To jest bardzo ważne, aby ta pamięć przetrwała, czyli LiterAkcje z Rafałem Kowalskim cz. 2

Jesteśmy skądś, skądś się wywodzimy. Izrael powstał w 1948, w XX wieku. Historia Żydów, chociażby polskich, to jest tysiąc lat, więc coś było wcześniej, znacznie wcześniej. Na przykład w Płocku, gdzie żydzi osiedlili się w XII wieku. Jest do czego wracać – mówi Rafał Kowalski.

Zapraszamy na drugą część rozmowy z pierwszym gościem LiterAkcji – płocczaninem, zastępcą kierownika w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, a przede wszystkim badaczem relacji polsko-żydowskich, dziejów i kultury narodu żydowskiego, publicystą i pisarzem. Tym razem będzie o pamięci, o zdobywaniu wiedzy, która pomaga walczyć z uprzedzeniami i o płockich bohaterach ostatniej książki Rafała Kowalskiego. Strasznie mi zależało, żeby te osoby upamiętnić. Cieszę się, że to się stało, bo te osoby na to zasługiwały i były dla mnie bardzo ważne – mówi w rozmowie autor „Reszty ciała”. Kim są? Co robią? Dlaczego? O tym usłyszycie w drugiej części rozmowy, a więcej znajdziecie w książce naszego gościa.

To była ostatnia część rozmowy z Rafałem Kowalskim. Spotkanie odbyło się 4 lipca 2020 roku na boisku POKiS podczas pierwszej odsłony Napowietrzacza Kultury – wakacyjnego cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów. Program przygotowali: Bartosz Staniszewski (rejestracja dźwięku) i Radosław Łabarzewski (prowadzenie, montaż).

Nasz podcast znajdziecie na kilku platformach, m.in. spreakerze, deezerze, spotify, google podcast oraz na kanale yt naszego ośrodka. Wkrótce zaprosimy Was na spotkanie z naszym kolejnym gościem.

SPEAKER.com (https://www.spreaker.com/show/literakcje)

DEEZER.com (https://www.deezer.com/show/2036622) i

SPOTIFY.com (https://open.spotify.com/show/45N4XZ9IV0EES85rU8EbWF)

PODCAST.GOOGLE.com (https://tiny.pl/7szmx)

YOUTUBE.com (https://www.youtube.com/playlist?list=PLfkNSO6LQbnwE4Jw17pWEu1it-a0qjIgI)

0

Start typing and press Enter to search