naPOWIETRZacz KULTURY zaprasza na pierwszą LiterAkcję, czyli spotkanie z autorem i jego książką. Naszym gościem będzie płocczanin, zastępca kierownika w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, a przede wszystkim badacz relacji polsko-żydowskich, dziejów i kultury narodu żydowskiego oraz państwa Izrael – Rafał Kowalski.
Jest autorem książek „Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska” (2016, nominacja do tytułu Płocczanin Roku 2017) i „Płoccy wypędzeni. Marzec’68” (2018), „Być dla kogoś. Hanna Witt-Paszta” (2018). Wspólnie z Mariuszem Piotrowskim napisał książkę „Szacun. Andrzej Marszałek” (2017).
Stworzył też scenariusz sztuki teatralnej „Czarne czereśnie” (2016, nominacja do Srebrnych Masek – corocznych nagród przyznawanych przez Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru) oraz wystawę „Szuflada. Fotografie płockich Żydów” – ze zdjęć, które odnalazł w domowych archiwach bohaterów swoich książek i pokazał je światu po raz pierwszy.
W czerwcu ukazała się jego najnowsza książka „Reszta ciała” – złożona z tekstów reporterskich i wywiadów – o pokoleniach (dziadkowie i babcie, ich dzieci i wnuki), których łączy Płock i Polska, pochodzenie żydowskie, pamięć i tęsknota.
RAFAŁ KOWALSKI o książce:
Z moimi bohaterami rozmawiałem bezpośrednio w Izraelu, Francji, Belgii, we Włoszech i w kilku miastach w Polsce. Na przykład w izraelskim mieście Kiryat-Ata spotkałem się z Zosią Zylber/Hedvą Segal (urodziła się w Płocku przed II wojną światową), jej dwiema córkami i dwiema wnuczkami.
„Reszta ciała” to również opowieść o ludziach, którzy żydowskiego pochodzenia nie mają, ale w Płocku się urodzili i na różne sposoby, społecznie, dbają o pamięć żydowską. Na przykład Dorota Cieślik z kilkorgiem swoich znajomych oraz uczennicami i uczniami jednej z płockich szkół po serii warsztatów stworzyli mural tematyczny na murze – jedynej pozostałości po cmentarzu żydowskim w Płocku.”
_________________________________________
Spotkanie z Rafałem Kowalskim
rozpocznie się 4 lipca 2020 o godz. 16
MIEJSCE: plac/ boisko POKiS (namiot)
wstęp wolny
_________________________________________
Czym jest naPOWIETRZacz KULTURY?
Wszyscy mamy dość siedzenia w domu. Jak POWIETRZA brakuje nam dobrego kina (przeżywanego wspólnie), zabawy przy muzyce na żywo czy choćby rozmowy (na przykład o dobrej książce). Brakuje nam drugiego człowieka, bycia razem, rozmów…
Ze względu na sytuację pandemiczną w kraju i na świecie większość wydarzeń plenerowych, z dużą liczbą uczestników musiała zostać odwołana, również Rynek Sztuki. Zgodnie z wytycznymi rządu mogą się za to odbywać mniejsze wydarzenia plenerowe z udziałem publiczności, ale z zachowaniem dystansu społecznego i wymogów sanitarnych. Maksymalna liczba osób na takim wydarzeniu to 150
Tak zrodził się pomysł naPOWIETRZacza KULTURY – nowego zjawiska kulturalnego w Płocku.
NASZ CEL to zorganizować przestrzeń, tak byśmy dobrą muzykę, świetny film czy ciekawego artystę, pisarza mieli na wyciągnięcie ręki, oczywiście pamiętając o zachowaniu reżimu sanitarnego.
Dlatego większość działań Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki przenosimy na plac przed budynkiem, gdzie powstanie nasz naPOWIETRZACZ KULTURY. Przez całe wakacje generował będzie dla Was koncerty, pokazy i maratony filmowe, spotkania, animacje dla dużych i małych.
Chcielibyśmy, abyście mogli poczuć się bezpiecznie i a jednocześnie swobodnie, po prostu DOBRZE. Na wszystkie wydarzenia WSTĘP jest bezpłatny.
#LiterAkcje #naPOWIETRZaczKultury #pokis #iLovePłock #Płock #kultura #muzyka #literatura #film