– Mam wrażenie, że większość dobrych książek jest mądrzejsza od ich autorów – mówił, w rozmowie z Renatą Jaskulską, pisarz Paweł Soltys. Zapraszamy na Literakcje – pierwszy, literacki podcast Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów.
LiterAkcje to rozmowy z polskimi pisarkami i pisarzami o ich książkach, o tym co ich inspiruje, o życiu i o tym co się dzieje wokół? Pierwszym bohaterem naszego cyklu jest Paweł Sołtys, bardziej znany jest jako Pablo Pablopavo – muzyk, tekściarz, który wydał kilkanaście płyt i zagrał około tysiąca koncertów. Za prozatorski debiut „Mikrotyki” otrzymał Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego, Nagrodę Literacką Gdynia. Znalazł się też w finale Nagrody Literackiej Nike oraz był nominowany do Paszportu „Polityki”, Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Drugi zbiór opowiadań „Nieradość” został wydany w 2019 roku.
– Ja jestem fanem wyobraźni. Jestem fanem zmyślania. Literatura to jest rodzaj pięknego kłamstwa. Poza wszystkim innym ma być… piękna. Niekoniecznie, jeden do jednego przekazywać rzeczywistość, która nas otacza – opowiadał Renacie Jaskulskiej.
Rozmowę podzieliliśmy na dwie części. W pierwszej nasz gość opowie, m. in. o tym dlaczego w „Nieradości” opuścił Warszawę i co go ciągnie do małych miasteczek, jak się czuję wchodząc w buty kobiet i co to znaczy być najstarszym trzydziestolatkiem na świecie? Dowiemy się również, co rozumie przez pojęcie „filcowanie czasu”? Dlaczego, jego zdaniem, literatura piękną jest bliższa prawdy o człowieku niż literatura faktu? Jak działa opowieść? Jakie znaczenie dla Pawła Sołtysa ma literatura żydowska i dlaczego, mimo że Ezra Pound był faszystą, czyta jego książki?
Spotkanie zostało zarejestrowane w Płocku, 28 sierpnia 2020 roku. Było częścią naPOWIETRZacza Kultury – cyklicznej, plenerowej imprezy kulturalnej, wymyślonej przez nas na czas pandemii i dostosowanej do nowego reżimu sanitarnego.
W ramach LiterAkcji mieliśmy okazję porozmawiać również z Anną Dziewit-Meller i – przyszłym laureatem Nagrody Literackiej NIKE – Radkiem Rakiem. Pierwszym gościem był Rafał Kowalski – płocczanin, pisarz, znawca tematyki żydowskiej. Ze względu na ograniczenia, czas wakacji niewiele osób nie mogło wysłuchać tych rozmów. Na szczęście pozostały nam nagrania, które teraz chcemy Wam udostępnić w formie podcastów.
Zapraszamy!
Podcast „LiterAkcje” znajdziecie na:
SPEAKER.com (https://www.spreaker.com/show/literakcje)
DEEZER.com (https://www.deezer.com/show/2036622) i
SPOTIFY.com (https://open.spotify.com/show/45N4XZ9IV0EES85rU8EbWF)
YOUTUBE.com (https://youtu.be/ubtyfXVlvkM)