Koncert MARCELINY i wiele więcej | druga edycja naPowietrzACZa Kultury [PROGRAM]

POKiS zaprasza w najbliższy weekend (3-4 lipca) na swoje podwórko bo będzie się działo! Na plenerowej scenie POKiS wystąpi uzdolniona wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka MARCELINA, znana m.in. z utworów tj. „Tatku”, „Nie chcę już” oraz „Karmelove” gościnnie z Piotrem Roguckim. Oprócz Marceliny popołudnie umili Wam Kapela Płocka. Usłyszymy też zespół KLISZE. Napowietrzacz Kultury to nie tylko koncerty. To spotkania literackie, strefa kreatywnych warsztatów, pokazy filmowe i wiele więcej. Co będzie się działo w najbliższy weekend?

MIEJSCE:

Podwórko POKiS (ul. Jakubowskiego 10)

Sobota (03.07.2021)

17:00 – 18:20 – “Panowie od Muzyki” – dyskusja – Mateusz Szulborski (Garaż Studio), Grzegorz Leliński – „Powszechna edukacja muzyczna a kreatywność i innowacyjność płocczan” – prowadzenie Damian Marciniak (namiot)

18:30 –20:00 – koncert MARCELINA (namiot)

20:00 – 21:30 – koncert  „Cisza i Hałas” – Piotr Dąbrowski (namiot)

 

Niedziela (04.07.2021)

12:00 – 15:00 – decoupage na ludowo – warsztaty plastyczne Pracownią Kolor i Forma (namiot)

12:00 – 15:00 – prezentacja strojów ludowych ZPiT Wisła (namiot)

12:00 – 16:00 – warsztaty papieroplastyki z Młodzieżowym Domem Kultury w Płocku (namiot)

12:00 – 19:00 – warsztaty wyplatania koszy z pracownią wikliniarską Grzegorza Solki

13:00 – 13:30 – występ taneczny – Dzieci Płocka (scena)

13:30 – warsztaty taneczne – prowadzone przez Dzieci Płocka

16:00 – 17:20 –„Czy jest u nas egzotyka? Etnograficzny klucz do świata.” i  „Sztuka jako medytacja czyli muzeum na zdrowie.” – spotkanie etnograficzne z Grzegorzem Piaskowskim z Działu Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku (namiot)

17:30 – koncert Kapela Płocka (scena)

18:50 – koncert Klisze (scena)

Sobotę zaczniemy rozmową zatytułowaną „Panowie od Muzyki”. Porozmawiamy o powszechnej edukacji muzycznej w kontekście kreatywności i innowacyjności płocczan. Pod letnim namiotem spotkają się Mateusz Szulborski z Garaż Studio oraz Grzegorz Leliński. Moderatorem tej dyskusji będzie Damian Marciniak.  Porozmawiamy o tym czy młodzi płocczanie chętnie sięgają po instrumenty, jak zainteresować najmłodszych muzyką i na wiele innych tematów z nią związanych.

Po zakończeniu spotkania przeniesiemy się na letnią scenę, gdzie czeka nas wyjątkowy koncert akustycznego trio pod przewodnictwem Marceliny – autorki hitu „Karmelove”. Występowała na największych festiwalach w Polsce i koncertowała na świecie. Teraz będziecie mogli zobaczyć ją w Płocku.

Chwilę później powrócimy pod namiot, gdzie swój set DJski zaprezentuje Piotr Dąbrowski, płocki muzyk, producent, realizator dźwięku. W ostatnim czasie skupiony na eksplorowaniu możliwości systemu modularnego, różnorodnego instrumentarium elektronicznego i elektroakustycznego a także eksperymentujący z taśmą i technikami dubowymi.

W niedzielę nasze podwórko zamieni się w płocką stolicę kultury ludowej. Ten dzień rozpoczniemy od warsztatów plastycznych z Pracownią Działań Twórczych Kolor i Forma. Ich motywem przewodnim będzie decoupage na ludowo. Dla fanów papieroplastyki specjalne warsztaty przygotował Młodzieżowy Dom Kultury im. Króla Maciusia I w Płocku. Zaprzyjaźniona pracownia wikliniarstwa przygotowała także warsztaty wyplatania koszy, a także tworzenia eko biżuterii. Jeżeli będziecie mieli ochotę, kosze wykonane przez profesjonalistów będzie można zakupić.

Całe rodziny w międzyczasie będą mogły podziwiać ludowe stroje, a także zrobić sobie w nich zdjęcie. Nasze podwórko także nabierze ludowego klimatu o czym przekonacie się tylko dzięki wspólnej zabawie przez cały weekend.

Na żywo zobaczymy także występ Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Płocka im. Druha Wacława Milke. Po występnie zespół poprowadzi dla chętnych warsztaty taneczne, dzięki czemu każdy będzie mógł spróbować swoich sił w ludowych tańcach.

Po zakończeniu warsztatów, pod namiotem spotkamy się z Grzegorzem Piaskowskim z Działu Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Przygotował on dwa wystąpienia. Pierwsze – „Czy jest u nas egzotyka? Etnograficzny klucz do świata.” oraz drugie – „Sztuka jako medytacja czyli muzeum na zdrowie.”.

  1. Czy jest u nas egzotyka? Etnograficzny klucz do świata.

Nocne obrzędy inicjacyjne, pierwotna magia, mitologiczne archetypy, wielokulturowość – czy to wszystko u nas jest, i dlaczego o tym nie wiemy? Co widzi antropolog gdy idzie ulicą? Dlaczego ubieramy choinkę i nie podajemy ręki przez próg? O tym wszystkim nie tylko dowiemy się podczas spotkania z etnologiem z Muzeum Mazowieckiego w Płocku a także będziemy mogli  porozmawiać i zadać pytania.

  1. Sztuka jako medytacja czyli muzeum na zdrowie.

To już potwierdzone naukowo: wizyty w muzeach poprawiają nasze zdrowie. W czasie spotkania, poznamy jak to działa. Dowiemy się także czego możemy się nauczyć od japońskich czy koreańskich mnichów, artystów, mistrzów miecza lub ceremonii herbaty w temacie uważnego i szczęśliwego życia. Usłyszymy , gdzie w drzeworycie ukrywa się zen i czy w dawnej Japonii działali performerzy. Dowiemy się, dlaczego uprawiając jakąś dziedzinę sztuki a nawet sportu, inwestujemy w rozwój osobisty i trenujemy swój umysł do uważnego życia i odporności na stres.

Warto podkreślić, że występujący jest nie tylko etnologiem, autorem wystawy o sztuce Dalekiego Wschodu, ale także instruktorem medytacji w szkole zen.

Po spotkaniu etnograficznym przeniesiemy się na plenerową scenę napowietrzacza Kultury, gdzie czekają na nas koncerty Kapeli Płockiej, a także zespołu Klisze.

Twórczość Kapeli w warstwie muzycznej sięga do nieco zapomnianych melodii, a w warstwie tekstowej do tematów związanych z wielkomiejskim życiem Lwowa, Warszawy i oczywiście Płocka. Klisze to płocka ekipa, która w 2017 roku zakwalifikowała się do finału konkursu Imagine Poland promującego młode zespoły.

Całości nieodzownie towarzyszyć będzie piękna pogoda, zimne napoje i pyszne jedzenie, które tym razem wzbogacimy o prawdziwie ludowe propozycje. Na naszym terenie rozstawimy bowiem kramy, gdzie lokalne Koła Gospodyń Wiejskich serwować będą własnoręcznie przyrządzone pyszności.

Udział w naPowietrzACZu Kultury jest bezpłatny. Na terenie imprezy obowiązuje limit 250 osób.

Organizatorami wydarzenia są Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów oraz Miasto Płock. Współorganizatorem naszego wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Partnerem naPowietrzACZa Kultury jest Rynex sp. z o.o. Partnerami medialnymi są Radio Eska Płock, Tygodnik Płocki, Radiomixx.pl oraz Dziennik Płocki.

Zapraszamy Was na wspólny weekend przy Jakubowskiego 10!

#napowietrzaczkultury #napowietrzamykulturą

0

Start typing and press Enter to search