Jak już wcześniej napisaliśmy zmieniliśmy termin i miejsce tegorocznej edycji festiwalu Rynek Sztuki. Zmieni się również część filmowa. Zaplanowaliśmy więcej pokazów, a ich wspólnym mianownikiem będzie MUZYKA. Zapraszamy.
Zanim na scenie muzycznej RS19 wystąpi Tymon Tymański, będzie mogli go zobaczyć w filmie „Polskie gówno” stanowiącego ostrą krytykę rodzimego szołbiznesu. W filmie muzykę tworzył zespół Tymon & The Transistors, a na ekranie zobaczymy: Grzegorza Halamę, Sonię Bohosiewicz, Arkadiusza Jakubika, Mariana Dziędziela, Jana Peszka oraz Leszka Możdżera i Roberta Brylewskiego. Ostro i bezkompromisowo zapowiada się musical „SIKSA. Stabat Mater Dolorosa. Musical o śmierci i dziewczynie” oparty na muzyce artystki bezkompromisowej, która „wchodzi jak bagnet w posturę współczesności i całym swoim ciałem serwuje mikro-performanse wykonywane na własną odpowiedzialność.”
Trzeci film, który proponujemy to podwójny portret artystów, którzy tworzyli plakaty i okładki do płyt takich gigantów jak Miles Davies, Bob Dylan, Simon & Garfunkel, Elton John, Janis Joplin czy Judas Priest. Chodzi o film „Przyjaciele na 33 obroty”, o Rosławie Szaybo i Stanisławie Zagórskim, którzy spotykają się po latach, żeby snuć wspomnienia o burzliwej młodości przypadającej na barwne w polskiej kulturze lata 60., o pracy poza granicami kraju (w Wielkiej Brytanii i w USA), a przede wszystkim o sztuce.
O swojej artystyczne, ale też… politycznej drodze opowie nam Krzysztof Skiba. Właśnie ukazała się autobiograficzna książka „Skiba. Ciągle na wolności”, w której zabiera nas w niezwykłą podróż na backstage swojego życia. Opowiada o udanym dzieciństwie, działalności konspiracyjnej, więzieniu, do którego trafił w latach 80., kulisach działalności Big Cyca i polskiego show-biznesu czy powstawaniu legendarnego programu tv „Lalamido”.
Uzupełnieniem do spotkania z artystą będzie, wyprodukowany przez telewizję TVN dokument „Byłem figurantem SB. Krzysztof Skiba”. Kłopoty z władzą Krzysztofa Skiby zaczęły się już w 1980, w szkolnym kabarecie „Tapeta”, potem było szkolne pismo „Gilotyna”, „Ruch Społeczeństwa Alternatywnego” oraz działalność w – założonej, pod koniec lat osiemdziesiątych, podczas jego studiów na Uniwersytecie Łódzkim -„Łódzkiej Diecezji Pomarańczowej Alternatywy”. Zawsze pod prąd i zawsze z ogromną dozą humoru. Ilustracją dźwiękową filmu są fragmenty utworów zespołu Big Cyc.
Na koniec mamy dla Was animację Leszka Gałysza, anarchistyczną w treści, a w formie nawiązującą do kultowej „Żółtej łodzi podwodnej”. „Jacek i Placek” jest popisem nieskrępowanej wyobraźni, która w wyimaginowanych krainach pełnych latających kotów, gigantycznych marchewek i tęcz, po których można wędrować, szukała ucieczki od ponurej rzeczywistości lat 80.
Wstęp na wszystkie pokazy jest BEZPŁATNY, ale trzeba pobrać zaproszenia z kasy kina (ze względu na ograniczoną liczbę miejsc).
– – –
Zapraszamy serdecznie na pokazy kinowe festiwalu Rynek Sztuki 2019. Oto cały filmowy program:
6 września 2019
godz. 18.00 – Rynek Sztuki 2019 | FILM & MUZYKA: Przyjaciele na 33 obroty
(Polska 2014 | 57 min.) – film muzyczny, reż. Grzegorz Brzozowicz.
33 obroty na minutę – mało kto dziś pamięta, że była ta jedna z dwóch szybkości, z jakimi odtwarzało się płyty na gramofonie. Tytuł znaczący, bo film Grzegorza Brzozowicza przedstawia dwóch światowej sławy polskich twórców, którzy zasłynęli m.in. z projektowanych przez siebie okładek płyt. Ich dokonania obejmują prace dla takich muzyków, jak Miles Davies, Bob Dylan, Simon & Garfunkel, Elton John, Janis Joplin czy Judas Priest. Rosław Szaybo i Stanisław Zagórski – dwaj przyjaciele, dwaj wybitni graficy, spotykają się po latach, żeby snuć wspomnienia o burzliwej młodości przypadającej na barwne w polskiej kulturze lata 60., o pracy poza granicami kraju (w Wielkiej Brytanii i w USA), a przede wszystkim o sztuce.
godz. 19.00 – Rynek Sztuki 2019 | FILM & MUZYKA: Polskie Gówno
(Polska 2014 | 93 min.) – film muzyczny wg scenariusza Tymona Tymańskiego, reż. Grzegorz Jankowski, muzyka: Tymon & The Transistors.
„Wolę polskie gówno w polu niż fijołki w Neapolu” – powtarza Tymon Tymański za Kazimierzem Przerwą-Tetmajerem, wcielając się w postać jednego z muzyków zespołu Tranzystory z Pruszcza Gdańskiego, który jedzie w trasę koncertową zorganizowaną przez komornika Czesława Skandala. Towarzyszy im kierowca, Stan Gudeyko, niegdyś lider legendarnej grupy punkowej Iperyt. W trasie czeka muzyków szereg rozczarowań, które przetestują ich przyjaźń i cierpliwość. Film jest ostrą satyrą na polski „szołbiz”, kierując „ostrze” kamery na tytułowe „polskie gówno”.
Z braku funduszy film był kręcony zrywami, ostatnie półtora roku trwał montaż. Jankowski i Tymański zasięgali rady m.in. u Wojciecha Smarzowskiego, Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze, Andrzeja Żuławskiego. Podobno z powodu „Polskiego Gówna” Festiwal Filmowy w Gdyni, który nie przyjął filmu do konkursu głównego, stworzył specjalną sekcję Inne Spojrzenie. W tej kategorii film odniósł zwycięstwo. Otrzymał także nagrodę publiczności.
7 września 2019
godz. 15.00 – Rynek Sztuki 2019 | FILM & MUZYKA: Jacek i Placek
(Polska 1992 | 76 min.) – animowany, reż. Leszek Marek Gałysz, muzyka: Jan Borysewicz i zespół Lady Pank.
Kultowa, animowana opowieść o przygodach dwóch braci bliźniaków, na motywach powieści Kornela Makuszyńskiego „O dwóch takich, co ukradli księżyc”.
Jacek i Placek, uroczy, ale nieznośni chłopcy, bardzo nie lubią się przemęczać. Marzą o tym, aby znaleźć krainę, w której wszystko samo rośnie i samo się zbiera i gdzie w ogóle nie trzeba pracować, więc pewnego dnia uciekają z rodzinnego Zapiecka, aby taką krainę znaleźć. W czasie długiej wędrówki spotykają dziwnych ludzi i dziwne stworzenia, przeżywają niebezpieczne przygody, kradną księżyc z nieba… i w końcu postanawiają wrócić do domu i stać się grzecznymi i pracowitymi chłopcami. Film ilustrowany piosenkami w wykonaniu zespołu Lady Pank.
Nagrody
1994 – MFFA, Los Angeles – I Nagroda w kategorii Film Animowany Pełnometrażowy – Leszek Gałysz
godz. 17 – Rynek Sztuki 2019 | FILM & MUZYKA: SIKSA. Stabat Mater Dolorosa. Musical o śmierci i dziewczynie
(Polska 2019) – musical, reż. Piotr Macha + SIKSA, scenariusz: Stabat Mater Dolorosa, występują: sam zobacz, produkcja: CINŻKI DIY.
Musical oparty o płytę SIKSY „Stabat Mater Dolorosa” to performatywna realizacja marzenia o robieniu kina, gdzie, zarówno marzenie jak i kino, jest żuciem gumy balonowej od dawna pozbawionej smaku. Nostalgiczne zaproszenie do roztańczonej opowieści o dziewczynie, która wraca do czasów dzieciństwa, kiedy to przebierała się za różne kobiety, używając do tego szafy swojej mamy i wchodziła w role po to, by zadowolić samą siebie. Ten film to narzędzie do rekonstrukcji scen szczenięcych, a także barokowe pożegnanie z brokatem i jednorożcami. Stabat Mater Dolorosa wchodzi jak bagnet w posturę współczesności i całym swoim ciałem serwuje mikro-performanse wykonywane na własną odpowiedzialność. Muzyka SIKSY jest scenariuszem, który postaci odrzucają, odgrywają, mielą, wypluwają, negują, potęgują, a kamera Piotra Machy jest jednym z narzędzi zbrodni, którym SIKSA chciałaby osobiście „rozwalić” współczesność. Jest to język sztuki, jakim SIKSA posługuje się od 2014 roku niemalże niezauważenie. Pistolet, dziewczyna i śmierć – to jest właśnie współczesność.
8 września 2019
godz. 16.30 – Rynek Sztuki 2019 | FILM & MUZYKA: Byłem figurantem SB. Krzysztof Skiba
(Polska 2008 | 22 min.) – pokaz filmu 1 części filmu w reż. Marcin Więcław.
Wyprodukowana przez telewizję TVN seria dokumentów poświęconych ludziom kultury inwigilowanym w czasach PRL przez SB. Wśród takich postaci jak Agnieszka Holland, Daniel Olbrychski, czy Jacek Federowicz jest również Krzysztof Skiba – kilkanaście razy zatrzymywany i aresztowany. Jego kłopoty z władzą zaczęły się już w 1980, w szkolnym kabarecie „Tapeta”. Potem było szkolne pismo „Gilotyna”. Na początku Stanu Wojennego, Skiba uczestniczy w manifestacjach ulicznych i kończy podziemny kurs drukarski. W 1983 roku, wraz z kilkoma przyjaciółmi, zakłada „Ruch Społeczeństwa Alternatywnego”. Równolegle z powstaniem ugrupowania zaczyna wychodzić pismo RSA zatytułowane „Homek”. Najbardziej spektakularną akcją Ruchu było wmieszanie się jego członków w oficjalny pochód pierwszomajowy w Gdańsku. W 1985 roku Krzysztof Skiba rozrzuca ulotki RSA podczas Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie i zostaje zatrzymany przez Służbę Bezpieczeństwa i osadzony w areszcie śledczym w Kaliszu, skąd, po trzech miesiącach, zostaje wypuszczony na mocy amnestii.
Opowieść Krzysztofa Skiby o tym okresie jego opozycyjnej działalności ilustrują materiały z teczki założonej mu przez SB, zdjęcia, ulotki i samizdaty z prywatnego archiwum artysty oraz archiwalia filmowe z tego okresu.
godz. 17.00 – Rynek Sztuki 2019 | LITERATURA: spotkanie z Krzysztofem Skibą oraz promocja jego książki „Skiba. Ciągle na wolności”.
Miejsce: sala widowiskowa POKiS. WSTĘP WOLNY
Właśnie ukazała się autobiograficzna książka „Skiba. Jeszcze na wolności”, w której Krzysztof Skiba zabiera nas w niezwykłą podróż na backstage swojego życia. Opowiada o udanym dzieciństwie, działalności konspiracyjnej, więzieniu, do którego trafił w latach 80., kulisach działalności Big Cyca i polskiego show-biznesu czy powstawaniu legendarnego programu tv „Lalamido”.
Jaki naprawdę jest Skiba? Będzie okazja do zadania tego pytania podczas festiwalu Rynek Sztuki 2019 samemu Krzysztofowi Skibie, który tym razem pokaże się ze swej najlepszej strony: niepoprawnego gawędziarza i mimowolnego stand-upera, który cały czas jest na wolności.
godz. 19.30 – Rynek Sztuki 2019 | FILM & MUZYKA: Byłem figurantem SB. Krzysztof Skiba
(Polska 2008 | 22 min.) – pokaz filmu 2 części filmu w reż. Marcin Więcław.
W drugiej części filmu Skiba opowiada o swojej działalności w założonej, pod koniec lat osiemdziesiątych, podczas jego studiów na Uniwersytecie Łódzkim, „Łódzkiej Diecezji Pomarańczowej Alternatywy”. Inspiracją była Pomarańczowa Alternatywa Majora Frydrycha z Wrocławia. Skiba, wraz z grupa przyjaciół, szybko nawiązał z nim kontakt. Po wymianie doświadczeń łódzka Pomarańczowa Alternatywa szybko zaczęła własną działalność. W filmie Skiba oprowadza widzów po miejscach, gdzie organizowano happeningi grupy. Jej pierwszą akcją były „Niezależne obchody Dnia Dziecka”. Kolejne to „Galopująca inflacja” i, zorganizowany w czasie Wyścigu Pokoju, „Wyścig Zbrojeń”.
W filmie prezentowane są unikatowe, filmowe zapisy tych happeningów pochodzące z archiwów Macieja Drygasa i Michała Fajbusiewicza. Opowieść Krzysztofa Skiby ilustrują również, wcześniej niepublikowane, fotografie z prywatnego archiwum artysty.