LiterAkcje z Kacprem Pobłockim

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themeresonów zaprasza na kolejne LiterAkcje, których gościem będzie Kacper Pobłocki. Spotkanie odbędzie się w Sali Widowiskowej POKiS już 29.09.2022 o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Podczas poprzedniego spotkania naszym gościem był Marcin Meller, który dał się poznać licznie zgromadzonej publiczności jako ciepły, uprzejmy i otwarty człowiek, chętnie opowiadający o swoich dziennikarskich i reporterskich doświadczeniach.  Temu właśnie mają służyć LiterAkcje, przybliżeniu sylwetki autora, poznaniu jego inspiracji oraz fascynacji.  Podczas spotkań Renata Jaskulska wyciąga je zza książek, które chętnie czytamy, choć autora kojarzymy jedynie z wyglądu i krótkiego opisu na stronie ulubionej księgarni.

Z nominowanym do Literackiej Nagrody „Nike” Kacprem Pobłockim porozmawiamy o jego książce „Chamstwo”, która rzuca nowe światło na zmitologizowaną opowieść o czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej. Nie boi się stawiać trudnych pytań dotyczących chłopskiego niewolnictwa, obrazowo ukazuje krwawą przemoc panów i odważnie kreśli historię polskiego patriarchatu, dowodząc, że w tym splocie klasowych podziałów, okrucieństwa i wyzysku zaklęta jest nasza „ojczyzna pańszczyzna”.

Kacper Pobłocki (ur. 1980) – doktor habilitowany nauk humanistycznych, antropolog społeczny i historyczny, wykładowca w interdyscyplinarnym Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie, University College w Utrechcie oraz stypendysta Uniwersytetu Miejskiego w Nowym Jorku. Autor książek Kapitalizm. Historia krótkiego trwania oraz Chamstwo. Współautor Anty-bezradnika przestrzennego (z Lechem Merglerem i Maciejem Wudarskim) oraz Architektury niezrównoważonej (z Bogną Świątkowską). Jego praca doktorska The Cunning of Class: Urbanization of Inequality in Post-War Poland została wyróżniona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów, książka Kapitalizm. Historia krótkiego trwania otrzymała Nagrodę „Economicus” dla najlepszej polskiej książki ekonomicznej roku, a za Chamstwo otrzymał nominację do Nagrody im. Marcina Króla oraz do Nagrody Literackiej „Nike”. Opublikował także wiele artykułów i opracowań z zakresu antropologii i socjologii miasta. W latach 2009–2014 wspomagał powstawanie i rozwój ruchów miejskich w Polsce, m.in. jako koordynator merytoryczny pierwszego Kongresu Ruchów Miejskich.

W kolejnych LiterAkcjach spotkamy się z nominowanymi do Literackiej Nagrody „Nike”: Anną Cieplak i Edwardem Pasewiczem. W ramach Festiwalu Themersonów spotkamy się także z Januszem Lachowskim, autorem książki „Anatola Sterna związki z kinematografią”. Daty i szczegóły spotkań znajdziecie Państwo w naszych mediach społecznościowych oraz na www.pokis.pl.

0

Start typing and press Enter to search