznego i literackiego, kulturoznawcy.

Najnowszy film Michaela Hanekego z Isabelle Huppert i Jeanem-Louise Trintignant w rolach głównych. Kilka dni z życia bogatej mieszczańskiej rodziny. Dni, podczas których wyjdą na jaw długo skrywane sekrety. Kilka dni, które zakończą się… happy endem? Pod najbardziej ironicznym z tytułów w dorobku Hanekego kryje się jeden z najbardziej intrygujących filmów twórcy – szokujący, a jednocześnie zaskakująco zabawny. Michael Haneke bierze pod lupę najgłębiej skrywane emocje i to, jak Internet, którego używamy do komunikacji ze światem, niepostrzeżenie zmienia nasze życie intymne i relacje z najbliższymi.

Happy End

28 grudnia (środa)

godz. 18 – A oni dalej grzeszą, dobry Boże! (Francja 2021, 98 min.) komedia | reż. Philippe de Chauveron |obsada: Christian Clavier, Chantal Lauby, Ary Abittan, Medi Sadoun. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły).

40 lat minęło jak jeden… grzech? Państwo Verneuil mają co świętować – taki staż małżeński to nie przelewki i, zdaniem ich córek, świetna okazja, by zorganizować huczną imprezę niespodziankę. Żeby było jeszcze weselej, na przyjęcie z różnych zakątków świata przyjeżdżają rodzice Rachida, Davida, Chao i Charles’a. Jeśli państwo Verneuil myśleli, że czterech nietuzinkowych zięciów to już za dużo, to się dopiero zdziwią… Miej ich wszystkich w opiece, dobry Boże!

A oni dalej grzeszą, dobry Boże!

0

Start typing and press Enter to search