Rozpoczynamy trzeci sezon FILMOWEGO PŁOCKA. Tym razem nietypowo, bo od pokazu plenerowego w płockim ZOO. Dlaczego? Tam mieszka filmowa gwiazda.
Pokaz zaplanowaliśmy na 19 lipca 2019 o godz. 21 w płockim ZOO. Tak jak już wspomnieliśmy, wybór miejsca nie jest przypadkowy. Tym razem pokażemy film HYDROZAGADKA Andrzeja Kondratiuka z 1970 roku. Ważny nie dlatego, że powstał w Płocku, czy jego okolicach, ale ze względu na jedną z „aktorek” występujących filmie, wcielającą się w postać krokodyla Hermana – aligatorzycę Martę.
Marta na planie | kadr z filmu HYDROZAGADKA
Wykluła się w 1930 roku w nieistniejącym już ogrodzie Reptile Jungle w Slidell w stanie Luizjana (USA) jako aligator kalifornijski. Do płockiego zoo przybyła 19 sierpnia 1960 rok razem z samcem Pedro. Oboje trafili do Płocka, dzięki inż. Tadeuszowi Wągro-wskiemu – Polakowi mieszkającemu na stałe w USA. Inżynier Wągrowski odpowiedział na „Akcję Krokodyl”. Polegała ona na wysyłce książek od mieszkańców Płocka dla Polonii argentyńskiej w zamian za zwierzęta dla płockiego zoo.
Niestety, Marta nigdy nie zaakceptowała ani Pedro, ani żadnego innego samca. Uznano więc, że woli wieźć życie samotnicy.Gwiazdą filmową została w 1970 roku, zaangażowana przezAndrzeja Kondratiuka do filmu opowiadającego historię o tajemniczym znikaniu wody w Warszawie, którą próbuje wyjaśnić superbohater As. Impresario Marty był ówczesny dyrektor płockiego zoo Tadeusz Taworski. Film kręcono nad Zalewem Zegrzyńskim. Podczas pracy był nawet moment obawy, że Marta wybierze wolność i ucieknie do Zalewu. Dziś wiedzie spokojne życie seniorki, najstarszego zwierzęcia w polskich ogrodach zoologicznych i przygotowuje się do swoich 90. urodzin.
Wybór Marty do filmu „Hydrozagadka” było oczywisty, bo kto jak nie ona zagrałby w produkcji nawiązującej do amerykańskichkomiksów oraz filmów fabularnych, opowiadających o wyczynach superbohaterów, którzy ratują świat. Film jest dziś dziełemkultowym, choć od początku do końca wszystko jest w nim absurdalne: demonstracyjna sztuczność i kiczowatość przedstawionej historii, niedbały montaż, luki w akcji, kwestie wypowiadanew ostentacyjnie sztuczny sposób.
Józef Nowak jako superbohater As i Wiesław Gołas
– taksówkarz | kadr z filmu
Jednak, paradoksalnie, w tej zwariowanej komedii można odnaleźć ciętą krytykę wymierzoną nie tyle w schematyczną amerykańską popkulturę, co w polską rzeczywistość. Do dziś zachwyca nowatorską formą.
Na pokaz plenerowy filmu w płockim ogrodzie zoologicznym przygotowaliśmy kilkadziesiąt leżaków, ale zachęcamy też do wzięcia ze sobą własnych koców, mat, materaców. Przed seansem pogadamy o filmie i Filmowym Płocku, opowiemy co jest przed nami. Wiemy, że Krzysztof Kelman – dyrektor płockiego ZOO przygotował niespodziankę dla widzów. Zapraszamy. Wstęp wolny.
Hydrozagadka (Polska 1970, 70 min.) – scen. i reż. Andrzej Kondratiuk, zdjęcia Zygmunt Samosiuk. Obsada: Jóżef Nowak (Jan Walczak), Zdzisław Maklakiewicz (doktor Plama), Roman Kłosowski (książę maharadża Kaburu), Wiesław Michnikowski (profesor Milczarek), Iga Cembrzyńska (kelnerka; prezenterka czołówki), Wiesław Gołas (taksówkarz), i inni.
Superbohater PRL – As, czyli Józef Nowak | kadr z filmu