Amfiteatr powita Was muralem!

Od niedawna przy wejściu do Płockiego Amfiteatru możecie spotkać mural, który nawiązuje do patronki tego obiektu – Miry Zimińskiej-Sygetyńskiej. Ręcznie malowany obraz przedstawia kadr z filmu „Papa się żeni” oraz wizerunki kobiety, odtworzone na podstawie zdjęć.

Mira Zimińska-Sygietyńska była aktorką, reżyserką, pedagogiem, współzałożycielką, kierownikiem artystycznym i dyrektorem Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Urodziła się w Płocku, była uczennicą Gimnazjum Polskiego, czyli obecnej Jagiellonki. W początkach kariery występowała w płockim teatrze, później w popularnych warszawskich kabaretach. W 1985 roku Mira dołączyła do grona Honorowych Obywateli Płocka. To niewątpliwie jedna z najbardziej zasłużonych osób dla płockiej kultury, dlatego zależało nam na wyjątkowym jej uhonorowaniu.

Trudno było sobie wyobrazić, aby wolną ścianę przy wejściu do Amfiteatru zagospodarować inaczej niż wizerunkiem jego patronki. Autorem projektu jest Sebastian Wiśniewski, który na co dzień odpowiada za oprawę graficzną wszystkich materiałów Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów. Jego projekty widać na słupach ogłoszeniowych, billboardach, jednak ta wyjątkowa praca, będzie z nami obecna znacznie dłużej.

Ideą tego projektu było przedstawienie patronki Płockiego Amfiteatru w kilku momentach jej życia, nawiązując przy tym do jej działań folklorystycznych, których także pełno w Płocku. Jednym z głównych elementów muralu jest kadr z filmu „Papa się żeni”, który powstał w 1936 roku. Pozostałe wizerunki to kadry z różnych etapów życia Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, zawierające jej charakterystyczny uśmiech, zapamiętany przez wielu.

Jak wspomina sam autor:  Chciałem oddać naturę artystki. Była błyskotliwą kobietą, inteligentną, z ciętym językiem. Zależało mi też na tym, by było to widoczne dla odbiorcy, by chociaż przez chwilę mógł poczuć się, jakby był na jednym z jej występów.

Serdecznie zapraszamy na wydarzenia do Amfiteatru, ale także do odwiedzin bez okazji, aby móc przyjrzeć się naszemu dziełu z bliska.

0

Start typing and press Enter to search