Obecni w Europie, praktycznie we wszystkich państwach. Skąd przybyli? Jak wyglądała ich historia? Czemu była historią przemocy? W „Politycznej historii Romów” Przemysław Witkowski wciąga nas w pasjonującą podróż w czasie i przestrzeni, próbując zrozumieć. Tę pasję słychać również podczas rozmowy. Zapraszamy na kolejne LiterAkcje – spotkanie z książką i jej autorem.
Podcast LiterAkcje to spotkania z pisarkami i pisarzami, rozmowy o ich książkach, o życiu i o tym co nas otacza. Przemysław Witkowski to dziennikarz śledczy, politolog, historyk idei, adiunkt w Collegium Civitas; badacz ruchów i grup radykalnych oraz związków ideologii i popkultury.
Stworzył książkę, która jest z jednej strony pracą naukową, historyczną ale i filozoficzną, z drugiej – niezwykle ciekawym reportażem, wciągającym od pierwszej strony. Powstała wielowątkowa struktura, której celem jest podsumowanie naszej wiedzy o losach europejskiej romskiej społeczności, i zrozumienie jej specyficznego charakteru, szczególnie w kontekście europejskich reżimów władzy, kontroli i karania.
Oczywiście trudno w godzinnej rozmowie poruszyć wszystkie wątki z książki i przeanalizować 600-letnią obecność Romów na kontynencie europejskich, ale będziecie mogli się nieco dowiedzieć o motywacjach naszego gościa oraz o tym czemu – jego zdaniem – historia europejskich nomadów to historia przemocy i jakie były jej formy i jak się zmieniały?
Spotkanie z autorem książki „Laboratorium przemocy. Polityczna historia Romów” odbyło się 21 listopada 2020 w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki, im. Themersonów, tym razem bez fizycznego udziału publiczności, która słuchała i oglądała nas na swoich monitorach. To była pierwsza część. Na drugą zaprosimy Was wkrótce. Podcast LiterAkcje dostępny jest między innymi na deezerze, spreakerze, spotify i kanale you tube Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Zachęcam do słuchania rozmów z innym pisarkami i pisarzami.
. . .
Przemysław Witkowski wykładał m. in.: w Instytucie Studiów Międzynarodowych, Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki, Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej i Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Obecnie uczy w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego i Collegium Civitas w Warszawie. Publikował i publikuje w gazetach takich jak: „Krytyka Polityczna”, „Przegląd”, „Trybuna”, „Bez Dogmatu”, „Gazeta Wyborcza”, „Przekrój”, „Odra”, „Vice”, „Magazynie Polsko-Niemieckiem DIALOG” oraz w portalu OKO.press, „Visegrad Insight” i w polskiej edycji „Le Monde diplomatique” – który jest wydawcą książki.
Podcast LiterAkcje znajdziecie na:
SPEAKER.com (https://www.spreaker.com/show/literakcje)
DEEZER.com (https://www.deezer.com/show/2036622)
SPOTIFY.com (https://open.spotify.com/show/45N4XZ9IV0EES85rU8EbWF)
PODCAST.GOOGLE.com (https://tiny.pl/7szmx)
YOUTUBE.com (https://www.youtube.com/playlist?list=PLfkNSO6LQbnwE4Jw17pWEu1it-a0qjIgI)